Bonn İklim Zirvesi

Paris Anlaşması’nı imzalayan 197 ülke, Almanya’nın Bonn kentinde sera gazlarının salımını azaltmak için bir araya geldi. Zirvede “Kömür Sonrası Enerji Küresel İttifakı” kuruldu.

Atlas - - İçİndekİler -

Fosil yakıt kullanımı yüzünden ortaya çıkan iklim değişikliğine karşı etkin önlemler almak amacıyla yaklaşık 25 yıldır devam eden uluslararası müzakerelerde, 2015 yılında Paris Anlaşması’nın kabul edilmesi ile yepyeni, esnek ve katılımcı bir uluslararası sözleşme ortaya çıkmıştı. Ancak, bilimsel raporlar sera gazı emisyonların tekrar yükselişe geçtiğini ve halihazırdaki iklim eylemlerinin 1.5 derece sınırına ulaşmayacağını ortaya koyuyor. Bir yandan da giderek artan küresel afetler insan hayatını hiç olmadığı kadar tehdit ediyor.

Harvey ve Irma kasırgaları 2017’de ABD’de 200 milyar dolarlık yıkım yaratırken, Hindistan ve Bangladeş’te 1200 insan sellerden dolayı yaşamını yitirdi. Binlercesi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Türkiye’de de ani yağışlar ve seller görüldü. Temmuz ayında İstanbul’da gerçekleşen sel felaketinin maddi zararı 200 milyar Lira oldu.

Paris’i imzalayan 197 ülke, Fiji başkanlığında Almanya’nın Bonn kentinde sera gazlarının salımını kısıtlamak ve iklim eylemini arttırmak için bir araya geldi. İklim zirvesi 6 Kasım 2017’de başladı ve iki hafta sürdü. Kısaca “neredeyiz, nereye gitmek istiyoruz ve oraya nasıl ulaşacağız” sorularının sorulacağı önümüzdeki sürece, Fiji başkanlığının Büyük Okyanus kültüründeki yapıcı istişare ve paylaşım geleneğinden esinlenerek “Talanoa Diyaloğu” denilmesi kararı alındı.

Ülkelerin anlaşması ve sözler vermesi kadar gerçekte neler olduğu da bir o kadar önemli. Bonn İklim Zirvesi bu açıdan da önemli gelişmelere sahne oldu. Özellikle, kömürün terk edilmesi konusunda somut gelişmeler yaşandı.

Birleşik Krallık ve Kanada’nın girişimi ile 20 ülke yanlarına ABD ve Kanada’dan eyaletleri de alarak, Kömür Sonrası Enerji Küresel İttifakı (Global Alliance to Power Past Coal) kurdu. Meksika, Fransa, Finlandiya, Yeni Zelanda, İtalya ve Angola’nın da aralarında bulunduğu ülkeler iklim değişikliği için tüm dünyada kömürden enerji üretiminin sona ermesi için harekete geçtiklerini açıkladılar.

BIZ HALEN BURADAYIZ

ABD başkanı Donald Trump’ın Paris Anlaşması’ndan çekilme kararına karşı geçen yıl ABD’de birçok eyalet, belediye, şirket ve sivil toplum örgütü “biz halen buradayız” deklarasyonu ile “Amerika’nın Sözü” hareketini başlatmıştı. California, New York, Oregon ve North Carolina olmak üzere 20 eyalet, 110 şehir ve 1400’den fazla şirketin ortaya koyduğu hedefler ABD’de Trump’a rağmen iklim eyleminin büyüdüğünü ortaya koyuyor. 25 trilyonluk ekonomiyi temsil eden 4 binden fazla üyesi olan hareket net emisyon azaltımını hedefliyor.

Zirvede birçok önemli duyuru da yapıldı. Almanya, zirvenin başında, adaptasyon fonuna 50 milyon Euro, en az gelişmiş ülkeler fonuna da 50 milyon Euro aktaracağını açıkladı. Zirvede Türkiye’nin anlaşmadaki durumu da önemli tartışma konularından biriydi. Paris Anlaşması’na göre, ülkelerin yenilenebilir enerjiye geçişine destek için kurulan BM’nin Yeşil İklim Fonu’ndan (GCF), teknoloji transferinden ve kapasite geliştirme desteklerinden gelişmiş ülkeler faydalanamıyor. Türkiye de Paris Anlaşması’na temel oluşturan 1992 tarihli BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’ne göre gelişmiş kategorisinde bulunduğu için bu desteklerden yararlanamıyor.

Ancak, Türkiye, gelişmekte olan bir ülke olduğunu, bu desteklerden yararlanması gerektiğini savunuyor. Türkiye’nin diğer bir endişesi de GCF’nin dahil olduğu birden fazla finans kurumu tarafından sağlanan ortak iklim finansman programlarından da yararlanmasının, GCF fonu kuralları yüzünden engelleniyor olması.

Türkiye bu yüzden anlaşmayı onaylamıyor. İklim zirvesinde bu önemli konu hakkında henüz somut bir gelişme sağlanamadı. Almanya’daki müzakerelerde Türkiye’nin talepleri önceki iki zirvede olduğu üzere açık uçlu istişare süreci ile yürütüldü, bir sonuca varamadığı için zirve sonunda bu istişare süreçleri sonlandırıldı

Bonn’da 6 Kasım 2017’de başlayan ve iki hafta süren iklim zirvesinde kömürün terk edilmesi konusunda somut gelişmeler sağlandı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.