Kartepe’den Bahçecik’e kış yürüyüşü

İzmit Körfezi, İznik Gölü ve Gemlik Körfezi. Samanlı Dağları’nı denizin bu üç güzelliği çevreliyor. Kartepe 1606 metrelik rakımıyla bu dağların en yüksek zirvesi. Kartepe’den Bahçecik Mahallesi’ne uzanan bir yürüyüş, benzersiz kış manzaraları sergiliyor.

Atlas - - Hafta Sonu -

Sonbaharın pastel renkleri yerini hızla kış beyazına bırakıyor. Yüksek dağlara yağan kar soğuyan havayla birlikte alçakları etkilemeye, doğayı beyazın o masum rengiyle süslemeye başladı. İstanbul bundan henüz nasibini almadı, ama şehri uzaktan da olsa çevreleyen Istranca Dağları ile Samanlı Dağları beyaza büründü bile. Ormanların yeşili ile karın beyazı doğada değişimin ilk işaretleri. Bu işaretler kışın doğanın zorlu şartlarında dayanma sınırlarını test etmek isteyenler için zamanın geldiğini gösterir. Artık kışın doğaya gitme zamanıdır.

Samanlı Dağları, kış başladığında, İstanbul civarında yaşayan doğaseverlerin en çok ziyaret ettiği dağların başında geliyor. Kartepe 1606 metrelik rakımıyla bu dağların en yüksek zirvesi. Kışın en çok ziyaret edilen Kartepe ve Yuvacık civarı bu dağların güzide iki noktası.

Uzun süredir kara hasret biri olarak yağan karların

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.