Çeyrek asrı kutladık

Atlas - - İçİndekİler -

Dile kolay tam 25 yıl. Atlas, 1993 yılında yayın hayatına merhaba dedi. İlerleyen yıllar içinde hep bilinmeyenin peşinde koştu. Sayısız keşfe, yeni rotalara imza attı. Daha iyiyi, daha güzeli aradı. 25 yılın yorgunluğunu attığı davette dostları Atlas’ı yalnız bırakmadı.

Yayın hayatına 1993 Nisan’ında başlayan Atlas, 2018 yılında 25’inci yılını özel yayın ve etkinliklerle kutluyor. Nisan ayında kapsamlı bir koleksiyon sayısı çıkaran ve okurlarına özel hediyeler veren Atlas, 25’inci yaşını özel bir davetle kutladı. Atlas çalışanları ve dostları 14 Mayıs akşamı Park Hyatt-Maçka Palas’ta bir araya geldi. Bu özel akşama Atlas ve Doğan Burda Dergi çalışanlarının yanı sıra, çok sayıda davetli ve basın mensubu katıldı. DJ Oben Budak’ın ve Güneş Özgeç Triosu’nun müzikleri eşliğinde keyifli bir akşam geçiren katılımcılar başlangıcından günümüze Atlas’ın hikâyesini dinleme olanağı da buldu.

Atlas okurları 25 yıl boyunca her sayıda, konusunda uzman fotoğrafçı, yazar, gazeteci, gezgin, arkeolog, yerbilimci, denizbilimci, çevre aktivisti ve tarihçinin kalem ve deklanşörüyle yeni coğrafyalar keşfetti, farklı toplumlarla tanışı. Ayrıca Atlas İstanbul, Atlas Tarih, FotoAtlas, Atlas Tatil, ArkeoAtlas, Yeşil Atlas ve derginin her sayısıyla birlikte verilen ek ve albümlerle de keşif ve maceranın peşinde koştu, okurlarına yeni kapılar açtı.

Okurlarıyla buluşarak keşif gezilerine çıktı, yürüyüş, tırmanış turları ve kamplar düzenledi. Atlas okurları ve dergi arasındaki bağ gün geçtikçe gelişti ve sıkılaştı.

Derginin 25’inci yılı kapsamında da 2018 yılının başından itibaren çalışmalara başlayan Atlas, Nisan ayında Keşif ve Maceranın Peşinde 25 Yıl isimli özel bir ek yayımladı. Çeyrek yüzyıl ve 300 sayıda Atlas’ın yayımladığı binlerce haber, eşsiz fotoğraf, insan ve doğa hikâyesinden özel bir seçkiye ve dergiye emeği geçen Atlas dostlarının görüşlerine yer verdi. Atlas yazar ve fotoğrafçıları; eşsiz doğa, kültür, keşif ve macera, arkeoloji, fotoğraf yazılarının ortaya çıkış sürecini anlattı. Aynı sayıda okuyucuların tüm konu ve fotoğraflarıyla birlikte, Atlas dergisinin 10 yıllık dijital arşivine ulaşımı sağlandı. Yine Nisan ayında, Atlas ekibi, okurları ve basın mensupları Likya Yolu’nun başlangıç etabını yürüdü. Atlas dergisi ile outdoor ve aktif yaşam tutkunlarının markası olan Columbia’nın, 21-23 Nisan 2018 tarihleri arasında düzenlediği Camp Columbia etkinliğinde, yaklaşık 60 kişilik ekip, Türkiye’nin uluslararası standartlarda işaretlenmiş ilk uzun mesafeli yürüyüş rotası

olan Likya Yolu’nun Fethiye başlangıç güzergâhını keşfe çıktı.

Atlas, 25’inci yılını, Nisan ayından sonra da çeşitli etkinliklerle kutlamaya devam ediyor. 14 Mayıs 2018 akşamı Park Hyatt-Maçka Palas’ta düzenlenen Atlas 25’inci yıl davetinde, dergi yazar ve fotoğrafçılarının yanı sıra basın mensupları ve Doğan Burda Dergi çalışanları da yer aldı. Atlas yazar ve fotoğrafçılarının 25 yıldır yaşadığı maceraların, keşif ve anıların paylaşıldığı gecede, yayın hayatına başladığı dönemden bugüne kadar dergide yayımlanan haber ve fotoğrafların hikâyeleri konuşuldu. Katılımcıların keyifli bir akşam geçirdiği etkinlikte, Doğan Burda İcra Kurulu Başkanı Cem M. Başar ve Atlas Yayın Direktörü Murat Köksal Atlas’ı anlattı.

Atlas’ın kurucusu ve yayın danışmanı Mehmet Yaşin ise derginin ilk günlerinden ilgi çekici anılar paylaştı. “O dönemde Atlas’ı basacak kalitede kâğıt bulmak bile bir sorundu” diyen Yaşin ayrıca baskı sayısını belirlemenin bir başka soru işareti barındırdığı söyledi. Birinci sayıyı tereddütle 15 bin basmaya karar verdiklerini, ama ardından gelen yoğun talep sonucu peş peşe ek baskılar yaptıklarını anlattı. Daha yolun başındaki bu ilginin kendilerini şaşırttığını söyleyen Yaşin, okurun Atlas’a ilgisinin seneler içinde de hep sürdüğünü sözlerine ekledi. On senedir Atlas’ın yayın direktörlüğü görevini yürüten Murat Köksal da konuşmasında, bu süre zarfında derginin daha fazla okura ulaşması ve yenilikleri takip ederek dergiyi daha ileriye götürmek için çalışıldığını vurguladı.

Atlas’ın 25’inci yıl kutlamaları kapsamında düzenlenen etkinlik, Park Hyatt İstanbulMaçka Palas Oteli’nin Kral Dairesi’nin terasında gerçekleşti. FOTOĞRAFLAR: BÜLENT ÖZALP

25 yıl boyunca görev alan genel müdürler bir arada. Yalçın Balcı, Mehmet Y. Yılmaz, DB Icra Kurulu Başkanı Cem M. Başar ve Mehmet Yaşin.

Dergi ekibi Atlas dostlarıyla birlikte.

DJ Oben Budak.

Güneş Özgeç Triosu müzikleriyle geceye renk kattı.

Atlas Yayın Direktörü Murat Köksal, Mirgün Cabas, Mehmet Y. Yılmaz.

Doğan Kitap Yayın Direktörü Cem Erciyes, Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Atlas Yayın Yönetmeni Kansu Şarman.

Davetliler, Atlas’ın 25 yılının anlatıldığı konuşmaları dinledi.

Cem M. Başar, EPOS7 Başkanı Zafer Kozanoğlu, Murat Köksal, Epos7 Üyesi Özgür Doğa Keleş ve eşi Hicabi Keleş

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.