Her yönüyle biyocoğrafya

Atlas - - Panorama -

Ankara’da yayımlanan Kebikeç dergisi son sayısında biyocoğrafya konusunu işledi. Her sayısında siyasi tarih, edebiyat, sosyoloji, beşeri coğrafya, basın tarihi, biyografi gibi pek çok konuda uzman isimlerin kalemlerinden makaleler yayımlayan Kebikeç dergisi, coğrafyanın vazgeçilmez parçalarından biri olan biyocoğrafyayı enine boyuna işleyen bir dosya hazırladı.

Ergi Deniz Özsoy’un editörlüğünde hazırlanan 160 sayfalık dosyada Utku Perktaş’ın “Filocoğrafya: Coğrafi Varyasyon Örüntüleriyle Geçmişe Bakmak” ve “Anadolu Bozkırları ve Bozkırın Kuşları”, Ferhat Kaya’nın “Anadolu’nun Neojen Dönem Memeli Paleobiyocoğrafyası ve Paleoekolojisi”, Hakan Gür’ün “Anadolu Diyagonali: Bir Biyocoğrafi Sınırın Anatomisi”, Mutlu Kart Gür ve Hakan Gür’ün “Küçük Bir Memeli Türünün Ekofizyolojik ve Evrimsel Coğrafyası: Anadolu Yer Sincabı”, Didem Ambarlı’nın “Anadolu Bozkırları”, Tolga Kankılıç ve Teoman Kankılıç’ın “Anadolu Körfarelerinin Kromozomal Evrimi ve Filocoğrafyası”, Gülşah Merve Kılınç’ın “Tarımın Yakın Doğu ve Avrupa Biyocoğrafyasındaki Yolculuğu: Arkeogenomik Yaklaşımlarla Yeni Bulgular”, Kahraman İpekdal’ın “Osmanlı Arşivlerinden Mitokondriye: Doğu Çam Kese Böceğinin Hikâyesi”, Çağatay Tavşanoğlu’nun “Anadolu Bozkır Ekosistemleri Üzerinde İşleyen Müdahale Rejimleri” ve “Yangın Coğrafyası: Vejetasyon Yangınlarının ve Ekolojik Sonuçlarının Alansal Dağılımı” makaleleri yer alıyor.

Kebikeç İnsan Bilimleri İçin Kaynak Araştırmaları Dergisi, 1994 yılının sonbaharında kuruldu. Kebikeç, her sayısında bir dosya konusu içeriyor. Altı ayda bir yayımlanan derginin yayın yönetmenliğini Kudret Emiroğlu, sorumlu yazı işleri müdürlüğünü aynı zamanda Mehtap Yüksel ile birlikte derginin sahibi olan Ahmet Yüksel yapıyor. Derginin gelecek sayısının dosya konusu ise beşeri coğrafya üzerine hazırlanıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.