Kuş cenneti beton olmasın

Durugöl Mahallesi’nde doğal gölün bulunduğu alan “özel proje alanı” ilan edilerek imara açıldı.

Atlas - - Atlas Raporu -

Ordu Büyükşehir Belediyesi, 107 milyon liraya sattığı Altınordu ilçesindeki Durugöl Mahallesi’nde bulunan, içerisinde doğal gölün olduğu 70 dönümlük kuş cennetini “özel proje alanı” ilan ederek imara açtı. Söz konusu arazide bulunan gölün kurutularak alana bin konutlu rezidans projesi uygulanacağı ileri sürüldü. Durugöl Mahallesi sakinleri ise alana park yapılmasını istedi. Konut projesinin kuş cennetine zarar vereceğini belirten vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi’nden alana yapılacak olan projeyle ilgili referandum talep etti.

Durugöl mahalle muhtarı Haluk Aslan konuyla ilgili şunları söyledi: “Durugöl Mahallesi adından anlaşıldığı gibi ismini bu kuş cenneti Durugöl’den aldı. Mahallemizde bulunan bu göl, kuşların, ördeklerin, kazların, karabatakların, karameleklerin uğrak yeri ve geçiş güzergâhıdır. Siz burayı imara açarsanız bu kuş cenneti yok olacak. Durugöl’ün rüzgârı, sirkülasyonu kesilecek, mahallemiz betonlaşacak. Bu alana yapılacak projelere halk karar versin. Gerekirse yaklaşık 10 bin nüfusa sahip mahallemizin sakinlerine soralım.”

Mahalle sakinleri de Durugöl’ün betonlaşmasının hava sirkülasyonunu engellediğini ifade ederek Ankara Keçiören Belediyesi’nin yaptığı gibi halk referandumu yapılmasını istedi.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Durugöl’ün önceden de yeşil alan olmadığını, buranın tapuda 72 özel mülkiyet sahibi vatandaşın spor alanı olarak göründüğünü, mahallenin belediye tarafından Amerika’daki hissedarlarını bire bir takip etmek suretiyle satın alındığını söyledi ve ekledi: “Bu alanı altı ay takip etmek suretiyle 48 milyon liraya aldık. Daha sonra revizyonda burayı özel proje alanı ilan ettik ve 107.5 milyon liraya sattık. Şu emsalde konut yapabilirsin, ticari alan yapabilirsin, istersen otel, istersen okul yapabilirsin. Bunun haricinde de şu kattan yukarı çıkamazsın dedik.” Arazinin daha önceki hissedarlarından biri ise kendilerine buraya spor alanı yapılacağı söylendiğini anlattı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.