Ticari araçlardan kendinizi koruyun!

Auto Show - - AUTO SAFE GÜVENLİ SÜRÜŞ TEKNİKLERİ -

içinde gerçekleşen trafik kazalarında aceleyle ve dikkatsiz hareket eden taksi, dolmuş ve otobüs şoförlerinin önemli rol oynadığını görüyoruz. Bu hafta şehir içi yollarda bizleri bekleyen kaza tehlikelerini ve bu durumlarda nasıl hareket etmemiz gerektiğini inceleyeceğiz.

Şehir

Geçen hafta gerçekleşen, toplu taşıma araçlarının neden olduğu 2 trafik kazası gündemi oldukça meşgul etti. İstanbul Maltepe’de bir yolcu minibüsü önce karşıdan gelen bir otomobile, daha sonra kaldırımda yürüyen 4 kişiye çarptı. Minibüs, bir apartmanın merdivenlerine çarparak durabildi. Sonuç: 1 ölü, 3 yaralı. Ankara Sincan’da meydana gelen trafik kazasında, park halindeki otomobilleri biçtikten sonra kaldırıma çıkan belediye otobüsü bir baba-oğulu altına kalarak, feci şekilde hayatlarına son verdi. 2 yıl önce İkitelli’de bir minibüsle kamyon çarpışmış ve bu kazada 14 kişi ölmüştü. Her 2 şoför de kusurlu oldukları bu kazada 16’şar yıl ağır hapis cezası aldı.

Bu üzücü kazaları yapacaklarını daha önce birisi söylese, kesinlikle böyle bir ihtimalin olmadığını söyler, ne kadar usta şoför olduklarını ispat etmeye çalışırlar. Ama gerçekler maalesef çok acı sonuçlarla karşımıza çıkar. Son pişmanlık fayda etmez.

Şehir içinde araç kullanan sürücüler düşük hızla gittiklerini zannettikleri için her tehlikeli durumun üstesinden kolayca gelebileceklerini düşünürler. Oysa 50-60 km/s hızlar çok ciddi hızlardır ve 30 km/s hızın üzerinde yaya çarpmaları ölümle sonuçlanabilmektedir.

Mesleği şoförlük olan ticari araç kullanıcıları, trafikte günde 9-10 saat mesai yapınca trafiği artık paylaşmamaya başlıyor. Yani bencil ve saygısızca davranma evresine geçiyorlar. Buna bir de durağa daha önce gideyim aceleciliği eklenince birbirleriyle müşteri kapma yarışı yapan taksi ve dolmuş şoförleri hepimizi korkutuyor.

Bu tehlikeli ve kaotik trafik ortamında sürekli riskli araç kullanan şoförler, trafiğe konsantre olmadan, öndeki aracı yakın takip ederek, yayaların üzerine sürerek, kırmızı ışıkta geçerek, sinyal kullanmadan gelen aracın önüne atlayarak kuralları hiçe sayabiliyor.

Bir elinde telefon, diğer eliyle para üstü verir-

İçinde yüz kişi taşıyan bir otobüs hareket edeceği zaman önüne geçmeyi değil, yanına girmemeyi ve yol vermeyi düşünmek gerek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.