Yolların profesyonelleri yenilendi

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ RENAULT TRAFIC VE MASTER -

Renault’nun ticari araç ürün gamındaki Trafic ve Master modelleri yenilendi. Yeni modellerde daha az tüketen, yeni nesil güçlü dizel motorlar dikkat çekiyor.

Fransız Renault, Türkiye’de değilse de, Avrupa hafif ticari araç pazarında lider konumda, hem de 1998’den bu yana. Renault’yu bu liderlik konumuna taşıyan ticari araç ürün gamında farklı boyda üç model bulunuyor. Bunlardan Kangoo geçtiğimiz yıl yenilenerek pazara sunulmuştu. Geriye kalan modeller olan Trafic ve Master da yenilenmiş yüzlerini gösterdiler. Son iki modelle birlikte, Renault ticari araç gamı baştan aşağıya yenilenmiş hale geldi.

Yenilenen modeller Trafic ve Master, daha çok binek modellerden aşina olduğumuz, yeni Renault marka kimliğine de sahip oldular. Bunun anlamı ön görünümde büyük bir marka amblemi, sağlam ve dinamik tasarıma sahip güçlü bir burun yapısı, büyük bir ızgara açıklığı ve geriye doğru çekip uzatılmış büyük far grubu.

Trafic’te binek konforu var

Özellikle yeni Trafic modeli, 1.6 lt hacimli yeni dCi dizel motorları, konfor ve güvenlik donanımları, pratik boyutları ile bir binek otomobil kullanımı ve konforu sunuyor. Önden çekişli Trafic’te yer verilen yeni mo- torlardan özellikle çift turbolu dizel motor hayli ilginç. Energy dCi 140 Twin Turbo olarak adlandırılan yeni motor, isminden de anlaşılacağı gibi, çift turboşarjıyla oldukça güçlü ve yüksek çekiş gücü veriyor. Maksimum güç 140 HP ve maksimum tork da 340 Nm. Bu çift turbolu 1.6 lt dizel motorun, gücü 160 HP’e kadar yükseltilmiş versiyonunun binek ürün gamı için hazırlandığı da duyumlarımız arasında yer aldı. (Eğer bu söylentiler doğru çıkarsa, kompakt ve daha üst segmentlerde Renault’nun eli iyice kuvvetlenir. Çünkü şu an binek otomobillerdeki en güçlü 1.6 lt dizel motor Opel’de bulunuyor ve maksimum gücü 136 HP)

Trafic serisinde yer verilen ikinci yeni motor da yine 1.6 lt dCi. Energy dCi 115 olarak adlandırılan motorun maksimum gücü 115 HP, maksimum torku ise 300 Nm. Gerçek çekiş gücü ve esneklik torkla sağlandığı için, düşük hacimli her iki motorun da yeterli çekiş gücüne sahip olduğu söylenebilir. Ki biz de Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da, hem şehir içi yollarda, hem de köy yollarında yaptığımız denemelerde motorun bu esnek karakterini ve aracın kolay ve konforlu kullanım özelliklerini deneme şansına sahip olduk. Start/ stop özelliği de bulunan Trafic dCi 140 Twin Turbo, donatıldığı konfor ve güvenlik ekipmanlarıyla adeta bir

İç mekan binek otomobillerden çok farklı değil. R-Link, Media Nav navigasyon ve R&GO

gibi multimedya özellikleri yer alıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.