Kendi başına giden kamyon artık hayal değil

Auto Show - - TEKNOLOJİ OTONOM KAMYON -

Direksiyonun ardında gazete okuyan, telefon ile konuşan veya yemek yiyen kamyon sürücülerini trafikte zaman zaman görüyoruz. Dikkati dağılmış kamyon sürücüleri otoyollarda korku salıyor. Bu sorun önümüzdeki dönemde, kendi kendine giden kamyonlar sayesinde ortadan kalkacak.

Daha güvenli trafik şartlarına ulaşmamıza fazla zaman kalmadı. Yorgun veya dikkati dağılmış kamyon sürücüleri, trafiği kullanan diğer sürücüleri tedirgin ediyor. Mercedes geleceğin taşımacılığında, bu sorunu ortadan kaldıracak yeni bir proje yürütüyor.

Geçtiğimiz günlerde Almanya’da tanıtılan Future Truck 2025 projesinde Mercedes, geleceğin otomatik pilota sahip kamyon prototipini tanıttı. Alman marka, geçtiğimiz yıl binek sınıfta (Mercedes S Serisi) sunmaya başladığı otonom sürüş asistanı ile adeta bir devrim gerçekleştirmişti. Binek sınıfında elde edilen başarı ile yetinmeyen Alman marka bu kez aynı teknolojiyi kamyon grubuna aktardı.

Otonom kamyon teknolojisine geçişin altında birçok neden bulunuyor. Zorlanan altyapı şartları, trafik yoğunluğu, yakıt fiyatları bunlar arasında ilk sıralarda sayılabilir. Kamyon fiyatlarının zorunlu teknik donanımlar nedeniyle artması, AB ülkelerinde bu yıl yürürlüğe giren Euro 6 emisyon normu ve yine bu yıl zorunlu hale gelecek elektronik stabilite sistemi, 2015’te zorunlu olacak geliştirilmiş acil fren sistemi AEBS, şerit geçiş uyarı sistemi (LDWS) gelecekte araç fiyatlarını etkileyecek sistemlere örnek teşkil ediyor.

Kendi başına giden kamyon

Otomatik sürüş konusunda büyük mesafe kat eden Mercedes, geleceğin taşımacılığını şekillendirmek için Otoyol Pilotu isimli teknolojiyi geliştiriyor. Bu teknoloji sayesinde kamyonla uzun yol trafiğinde otonom sürüş mümkün oluyor. Otoyol Pilotu uzun yol trafiğinde sürücünün yerini alarak sürüş görevini üstleniyor. Sürücü ise bu sırada, taşımacılık konusundaki ofis işlerini veya yol güzergahı üzerindeki planlamasını yapabiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.