Ormanın sesi

Atlas - - Içindekiler - YAZI: NUR TOPRAKOĞLU

Bembeyaz travertenleri, zarif şelaleleri, büyüleyici Mavi Göl’üyle Dereli ilçesinin gözbebeği Kuzalan Tabiat Parkı. Suların çağladığı bu bereketli bölgeyle Kulakkaya Yaylası arasında uzanan yol, Giresun’un güzelliklerinden bir kesit sunuyor.

Bembeyaz travertenleri, zarif şelaleleri, büyüleyici Mavi Göl’üyle Dereli ilçesinin gözbebeği Kuzalan Tabiat Parkı. Suların çağladığı bu bereketli bölgeyle Kulakkaya Yaylası arasında uzanan yol, Giresun’un güzelliklerinden bir kesit sunuyor.

Karadeniz denince hırçın dalgalar, denize kavuşan yemyeşil yamaçlar, yaylalar, çay ve fındık bahçeleri, heyecanlı ve konuşkan insanlar gelir akla. Giresun’un Dereli ilçesi söz konusu olduğunda bunlara şelaleler, göller ve travertenleri de eklemeli. Diğer deyişle Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı, yöre sakinlerinin renginden dolayı “Göğ Göl” diye de adlandırdığı Mavi Göl ve Kulakkaya Yaylası’nı…

Doğa bu yörede o kadar cömert ki, insana nefes kesici anlar yaşatıyor. Yaklaşık 1700 metre rakımdaki Kulakkaya Yaylası’nda uyanmak, aşağıya inerken Kuzalan Tabiat Parkı’nda mola vermek, daha önce ne kadar anlatmış olurlarsa olsunlar Mavi Göl’ün turkuaz sularını görünce şaşkınlıktan donakalmak... Tüm bunlar paha biçilmez bir yol hikâyesi olarak işleniyor belleğinize.

Kulakkaya Yaylası, Dereli ilçesinin Yavuzkemal beldesi sınırları içerisinde bulanan, çarpıcı doğa güzelliklerine sahip özel bir yer. Ordu-Giresun Havaalanı’ndan yaklaşık bir saatlik mesafedeki yaylaya havalanı yolu dışında iki farklı şekilde ulaşılıyor. Bunlardan biri Kayadibi-Erimez yolu. Burası 1800’lü yıllarda Fransızlar tarafından inşa edilmiş. Fransızlar Şebinkarahisar’dan çıkardıkları madeni deniz kıyısına getirmek için 1700 metre rakımdan, yani Kulakkaya’dan başlayıp denize yüzde altı

eğimle inen bir yol yapmış. Bu yolda ilerlerken karşınıza Despot Kayası ve suyu, Erimez mevkisi, Gelin Kayası çıkıyor. İkinci seçenek ise Çaldağ’ı aşarak Batlama Vadisi üzerinden yaylaya ulaşmak. Bu güzergâh da el değmemiş güzelliklere sahip.

Kulakkaya’yı 1920’ lerin sonlarında Yavuzkemal adını alan beldenin Gırık nahiyesinde yaşayanlar yazlık olarak kullanırmış. Cumhuriyet döneminde yaylalarda can ve mal güvenliğinin sağlanması, yolların araç trafiğine açılması buraları daha cazip hale getirmiş. Hatta yine o yıllarda Bektaş ve Kulakkaya’da sağlık sorunlarıyla ilgilenmek üzere sağlık memurları görevlendirilmiş.

Kulakkaya temiz havası, zengin bitki örtüsü (ladin, köknar, sarıçam ağaçları, mor ve sarı çiçekli orman gülleri), zengin yaban hayatıyla doğaseverleri kendine çekiyor. Yayla sonbahar ve ilkbaharda bol yağış alıyor. Yaz aylarında sıcaktan bunalanlar için cazip bir kaçış noktası, ama aniden bastırabilecek yağmura karşı hazırlıklı olmak gerek.

KUZALAN’IN TRAVERTENLERİ

Kuzalan Tabiat Parkı, Giresun il merkezine 45, Dereli merkeze 13 kilometre uzaklıkta. Kuzalan 2013 yılında tabiat parkı ilan edildi, saha yaklaşık 482 hektarlık alana yayılıyor. Park, Dereli- Şebinkarahisar yolu üzerinde Alancık Köyü’nün, Kuzalan Mahallesi’nde; adını da bulunduğu mahalleden alıyor. Parkın içerisinden geçen Harmanlar ve Taşpınar dereleri birleşerek Aksu Çayı’na dökülüyor. Yakınlarda yöre sakinlerinin “beyaz taş” dediği ve Pamukkale’dekileri andıran travertenler de var. Bölgede çıkan kalkerli sular, yaklaşık 800 metre boyunca beyaz bir vadi oluşturmuş.

Harmanlar ve Taşpınar dereleriyle birleşen bu sular, hat boyunca beş şelale, bir de mağara oluşturmuş. Parkın içinde yer alan Kuzalan Şelalesi’nin döküldüğü yerde bir taş değirmen, ondan 500 metre uzaklıkta ise tarihi ahşap bir değirmen var. Hatta bu değirmenin içi de travertenlerle

kaplı. Aynı bölgede anıt ağaç özelliği gösteren kayın, göknar ladin ve yabani fındık ağaçları yer alıyor.

Kuzalan Tabiat Parkı, ekosistem zenlinliğiyle de hayranlık uyandırıcı. Orman, akarsu, mağara gibi değerlere sahip tabiat parkında 129 bitki ve çok sayıda hayvan türü bulunuyor.

Kuzalan Tabiat Parkı içindeki Havaderesi üzerinde bulunan Mavi Göl, aslında büyüklü küçüklü üç gölden oluşuyor. Gökyüzüne göre renk değiştirdiği için yörede Göğ Göl olarak da anılan Mavi Göl, kireç taşları ve sodalı suyun etkisiyle olağanüstü bir renge sahip. Burası sodalı suyun dere halinde aktığı nadir yerlerden. Kayalar bir set oluşturarak gölü ortaya çıkarmış. Her yıl mayıs ayının 15’inden sonra suyun rengi turkuaza dönmeye başlıyor. Temmuzdan kasıma kadar da turkuaz olarak kalıyor. Kuzalan Tabiat Parkı ve çevresi, peşpeşe sunduğu sürprizlerle ziyaretçisini şaşırtmayı çok iyi biliyor

Orman dokusu, tabiat parkı içinde 700 ila 1700 metre yükseklik arasında uzanıyor. Alanda doğa yürüyüşü, bisiklet, botanik turu, çadırlı kamp, kuş gözlemciliği gibi birçok etkinlik yapılabiliyor (üstte). Kuzalan Tabiat Parkı’nın akarsuları beş şelale, bir de mağara oluşturmuş (solda).

Tabiat parkında Havaderesi üzerinde bulunan Mavi Göl, büyüklü küçüklü üç gölden oluşuyor. Yöre halkı tarafından “Göğ Göl” olarak da anılan bu doğa hazinesi, kireç taşları ve sodalı suyun etkisiyle büyüleyici bir turkuaz renge sahip.

Kulakkaya Yaylası, Dereli’nin Yavuzkemal beldesi sınırlarında yer alıyor. Yaklaşık 1700 metre rakımda bulunan yayla her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.