Atlas Tarih çıktı

Atlas Tarih okurlarını bekleyen konular arasında Atatürk ve döneminin atmosferi, Cumhuriyet’in ilk yıllarında yaşanan toplumsal değişim, Safiye Ayla’nın renkli ve hüzünlü hayatı, Sümerlilerden başlayarak büyük aşkların tabletlere, kabartmalara, minyatürle

Atlas - - İçİndekİler -

Atlas Tarih’in ŞubatMart sayısının kapak konusu Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk. Prof. İlber Ortaylı geçen ay çıkan kitabında bugüne kadarki yazılarını ve tuttuğu notları derleyerek Atatürk’ün hayatını ve döneminin tarihi atmosferini anlattı. Ayşegül Parlayan, kitaptan yola çıkarak Prof. İlber Ortaylı’ya Gazi Mustafa Kemal Atatürk kitabının hazırlığını ve Atatürk’ün kişiliğini şekillendiren olayları sordu.

Atlas Tarih bu sayıda erken Cumhuriyet dönemiyle ilgili bir başka röportajı da Prof. Zafer Toprak ile gerçekleştirdi. Günce Akpamuk, Prof. Toprak ile II. Meşrutiyet dönemi ile Cumhuriyet’in ilk yıllarında Türkiye’de günlük hayatta yaşanan değişimi konuştu. Cumhuriyet’in ilk yıllarında sanat hayatında öne çıkan isimlerin başında gelen Safiye Ayla’nın yaşamının bilinmeyenlerini ise geçen yılın sonunda Safiye adlı biyografi kitabını yayımlayan Gazeteci Murat Bardakçı, Atlas Tarih’e anlattı.

14 Şubat Sevgililer Günü’nden yola çıkarak tarihte aşk kavramı üzerine yazı yazılmasının nasıl başladığı; Eros ve Psykhe, Varka ile Gülşah, Leyla ile Mecnun gibi büyük aşkların tabletlere, kabartmalara, minyatürlere yansımasının hikâyesini Sevgi Kutluay kaleme aldı.

Bu sayıda Sağım Solum Tarih’te Doç. Dr. Mehmet Ö. Alkan, 1828-29 Osmanlı-Rus Savaşı’nın St. Petersburg’da anıtlara, heykellere yansıyan izlerini araştırdı ve özel fotoğraflarıyla aktardı.

Yeni sayıda ayrıca Gökhan Akçura dünyaca ünlü tiyatrocu Marie Bell’in İstanbul günlerini; Gazanfer İbar, Sultan II. Abdülhamit dönemi yayınlarından Malumat ve yayıncısı Baba Tahir’i; Yaşar Burak Uslu, Osmanlı’nın kalelerini; Tolga Gerger, “Deli” Fuat Paşa’yı; Cengiz Kahraman, Vagon-Li baskınını; Sencer Üneri hünkâriden taklacıya güvercinleri anlattı. Tablonun Sırları, Dünyadan, Güncel Haberler, Kayıp Evrak Bürosu, Gösteri Dünyası, Sinema, Arşivlerden, Kitap ve Karikatür bölümleri de yazı ve röportajlarla Atlas Tarih’in sayfaları arasında.

Prof. Zafer Toprak, Atlas Tarih’in yeni sayısında Cumhuriyet’in ilk yıllarında yaşanan travma ve dönüşümleri anlattı. 1928 yılında Ankara’da çekilen fotoğraf, kadınların giyimindeki değişimi gösteriyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.