Bodrum’da zorlu yarış

Türkiye’nin en zorlu yarış organizasyonlarından Transanatolia Rally Raid, yarış sezonuna Rally Halikarnassos ile veda etti.

Atlas - - Panorama - YAZI VE FOTOĞRAF: ERDEM KIRIM

Uluslararası ralli organizasyonları arasında 2010 yılından beri yerini kanıtlamış olan Transanatolia Rally Raid, geçtiğimiz yıl bünyesine kattığı Baja Anatolia ve Rally Antiphellos’tan sonra, yarış sezonunu 16-19 Kasım 2017 tarihleri arasında Bodrum’da gerçekleşen Rally Halikarnassos ile kapattı. Rally Halikarnassos, 16 Kasım’da saat 16.00’da Bodrum Belediye Meydanı’ndaki teknik kontrolün ardından başlayıp ortalama 500 kilometrelik parkur geçisinin ardından seyirci etabı ile sona erdi. Bodrum merkezden hareketle 17 Kasım günü Güvercinlik, Mumcular, Uyku Vadisi, Yalı Çiftlik; 18 Kasım günü Datça’ya feribot ile hareketle Gökova çevresi; 19 Kasım Pazar günü farklı bir parkur üzerinden Yalı Çiflik, Mumcular ve Güvercinlik etaplarıyla tamamlandı. Üç gün içerisinde ortalama 500 kilometre yol yapılan ralli Bodrum merkezde son buldu.

Rally Halikarnassos’ta, motosiklette Old Farm Racing Evasion takımından İtalyan sporcu Guido Fedeli, ATV’de Tr-Extreme takımından Atilla Serttaş, UTV’de yine aynı takımdan Burak Çağdaş Çağlar ve Ertuğrul Danişment, otomobilde GezeGen takımından Tolga Yılmaz ve Ebru Demirbay Erişti ikilisi birinci oldu.

Profesyonel ve yarı profesyonel pilotların katılımına uygun olarak hazırlanmış parkurlarda mücadele eden pilotlar ralli, ya da zamandan bağımsız raid kategorisine de katıldılar. Teknik ve güvenlik şartlarına uygun olan motorsiklet, ATV-SSV ve 4x4 araçlarla katılımcıların zorlu parkurları geçmek için yarıştığı organizasyona kamp yeri olarak Yalı Çiftlik evsahipliği yaptı. Üç gün boyunca yörenin arklı noktalarını geçen yarışmacılar, gün sonunda aynı noktada finish gördüler.

Transanatolia Rally Raid ekibinin, turizme değer katan organizasyon anlayışından doğan Rally Antiphellos ve Baja Anatolia’nın kardeş organizasyonu olan Rally Halikarnassos, TR Extreme’in ev sahipliği ve TMF, Tosfed, Çağdaş Global, Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası, KTM, BF Goodrich ve Kule Rock Bar’ın destekleriyle gerçekleşti

Motosiklet, ATV, UTV ve otomobil olmak üzere 4 ayrı kategoride düzenlenen yarışlara, 66 araçta 5’i yabancı 88 yarışmacı katıldı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.