Üstü açık yarış ruhu

Auto Show - - GÜNCEL ASTON MARTIN V12 VANTAGE S ROADSTER - Derleyen: Ali Mert GİRAY

Aston Martin, yeni V12 Vantage S Roadster modeli ile heyecan verici yeni bir sürüş deneyiminin kapılarını açıyor.

Aston Martin, geçtiğimiz yıl V12 Vantage S Coupe modelini tanıtmıştı. Bu yıl ise sırada V12 Vantage S Roadster var. Aston Martin’in, bu yılın sonunda tüm dünyada satışa sunacağı, yeni modeli V12 Vantage S Roadster, lüks İngiliz markasının en hızlı ve en çabuk hızlanan üstü açık modeli unvanını da göğüsleyecek.

Üstü açık yapısı sayesinde V12 Vantage S Roadster, 12 silindirli motorunun sağladığı karakteristik ve çevik sürüşün yanı sıra, güzel havalarda kullanıcılarına keyifli bir sürüş de sağlayacak. Aston Martin’in, yeni nesil, 6.0 litrelik, 573 beygir güç sağlayan 12 silindirli AM28 motoru ile donatılan V12 Vantage S Roadster, 323 km/s son hıza ulaşırken, 0'dan 100 km/s hıza ise sadece 4.1 saniyede çıkabiliyor.

Atmosferik V12 motorda, 620 Nm’lik maksimum tork 5.750 d/ d’de elde ediliyor. Ancak alt devir torku da çok yüksek. Aston Martin mühendisleri, ideal bir tork eğrisi sağlamayı başarmışlar. Bu da her viteste kolay kullanılabilirliği ve vites geçişlerinde, motorun çabucak devir yükseltebilmesini sağlıyor. 1.000 d/d’de elde edilen 510 Nm’lik tork, V12 Vantage S Roadster’in bu muhteşem performansa ulaşmasında ve sürüş keyfi vermesinde önemli bir etmen.

3’üncü nesil SportshiftIII 7 ileri

kademeli şanzıman sayesinde 12 silindirli motor, gerçek potansiyelini ortaya koyuyor. Manuel şanzımanın hidrolik olarak otomatikleştirildiği bu şanzıman, direksiyon arkasında bulunan kulakçıklarla da vites değişimi imkanı sunuyor. Aston Martin'in Vantage GT3, GT4 gibi yarış modellerinde de kullandığı bu vites kutusu, milisaniyeler için- de vites değiştirirken, tork kaybı yaşatmıyor, aynı zamanda yumuşak vites geçişleri sağlıyor. Bu şanzıman, müşterinin isteğine göre 6 ileri manuel seçeneği ile değiştirilebilecek.

"Normal", "Spor" ve "Yarış" olmak üzere üç farklı sürüş modu seçeneği ile sürücünün isteğine göre karakterize edebileceği V12 Vantage S Roadster, aynı zamanda üç kademe- li yol tutuş sistemi ve iki kademeli ABS ayarlarına sahip. Bu sayede aracın sürüş ayarları sürücünün tercihine bırakılmış. Bu sistem aynı zamanda direksiyon asistan sisteminin kademelerini de otomatik olarak ayarlıyor. Orta konsolda bulunan "Sport" modu tuşuyla, gaz tepkimeleri, vites değişimi, değişim aralıkları ve egzoz sesi, sürücünün isteği doğrultusunda ayarlanabiliyor.

Maksimum frenleme performansı için özel olarak tasarlanmış karbonseramik frenlerin yanı sıra, Aston Martin'in en pahalı ve özel modeli olma özelliğini taşıyan One-77 aracı için özel tasarlanmış hafif yapılı egzoz sistemi, bu araçta da tercih edilerek mükemmel bir sonuç elde edilmiş.

Aston Martin'in yarışçı ruhlu üstü açık modeli, lüks sınıf modelleri olan Vanquish Volante, GT veya DB9 Volante modellerinden daha dinamik karakteriyle, zirveye oturacak bir Convertible modeli olmak üzere tasarlanmış. Geçtiğimiz yıl tanıtılan V12 Vantage S Coupe modelinde karşılaştığımız meşhur Aston Martin alüminyum ön ızgaraları, bu modelde yerini karbon fiber karışımı yeni ızgaraya bırakmış. Bu yeni tasarım ızgaralar sayesinde V12 motoruna daha fazla soğuk hava sağlanıyor. Hafif yapılı 10 kollu jantların yanı sıra, kaputta bulunan hava kanalları, opsiyonel olarak sunulan koyu grafikler (karbon boyalı ön ızgara, ön tampon altı spoyler ve arka spoyler) ve karbon paketi ile yarışçı ruhundan önemli ipuçları veriyor.

Dış görüntüsü kadar Vantage S Roadster’in iç mekanında da sportif izleri görmek mümkün. Yeni dizayn koltuklar ve kapı içi ile karşılaştığımız V12 Vantage S Roadster, opsiyonel karbon paketi ile karbon fiber kokpit, kapı kolları ve siyah renkli pedallar ile Aston Martin tutkunlarına geniş bir opsiyon seçeneği de sunuyor.

Bu kaputun altında 573 HP’lik güç barınıyor. 1.000 d/d’de dahi 510 Nm’lik tork sunuluyor.

Hafif yapılı egzoz sistemi kullanılmış.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.