Kartepe’nin renklerini keşfedin

Kartepe, iklimi ve coğrafi koşulları ile dört mevsim tüm doğa sporlarının yapılmasına imkân sağlayan bir lokasyon olarak turizmin yeni gözbebeği olmaya aday.

Atlas - - Fotokeşİf -

Kocaeli’nin Kartepe ilçesi Marmara Denizi’yle Sapanca Gölü arasında, doğal güzellikleri ve güzel havasıyla öne çıkan cazip bir seyahat rotası. Ormanları, akarsuları, dağlarıyla ünlü ilçenin en yüksek noktası 1602 metre rakımlı Kartepe Zirvesi. Dört mevsimin yaşandığı Kartepe’de Karadeniz ile Akdeniz iklim bölgeleri kesişiyor.

Kartepe eko turizm, kırsal turizm, kış turizmi, spor turizmi, günübirlik turizm, kongre turizmi, gençlik turizmi ve doğa merkezli turizm etkinliklerinin sayısız örneğine ev sahipliği yapıyor. İlçe, spor kulüpleri tarafından da kamp yeri olarak tercih ediliyor. Son yıllarda turizm yatırımcıları için gözde yerlerden biri haline gelen Kartepe’de özellikle kış sporları, doğa yürüyüşleri, dağcılık, su sporları ve doğa sporlarına yönelik etkinlikler yapılabiliyor.

TELEFERİK GELİYOR

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez de Kartepe’yi şu ifadelerle anlatıyor: “Yeşiliyle mavisiyle, hatta gökkuşağının tüm renkleriyle muhteşem güzellikleri insanoğluna sunan bir coğrafyada yaşama şansına sahibiz ve bunun kıymetini biliyoruz. Kartepe, Türkiye’de hatta uluslararası platformda marka kent, turizm cazibe merkezi olmaya aday. Bilinçli ve nitelikli turizm konusunda iddiamızı sürdürmek ve kalıcı hale getirmek için ciddi bir planlama ve çalışma içerisindeyiz. Yakın zamanda hizmete sokmayı hedeflediğimiz teleferik projemizle de bölgemizin turizm hareketliliği zirve yapacaktır.”

KAR KAYAĞI: Kış turizmine yönelik Kartepe Kayak Merkezi’nin sezonu aralık ve mart ayları arası. Profesyonel kayakçıların yanında amatör kayakçılar için de eğitim imkanları bulunuyor.

SU KAYAĞI: Sapanca Gölü Uzuntarla mevkiinde Kartepe Belediyesi’nce hizmete sunulan kablolu su kayağı tesisi Sukay Park, her yaştan ziyaretçiye hizmet eden eğlenceli bir spor merkezi.

OFF-ROAD: Eğreltidüzü Yaylası’nda ağustos ayında yapılan yarışlar büyük ilgi görüyor. Samanlı Dağları’nda yer

alan eşsiz doğa güzelliği Eğrelti Düzü, Kartepe merkeze 11 kilometre mesafede.

TREKKİNG: Kartepe, Kuzu Yaylası, Soğucak Yaylası, Dalgakıran, Maşukiye, Altıoluk, Karabayır, Eşme Sahili, Fındık Suyu Yürüyüş Parkuru, dağ yolları, patikalar trekking için son derece elverişli. Türkiye’nin ilk ekoturizm merkezi Dağ Altı Yürüyüş ve Bisiklet Yolu da bu konuda öne çıkan bir seçenek.

ENDURO YARIŞLARI: Adrenalin sporları için ideal Eğreltidüzü’nde yapılıyor.

ATV SAFARİ: Sürekli aynı parkurda dolaşmaktan sıkılanlar Kartepe’nin eteklerinde yeni yerler keşfedebilir.

ORYANTİRİNG: Altıoluk kuzey yamacı başta olmak üzere Kartepe’de her seviyeye uygun arazi koşullarında oryantiring yapılabiliyor.

OLTA BALIKÇILIĞI: Sapanca Gölü, Kirazoğlu ve Ketence baraj göletlerinin yanı sıra Derbent Deresi ve Samanlı Dağı’ndan akan berrak derelerde sazan, turna, yayın, tatlı su kefali, kızılkanat, gökkuşağı alabalığı, doğal alabalık gibi türler bulunuyor.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ: Suadiye Eğreltidüzü Yaylası, yamaç paraşütü yapmaya olanak sunuyor. DAĞ BİSİKLETİ: Kartepe ilçesinin tüm dağları, yürüyüş parkurları ve Kuzu Yaylası bisikletçiler için elverişli alanlar. Dağ Altı Yürüyüş ve Bisiklet Yolu, bir diğer güzergâh.

KAMPÇILIK ( DAĞCILIK): Kuzu Yaylası Mesire Alanı, Kartepe’nin zirvesinde ormanların arasında, yeşil düzlüklerden oluşan halka açık bir yer. Sisli Vadi Kamp Alanı, Kartepe’ye gelen misafirlerin uğramadan geçmediği bir nokta.

KROS (ATLETİZM): Arslanbey ile Şefkatiye mahalleleri arasında Fındıksuyu Yürüyüş Parkuru güzergâhında yer alan Dağ Altı Yürüyüş ve Bisiklet Yolu, yılın her

zamanında yapılabilen kros için ideal.

FESTİVALLER: Ayva Festivali, Unutulmuş Değerler Festivali gibi etkinlikler Kartepe’nin doğa ve kültür değerlerinin tanıtılmasını sağlıyor.

Kartepe’de ayrıca paintball, foto safari, izcilik, zipline, kano, tırmanma ralli yarışı, motocross, jeep safari gibi etkinlikler yapılabiliyor.

Kocaeli’nin Kartepe ilçesi doğal zenginlikleri sayesinde eko turizm, kongre turizmi, spor turizmi gibi etkinlikler için de cazip olanaklar sunuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.