Monotonluğa son

Auto Show - - GÜNCEL -

Yakıt hücresinden aşırı hızlı vahşi kediye… Orta sınıf renkli ve çevreci olacak.

Orta sınıf bir zamanlar, tümü birbirine benzeyen sıkıcı sedanlarla yolda sallanıp durmak anlamına geliyordu. Paris’te ise üreticiler, o günlerin geride kaldığını gösterecek. Örneğin Toyota FCV, dünyanın hidrojen yakıtlı ilk seri üretim otomobili unvanına sahip olacak. Deposu sadece 3 dakikada doldurulabilen FCV, standart içten yanmalı motorlara yakın menziller sunuyor. Ancak önemli bir fark var: Egzozundan sadece su buharı çıkıyor. Piyasaya çıkış tarihi: 2015 sonu.

Jaguar XE ise biraz daha sıradan ama çok daha sportif bir yenilik. Güçlü Alman rakipleri hedefleyen XE’nin ağırlığı, alüminyum platformu sayesinde sadece 1.4 ton ve 4 silindirli motorlarıyla 300 km/ s’ye kadar hız yapabiliyor. Norm tüketim rakamına göre aracın CO2 emisyonu ise 100 gr/km’nin altında.

Fransız Peugeot da 508 modelini yeniledi. Dış tasarımdaki değişikliklerin yanı sıra 508’in güvenlik ve teknolojik ekipmanları da iyileştirildi.

Yeni 508, Euro 6 emisyon normuna uygun yeni motorlarla yola çıkacak.

508’i Peugeot, temkinli bir şekilde makyajladı. Araçta EU6 emisyon normunu karşılayan yeni bir 1.6 lt’lik motor seçeneği de bulunuyor.

Yakıt hücresi teknolojisi sayesinde Toyota FCV, bir depo hidrojen ile

500 km menzil sunabilecek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.