Pahalı keyif:

Auto Show - - KARŞILAŞTIRMA TAM GAZDA TÜKETİM DEĞERLERİ -

Siz gaza bastıkça asıl sevinen akaryakıt firmaları oluyor. Peki ama otoyola çıkıp maksimum hızla ilerlemenin gerçek maliyeti ne kadar? Sonuçlar gerçekten de korkutucu…

Downsizing, silindir kapatma, hafif üretim teknikleri… Konu otomobillerin tüketimlerini düşürmek olduğunda üreticilerin elinde birçok yöntem var ve prensipte bunlar işe yarıyor da. Örneğin kompakt dizellerde 4 lt civarında tüketimler artık alışılmış rakamlar.

Diğer taraftan “çok düşük” olarak nitelendirilen bu rakamlar, ideal şartlar altında laboratuarda yapılan ölçümlerin sonuçları. Çünkü ölçüm normları içinde 120 km/s’nin üzerindeki hızlar yok. Pratik kullanımdaki sonuçlar ise tabi ki farklı çıkıyor: Gaz pedalı araç zeminine yaklaştıkça tüketimler çok fazla artıyor. Özellikle de Almanya gibi hız sınırlamalarının olmadığı otoyollarda tam gazla ilerlerken. Yüksek hızlarda otomobiller, laboratuarlarda asla karşılaşmadıkları rüzgar dirençlerine maruz kalıyor. Başlarda aracın ağırlığı ve yuvarlanma direnci birincil önemdeyken, tam gazda tüketimi en fazla artıran şey rüzgar direnci oluyor.

Artan tüketimde üreticilerin de payı var. Her yeni model daha güçlü oluyor ve maksimum tüketim potansiyeli daha da artıyor. Neticede bugün, ortalama motorizasyonlu bir kompakt bile 200 km/s sınırını aşabiliyor.

Bazı üst sınıf sedanlar ise 300 km/s sınırını bile aşıyor. Örneğin Jaguar XFR-S: Kompresörlü motorundan aldığı 550 HP o kadar yüksek bir rakam ki üretici, maksimum hızı 300 km/s’de elektronik olarak limitlendirmiş. Fabrika verilerine göre

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.