Ziyaretçi merkezinde geçmişe yolculuk

Atlas - - Panorama -

Şanlıurfa il sınırlarında 80 dönümlük alana yayılan Göbeklitepe ören yeri, yaklaşık 12 bin yıllık geçmişe sahip olduğu düşünülen, neolitik döneme ait önemli bir inanç merkezi. İnsanoğlunun avcıtoplayıcı olduğunun düşünüldüğü erken neolitik dönemde inşa edilen Göbeklitepe bu özelliğiyle tüm dünyada heyecan yarattı. İnsanoğlunun inşa ettiği bilinen en eski tapınak olarak, nispeten yakın dönemdeki keşfi ise insanoğlunun gelişimine dair tüm bildiklerimizi kökünden değiştirdi. Göbeklitepe, avcı ve toplayıcı yaşam biçiminden, dini mekânların biçimlenmesi; tapınak mimarisinin ve sanatın doğuşundan, tarım ve hayvancılığa geçiş sürecine kadar birçok konuda önemli ipuçları veren benzersiz bir tarih öncesi yerleşim olarak tüm dünyanın dikkatini üzerinde topluyor.

Doğuş Grubu, koruma ve kazı çalışmaları yoluyla bu kıymetli alana dair bildiklerimizi genişletmek üzere, 2015 yılında, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile 20 yıllık bir ortaklık imzaladı. Sponsorluk kapsamında, bu önemli alanda yürütülecek araştırma ve koruma çalışmaları için Doğuş Grubu ana sponsor olacak. Bu çerçevede ziyaretçilere bütünsel bir deneyim yaşatacak, dünya standartlarında bir ziyaretçi merkezi de yapıldı. Çalışmalardan biri de 2016’da Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dış İşleri Bakanlığı ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirilen 40. UNESCO World Heritage Committee’de Göbeklitepe tanıtım alanının kurulmasıydı.

Doğuş Holding Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı Bahar Erbengi şunları söyledi: “Kültür ve Turizm Bakanlığı ile çok özel bir destek anlaşması imzalandı. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki Göbeklitepe için yaptığımız bu anlaşma, dünyadaki benzer projeler için de örnek teşkil ediyor. UNESCO bu modeli örnek sponsorluk modeli olarak anlatıyor. 20 yıl için 20 milyon dolarlık bir destek verilecek.

Göbeklitepe’yi gezmeye gelen ziyaretçiler için bir ziyaretçi merkezi inşa edildi. Bu merkeze yaklaşık 9,5 milyon dolar harcandı. İki bölümden oluşan merkez, teknolojinin de yardımı ile tarihin sıfır noktasını anlamak için gelenlere olağanüstü bir deneyim sunuyor.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.