Karçal Dağları’nda som bahar!

Atlas - - Edİtör -

Güz bitiyor. Doğa içine kapanıyor ve deyim yerindeyse bir süre kendiyle baş başa kalacağı, uykuya geçip yeniden canlanmak üzere baharı tasarlayacağı döneme giriyor. Anadolu halk takviminde “kasım günleri” adıyla bilinen ve hıdrelleze kadar sürecek kış vakti geldi, hemen önümüzde erbain, yani zemheri soğukları var. Ama Doğu Karadeniz’de dağlar halen rengârenk. Ladinler, köknarlar, sarıçamlar, kayınlar, kızılağaçlar, kestaneler, ıhlamurlar, meşeler...

Atlas’ın usta fotoğrafçısı Turgut Tarhan, kar beyaza bürünmeden önce Artvin’in Borçka ve Şavşat ilçelerine gitti, Karçal Dağları’na uzandı. Çok da uzun olmayan bir zaman öncesine kadar araçla ulaşımı bulunmayan bu dağ kütlesi sonbaharın son günlerinde, bu mevsime özel tüm güzelliğini sunuyor Turgut’un objektifine.

Karçal Dağları’nda sonbahar, ya da Orhan Kâhyaoğlu’nun bir zamanların unutulmaz edebiyat dergisine verdiği isimden mülhem som bahar, bu sayı kapak konumuz.Atlas’ın bu sayısında Selim Kaya, Güney Afrika’da Hluhluwe-Imfolozi Ulusal Parkı’nda yaban hayatı görüntüledi. Güney Afrika’da fillerin, aslanların, zebraların, çitaların, zürafaların, babunların vahşi yaşamına tanıklık etti.

Aralık sayımızda Yusuf Erkan Burdur ve Muğla il sınırlarında antik Likya Tetrapolis’ini oluşturan kentleri, Ersin Demirel İsviçre Alpleri’nin bir parçası olan Bern Dağları’nı, Murat Taner Almanya’da Noel pazarlarını hazırladı. Bu sayıda “Avrupa’dan Anadolu’ya-İki Gezgin, 20 Şehir, 20 Proje, 20 Yemek” kitabı da dergiyle birlikte.

2018’ le birlikte Atlas dergisinin 25. yılına giriyoruz. Çeyrek yüzyılı deviren Atlas’la birlikte yeni coğrafyalar ve keşiflerle dolu bir yıl diliyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.