Karstik başyapıt

Atlas - - Içindekiler - YAZI VE FOTOĞRAFLAR: YILDIRIM GÜNGÖR

Duvarlardan sızan suyun içindeki kalsiyum karbonat, Cide ilçesinin bu gizli hazinesini şaşırtıcı oluşumlarla donatıyor, her bir dehliz ayrı bir sürpriz saklıyor.

Sarkıtlar, dikitler, devasa sütunlar, damlataş havuzları, görkemli akmataşlar… Loç Vadisi’nin derinliklerinde karstik bir başyapıt Kılıçlı Mağarası. Duvarlardan sızan suyun içindeki kalsiyum karbonat, Cide ilçesinin bu gizli hazinesini şaşırtıcı oluşumlarla donatıyor, her bir dehliz ayrı bir sürpriz saklıyor.

DEVASA BIR KAYA bloğunun dibinde dar, ama yüksek bir çatlağın girişindeyiz. Başımı kaldırıp yukarı bakıyorum. Kaya bloğunu ortadan ikiye ayıran tektonizma, ancak iki insanın yan yana geçeceği kadar bir boşluk bırakmış. Kaskımı ve kafa fenerimi takarak bu dar çatlaktan yürümeye başlıyorum. Yaklaşık 15 metre kadar yürüdükten sonra yukarı doğru giden, ağaç dallarından yapılmış ama oldukça sağlam bir merdivenin bulunduğu nispeten geniş bir boşluğa varıyorum. Merdiven yukarıdaki mağaranın girişine kadar gidiyor. Tırmanmaya başlıyor ve 16 basamak sonra mağaranın ağzına varıyorum. Burada yedi basamaklı bir merdiven daha var. Bir kaya bloğunun üzerinde bulunan bu merdiveni tırmanıyorum ve bir sürpriz daha: En az diğer merdiven kadar uzun ve daha dik, ama daha eğreti bir merdiven daha çıkıyor karşıma.

Kılıçlı Mağarası, Cide’nin Çamdibi Köyü sınırlarında yer alıyor. Geleneksel evlerini büyük oranda koruyan köy, Küre Dağları Milli Parkı’ndaki Loç Vadisi’nin etkileyici bir köşesinde. Kılıçlı, köyü çevreleyen kayalıklarının kuytu bir köşesine gizlenmiş.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.