Japonların minisine yeni format

Auto Show - - GÜNCEL MAZDA 2 -

Günlük hayata hoş geldiniz. Bundan tam 7 yıl önce Mazda 2’nin ikinci nesli satışa çıktığında hepimiz sevinmiştik. Küçük, hafif ve ilk nesline göre daha düşük yakıt tüketimi ile gönüllerimizi fethetmişti. Buna karşın üçüncü nesil satışa çıktığında ise kutlamalarda biraz temkinli olacağız gibi görünüyor.

Buna sebep ise güçlenen rakipler oldu. Aynı şekilde Japon minisi de bu rekabete katkı sağladı. Mazda mühendisleri yeni Mazda 2’nin daha fazla küçülmesine izin vermediler. Hatta tam tersi oldu. Yeni 2 artık Cenevre konsepti Hazumi’ye göre kendisini ayarladı. Yüksekliği 1.45 m, genişliği 1.73 m ve uzunluğu 4.07 m’ye ulaştı. Bu değeler ile yeni Mazda 2 önceki kardeşine oranla 15 cm büyümüş oldu. İkinci neslinde sunulan küçük boyutları sayesinde kolay park etme özelliğini çok sevmiştik.

Yeni nesilde artan boyutlarla bir- likte aks mesafesi de 9 cm uzayarak 2.58 m’ye çıktı. Bunun getirisi ise daha ferah arka koltuk sırası ve büyüyen bagaj alanı olarak bizi ümitlendirmeye yetiyor. Her ne kadar Mazda bununla ilgili fazla bir açıklama yapmıyor olsa da, yeni aracın ağırlığı hakkında ufacık bir bilgi vermeyi ihmal etmediler. Yeni Mazda 2, önceki nesilden daha ağır olmayacak. Yani 1.000 kg’nın altında kalacağı şart oldu.

Skyactive teknolojisine sahip Mazda 2’de yeni nesil motorlar yakıt tüketimini daha da düşürecek. Tümü dört silindirli olan motorlar, 1.5 lt’lik hacme sahip olacak. Benzinli motorlar 75 HP, 90 HP ve 115 HP olmak üzere üç farklı güç çıkışına sahip. Dizel motor ise yine aynı hacimde olacak ve 105 HP güç, 250 Nm tork üretecek. Şimdiden Euro 6 normunu karşılayacak motorun emisyon değeri de 90 gr/km altına inecek. Bunun karşılığı ise tüketim değeri 3.4 lt/100 km olarak açıklanıyor. 6 ileri oranlı otomatik şanzıman seçeneği ise sadece 90 HP’lik benzinli motor ile birlikte kullanılacak.

Fiyat açısından Mazda fazla bir ayrıntıya girmekten kaçınsa da, küçük segmentte güçlü bir konuma sahip olan Polo’dan daha uygun fiyatlı olması bekleniliyor.

Mazda’nın küçük sınıf temsilcisi Mazda 2, dört metre sınırını aşmasına karşın zarif kalmayı başardı.

Japonya’da Mazda’nın küçük sınıf temsilcisi Demio ismi ile yollarda. Tam LED farlar ise opsiyonel.

KODO tasarım dili Mazda2 ile devam ediyor.

Küçülmüş kokpit, gerçek zamanlı navigasyon sistemi ile donatılmış, bu sayede yoğun trafikten kaçmak mümkün.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.