Ticaret ve konfor birarada

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ FIAT DUCATO -

Fiat’ın ticari araç segmentinin en önemli oyuncularından Ducato yenilendi. 6’ıncı nesli ile yollarda boy göstermeye başlayan Ducato, ticari yeteneğinin haricinde konforlu yapısıyla da daha güçlü hale geldi.

Fiat, hafif ticari araç temsilcisi Ducato’yu yeniledi. Daha çekici bir tasarım, işlevsel iç mekan ve segmentine göre inanılmaz asistan sistemler yeni Ducato’yu cazip kılan özellikler. Motor seçeneklerinde ise MultiJet serisi başarısı çizgisini koruyor. 5 ileri manuel şanzımanla kombine edilen 2.0 lt’lik motor, 115 HP güce sahip olmasının yanında, 280 Nm tork üretiyor. Bu motor seçeneği ile yetinmeyenler için ise 6 ileri oranlı şanzıman, 2.3 lt’lik dizel motorla kullanılıyor. Ortaya çıkan sonuç ise 130 HP ve 320 Nm tork. Teknik veriler tatmin edici.

Fiat Ducato gövde, motor ve mekanik anlamda çeşitli çözümleri birleştirerek 8 m3’den 17 m3’e varan geniş hacimli yükleme alanı sunuyor. 5 farklı gövde tipine uyarlanmış dört farklı boydaki sac kasa alternatiflerinin yanı sıra, üç farklı gövde seçeneğiyle 13+1’den 19+1’e kadar yolcu taşıyabilen geniş minibüs ailesi de dikkat çekiyor. Ducato’da, farklı gövde tiplerinde, kuru yük taşımacılığından frigorifik ürün taşımacılığına kadar farklı taşıma alternatiflerine uygun çözümler bulmak mümkün. Zaten ticari bir araçtan da, çok yönlü olması bekleniyor. Fiat tasarım ve mühendislik ekipleri de bir adım ileri de gitti.

Otomobil değil!

Ducato güçlü bir dinamizm, güvenlik, kalite ve dayanıklılık hissini ortaya koyuyor. Fiat, Ducato için işlevselliğe bağlı tasarım anlayışını bir adım ileri götürüyor. Ducato’nun yeni özellikleri arasında geniş krom ızgara, bakım ve tamir maliyetini azaltmak üzere tasarlanmış üç parçalı ön tampon ve geniş motor kaputu var. Ducato, hafif ticari araç segmentinde ilk defa kullanılan LED gündüz farına yer veriyor. Yeni ön farlar küçük darbelerden etkilenmemesi için yüksek konumlandırılmış. Standart olarak tüm versiyonlarda elektronik stabilite sistemi ve devrilme önleme sistemi var. Bu da güvenliğe gösterilen önemi ortaya koyuyor. Sürüş konforunu artırmak ve kargonun yükleme alanında hareket etmesini önlemek için adaptif yük kontrol sistemi, anti patinaj sistemi ve yokuş kalkış desteği de sunuluyor. Yol tutuşun zor olduğu yüzeylerde yüksek çekiş ve tutunma sağlayan Traction+ özelliğinin yanı sıra, dik yokuşlu zeminlerde belirlenen hız sınırını korumaya yardımcı olan yokuş iniş kontrolü de sunuluyor. Şerit takip uyarı sistemi, trafik işareti ve uzun far tanıma özellikleriyle teknolojide fark yaratıyor.

İç mekana geçildiğinde ise sizi neredeyse bir binek aracı konforu karşılıyor. İleri teknolojili gösterge paneliyle farkını ortaya koyan yeni Ducato 7 inç renkli dokunmatik ekran, entegre navigasyon, çevre görüş sistemi gibi özellikleri sunuyor. Ducato’nun standart özellikleri arasında yeni multimedya sistemiyle Bluetooth, Aux, USB bağlantıları ve MP3 oynatıcı yer alıyor.

Sürüş izlenimlerimiz

2.3 litre MultiJet II teknolojili 130 HP’lik seçenek tüm koşullarda rahat ve dinamik bir sürüş sunuyor. 2,0 lt 115 HP’lik seçeneğin ise şehir içi kullanımda, yakıt tüketimini yüzde 10 azalttığı iddia ediliyor. Bu sayede toplam kullanım maliyetinde de yüzde 30’a varan iyileştirme sağlandığı belirtiliyor. Fren güvenilirliği ve gövdenin sağlamlığı daha da artırılmış, bakım-onarım maliyetleri iyileştirilmiş.

Ducato’nun kullanma fırsatı bulduğum 115 HP’lik seçeneği, binek otomobil kadar rahat bir tutum sergiledi. Yüksek oturma pozisyonu, dış dikiz aynalarının açısı ile çevre kontrolü de çok rahat olduğunu gösteriyor. Dar alanda yapılan manevralar, aracın büyük cüssesine rağmen adeta çocuk oyuncağı. Sürücü koltuğunun ergonomik tasarımı, sırt ve beli iyi kavraması, uzun sürüşlerde olası sıkıntıların önüne geçiyor. Sessiz ve neredeyse binek kadar başarılı sayılabilecek yalıtımı ile cam kapalı konumda dış dünya ile bağlantınızı kesiyorsunuz. 5 ileri kademeli manuel şanzımanın vites geçişleri akıcı. Ayrıca dizel motorun yüksek devirlere çıkma isteği keyif veriyor. Yola tutunması ve virajlardaki güvenli tutumu keyfi daha da üst seviyeye taşıyor. Her ne kadar kargo alanı boş kullanmış olsam da, yüksek hızlarda şeridine sadık kalmayı başardı. Araç geçişlerinde sıkıntı yaşatmadığı gibi alt devirlerde de can sıkıcı bir duruma izin vermedi.

Fiat, yenilenen ve geniş versiyon seçenekleriyle donatılan Ducato ile ticari araç ürün gamını tamamlıyor. Yeni Ducato, Temmuz ayı ortasında Türkiye pazarındaki yerini aldı. VAN, Şasi Kamyonet ve Minibüs gamı versiyon seçeneklerine sahip olan Ducato’da fiyatlar, 53.750 TL’den başlıyor, Van tipinde ise fiyatlar 58.9650 TL’den başlıyor. Minibüs versiyonlarında ise başlangıç fiyat seviyesi 76.900 TL.

Ticari özelliklerin yanında daha fazlasını sunuyor.

Kargo alanı tüm ihtiyaçları karşılıyor. Geri görüş kamerası büyük rahatlık. Manevra kolaylaşıyor. Led gündüz farı hem görünürlüğü artırıyor hem de çekiciliği. Alt basamak otomatik çıkıyor, inme binme kolaylaşıyor.

ÜmiÜmit Akkuyu / İTALYA Kaptan köşkünün arkası rahat ve konforlu bir alan sunuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.