Gıda topluluklarının gücü

Türkiye’de de giderek yaygınlaşan gıda toplulukları güvenilir gıdaya ulaşma ve doğa dostu üretim yapan çiftçileri desteklemenin yanı sıra, kentle kır arasındaki bağın güçlenmesinde de rol oynuyor.

Atlas - - İçİndekİler -

Kış aylarında arazide odun toplama dışında pek iş olmadığından, zamanımızın çoğu içeride geçiyor. Günlük işlerden arta kalan zaman daha fazla olunca sosyal medya ile daha çok haşır neşir oluyorum. Hem üretici, hem de türetici olarak üyesi olduğum gıda topluluklarının (www.gidatopluluklari. org) etkinlik sayfalarına gelen mesajlar heyecan verici: Sipariş listeleri, çiftçilerin ürün yetiştirme hikâyeleri, arazi deneyimleri, çiftlik ziyaretlerine dair notlar... “Türetici” derken sadece tüketmek yerine, gıdanın geçirdiği evrelerin farkında olan ve üreticiye üretim sürecinde katkıda bulunan kişileri kastediyorum.

Her ne kadar gıda topluluğu olarak anılsalar da, gündem sadece gıda ile sınırlı değil. Örneğin üyelerden biri Foça’daki bir çiftlikte çocuklarla doğa oyunları oynadıklarını ve hafta sonu doğanın matematiğini keşfe çıkacaklarını duyuruyor. Rize’den bir çiftçi, sentetik ilaç ve gübre kullanmadan ürettiği fındığı için sipariş kabul ettiğini yazıyor. Bir başka üye, peynir üreten bir çiftçiyi, ürün teslimat buluşmasına davet edip dinlemeyi öneriyor. Eğer yoğurt mayanız yoksa, grubun facebook’taki sayfasına “yoğurt mayası getirecek olan var mı?” diye sormanız yeterli, o haftaki buluşmaya mutlaka birisi maya getirecektir. Paylaşım ve dayanışma arttıkça topluluklar da yaygınlaşıyor. ABD’de 4 binden fazla topluluk destekli tarım grubu 150 bin, Fransa’daki 1600 kadar topluluk ise 270 bin kişinin sağlıklı gıdaya erişimini sağlıyor. Türkiye’de de sayıları giderek artıyor. Örneğin İstanbul’da yedi, İzmir’de altı gıda topluluğu var. Komşular, iş arkadaşları, akrabalar, aynı semt, kasaba, ya da bölgede oturan, benzer ihtiyaçlara sahip insanlar bir araya gelerek ihtiyaç duydukları ürünlerin standartlarını ve bu standartlara uygun üreticileri belirliyor ve denetliyorlar.

Parçası olduğum topluluğun üyeleri her cumartesi bir kafede bir araya geliyor, o haftaki siparişleri paylaşıyor, yeni çiftlikler ve ürünler konusunda fikir alışverişinde bulunuyor, deneyimlerini paylaşıyor. Köydeki işlerden fırsat buldukça bu buluşmalara katılıyor, hem alışverişe, hem de muhabbete ortak oluyorum.

Bu paylaşımlar ikinci el çocuk kıyafetleri, kitap takası, ya da birlikte katıldıkları eğitimlerle zenginleşiyor. Gıda topluluklarının temel motivasyonu sağlıklı gıda olsa da yerel üretim, türetim ve gönüllüğü temel alan bir yaşam kültürünü besleyip çoğaltıyorlar. Sadece güvenilir gıdaya ulaşma ve doğa dostu üretim yapan çiftçileri destekleme konusunda değil, kentle kır arasındaki bağın güçlenmesi ve doğa dostu yaşam biçimiyle ilgili işbirliklerinin gelişmesi için umut verici bir zemin oluşturuyorlar.

Kimi topluluklar sadece bölgelerindeki küçük çiftçilerden alışveriş ediyor, kimileri sipariş listelerine Türkiye’nin farklı bölgelerinden çiftçilerin ürünlerini koyuyor. Çiftlikleri ziyaret ederek, üretim süreçlerini izliyor, hatta bazen üretime katılıyorlar. Böylece karşılıklı güvene dayalı bir sistem kuruluyor; aldıkları gıdaların hikâyesini öğreniyor; ıspanağın nasıl yetiştiğini, ekmeğin hangi undan nasıl yapıldığını, peynirin hangi hayvanın sütünden geldiğini biliyorlar.

Hâkim piyasa şartları, endüstriyel üretim ve kente Gıda topluluğu üyeleri zaman zaman ürün aldıkları çiftlikleri ziyaret edip çiftlik işlerine yardım ediyor. İzmir’deki Gediz Ekoloji Topluluğu üyeleri de, yetiştirilmesine destek verdikleri buğdaydan bulgur yapmak üzere imecedeler. göçün devam etmesi nedeniyle, atalık toprak bilgisinin ve tohumların devamlılığını sağlayan, doğa dostu üretim yapan küçük çiftçilerin nesli tehlike altında. Onlarla işbirliği yaparak oluşturulan bu tür küçük, yerel ekonomiler ise umut verici. Bazı topluluklar, toplu ürün siparişlerinde alım garantisi vererek, ya da üretime ortak olarak da küçük çiftçilerin ayakta kalabilmesini sağlıyor.

Yaşadığım Marmariç Köyü’nde zeytinyağından elmaya, ürettiğimiz hemen her şeyi İzmir’deki gıda topluluklarının üyelerine ulaştırabiliyoruz. Biz de, çevremizde bulamadığımız ekolojik yöntemlerle üretilmiş ürünlere, bu toplulukların sipariş listelerinden ulaşıyoruz. Sofranıza gelen gıda hakkında sorumluluk almaya hazırsanız, siz de bölgenizde bir topluluk oluşturabilirsiniz. İlk adımı, pasif bir tüketici olmak yerine üretim sürecine mümkün olduğunca dahil olan, aktif bir türetici olmaya niyet ederek atabilirsiniz

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.