Süphan’dan bakınca

Atlas - - Edİtör -

Atlas’ın Anadolu coğrafyasına dair hazırladığı dosyalar, dergimizin bu yıl 25. yılına ulaşan yayın hayatında en çok ilgi gören sayfaları oldu. Bu sayımızda da doğunun iki yanardağının, Süphan ve Nemrut’un etrafında ortaya çıktı kapak konumuz. Bitlis il merkezi, Van Gölü kıyısı, Ahlat’ta Selçuklu döneminden kalma mezar taşları, Urartu kaleleri, Yıldırım Güngör ve Turgut Tarhan’ın hazırladığı “Ateş topraklar” başlıklı dosyamızda yer alıyor.

Ali Ethem Keskin ve Ali Yamaç, Kayseri’nin Koramaz Vadisi’ndeki kayalıkların derinliklerinde bulunan yüzlerce yıllık yeraltı yerleşimlerini taşıdı Atlas’ın sayfalarına. Bu kayalıkların içine evler, ahırlar, güvercinlikler, hatta ibadethaneler yapılmış, bugün bile halk tarafından kiler olarak kullanılıyor.

Şubat sayısında Serkan Seymen ve Şahan Nuhoğlu, KKTC’ye gitti ve Kıbrıs Adası’nın kuzeydoğusundki Karpaz Yarımadası’nın az nüfuslu, ama doğal dokusunu korumayı başarmış topraklarını yazıp fotoğrafladı, Dipkarpaz Köyü’nün hikâyesini aktardı. Milli park statüsü taşıyan bölgenin hangi özellikleriyle Akdeniz’in en bakir alanlardan biri olarak kaldığını dosyada okuyacaksınız.

Selim Kaya bu kez Güney Afrika’nın terası olarak adlandırılan Draken Dağları’nı yazdı ve fotoğrafladı. Güney Afrika Cumhuriyeti’nde Ejderha Dağları olarak da bilinen silsile UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor ve burada yaşayan kabilelerin yaptığı kaya resimlerinden Zulu köylerine farklı bir Afrika manzarası taşıyor.

Bu sayıda ayrıca Fransa’nın Provence bölgesinin sonu gelmeyen lavanta tarlalarının öyküsü var.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.