Zamanın hanları

GÜNDÜZ VASSAF’A GÖRE HAVAALANLARI, ZAMANIN HANLARI. HAVAALANLARININ BELLEKLERINDE HERKESIN AYRI AYRI DESTANLARININ YAZILI OLDUĞUNU SÖYLÜYOR. O KENDI DESTANINI YAZIYA DÖKMÜŞ. BIZE DE OKUMAK DÜŞÜYOR.

Atlas - - Kİtap -

Konu seyahat olunca havaalanı kapıları ve bekleme salonları da bu denklemin ayrılmaz bir parçası oluyor. Bu konuyu aynı gün içinde üç farklı ülkenin dört havaalanında alanında bulunan bir yazardan daha iyi kim anlatabilir? Çok k sık seyahat eden Gündüz Vassaf, uçak beklerken lerken boş boş dolaşmak, ya da gazete okumak k yerine bu mekânlara dair gözlemlerini yazmaya başlayınca Yol Arkadaşım çıkmış mış ortaya. Kitap, 20 ülkedeki 40 havaalanında ında yazılmış toplam 64 yol hikâyesinden oluşuyor.

Vassaf ’a göre havaalanları bu zamanın nın hanları. Aynı yere gide gele yolun ve yolculukların hikâyesinin biriktiğini, havaalanı belleklerinde her birimizin ayrı ayrı destanlarının yazılı olduğunu söylüyor. Yazar, 2002-2016 yılları arasında nda İstanbul’dan Münih’e, Londra’dan Havana’ya, na’ya, Casablanca’dan Moskova’ya, Kuala Lumpur’dan Dubrovnik’e uçmak için beklerken yaşadıklarını, düşündüklerini, hissettikler hissettiklerini; kısacası izlenimlerini dökmüş sayfalara. Kimi oldukça hey heyecan verici yol hikâyeleri bunlar. Bu izlenimler izlenim sayesinde onun gençlik yıllarına, ailesine ve hayallerine de aşina oluyoruz.

Yazıların kiminde yolculayan ve yolculanan kişiler ön p plana çıkarken, kiminde alanların mimari öze özeliklerine odaklanmış. Terminallerin o duygusuz atmosferini kırmak için sergi, konser, hatta hat kareoke salonu açılması öneren yazıların ar ardından yolcuların giyim tarzını eleştiren hikâyelere hi geliyor sıra. Heathrow Havaalanı’nda Havaalanı’n kaybedilen ve sonra bir sergide teki bulunan buluna ayakkabı yazısı, kurguyla gerçeğin iç içe geçtiği fantastik bir öykü. Havaalanlarının Havaalanla bekleme odalarında yazılmış bu hikâyelerin hikâyele ilginç birer yol arkadaşı olacağını unutmayın. u

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.