Yeni kan iyi geldi

Auto Show - - TEST FORD FIESTA 1.0 LT A/T -

Ford Fiesta tazelenmesiyle birlikte, 1.0 lt Ecoboost benzinli motoru ve Powershift otomatik şanzımanıyla ön plana çıktı.

Ford küçük sınıfta son derece iyi görünen bir otomobile sahip. Küçük sınıfta yer alan otomobilleri gözümün önüne getirdiğinde, birçok rakibinden çok daha farklı ve çok daha sıra dışı bir görünümü olduğunu görüyorum. Sportif modellerine gönderme yapan Ford markası, bu sınıfta son derece iyi bir seçenek olan modelini tazelemesiyle birlikte iddiasını da artırdı. Üstelik buna bir de, 1.0 lt 100 HP güç üreten, üç silindirli, Ecoboost benzinli motor ve çalışmasını sevdiğim çift kavramalı, Powershift otomatik şanzımanı da ekleyince yeniden vitrinin önüne çıkma hakkını elde etti.

Lansman rengi olarak seçilen ve test otomobilinde de yer alan renk seçeneği konusundaysa Ford bence büyük bir risk almış. Çünkü bu renk seçeneği öyle herkesin hoşuna gidebilecek bir renk değil. Çekici bir mavisi var ve bence bu renk kullanılarak yeni bir giriş yapmalıydı. Açıkça söylemem gerekirse otomobilde kullanılan bu renk son derece feminen ve sanki Fiesta, kadınlara hitap eden bir otomobil olmuş diye düşündürüyor. Bu nedenle seçilen lansman renklerine bence firmaların çok daha fazla önem vermesi gerekiyor.

Bu renkle olmamış

Elbette Fiesta, salt kadınlar için yaratılmış bir otomobil değil. Hele hele bu versiyonuyla. 1.0 lt Ecoboost motor seçeneği çıktığı günden beri çok sevilen bir ünite olmayı başardı. Zaten aldığı ödüllerle de bunu sürekli olarak ispatlamaya devam ediyor. Fiesta’nın motor kaputunun altında bu motor seçeneğinin 100 HP güç üreten versiyonu görev yapıyor. 100 HP’yi 6000 d/d’de üreten motor, 170

Nm’lik torkunu 1400 d/d’de kullanıma sunuyor. Bu veriler matematiksel olarak bile son derece iyi. Çünkü bu motorun 999 cc hacminde bir üç silindirli ünite olduğunu unutmamak gerekiyor. Çift kavramalı Powershift şanzımanla benzinli ünitenin uyumu da son derece iyi. Motorun ürettiği performansı kullanma konusunda 6 ileri oranlı şanzıman neredeyse hiç sorun yaşatmıyor. Ben performansından çok, bu ikilinin tüketim konusundaki başarısına bayıldım. Dizel motorların bile kıskanacağı şekilde 6.0 lt tüketim değeriyle test parkurundan ayrıldı. Ne dersiniz, son derece iyi bir sonuç, değil mi?

Tüketim başarılı

Bu tüketimi elde etmek için bile, dizel ve otomatik arayanların, gözünü bu tarafa da çevirebileceğini açık bir şekilde dile getirebilirim. Üstelik bu kombinasyona ulaşma bedeli de fiyatların çok yükseldiği günümüzde, uygun sayılabilecek bir seviyede. Performans konusunda da yol ortalamalarından daha iyi bir sonuca sahip olacağınız garanti. Fabrika verilerine göre Fiesta, 0-100 km/s hızlanmasını 10.8 saniyede tamamlarken, 180 km/s son hıza ulaşabiliyor. Yaptığım testlerin ardından da neredeyse birebir aynı sonuçlar karşıma çıktı. Üç silindirli ünitenin en büyük kabiliyetlerinden biri de sessiz ve sarsıntısız bir çalışma karakterine sahip olması. Yüksek hızlara çıkıldığında normal olarak motorun gürültüsü artıyor ama çok önemli bir sorun değil. Görünümündeki sportif yapıyı destekleyen bir performansı ortaya koyuyor olması da önemli bir artı. Bu otomobille ilgili en önemli şikayet, biraz sert karakteri olacaktır. Aslında tam tersine, ben onun bu tarzını seviyorum. Ford, ürettiği otomobillerinde sürüş karakterinden ödün vermiyor, bunun sonucunda rakiplerinin büyük bir bölümünden daha sert bir kullanıma sahip. Bu durum beni sadece çukur geçişleri sırasında rahatsız ediyor. Çünkü bu tip geçişler sırasında iç mekana biraz fazla gürültü ve sarsıntı yansıyor. Yönlendirme kabiliyeti açısından da bu sınıfın en iyilerinden biri.

Yaşam alanında, eski renkli yapısından vazgeçmiş ve ben bu özelliğini de beğendim. Anlayacağınız gibi çok fazla renk bana göre değil. Yaşam alanıyla ilgili de beni çok rahatsız eden bir yanı olmadı. Ama bilmeniz gerekenler arasında, görüş açısının ön tarafta sorunlu olduğu, arka tarafta ise çok geniş bir kullanım alanı sunamadığı var. Bagaj hacmi açısından küçük bir kullanım alanı sunduğunu ve bagaj ağzının biraz dar olduğunu da belirtmem gerekiyor.

Fotoğraflar: Barış Hasan Bedir

Dinamik görünümlü

Ford Fiesta 1.0 lt benzinli ve Powershift otomatik şanzımanıyla

çok iyi bir seçenek.

Sürüş karakteri konusunda ailenin tüm genlerini aynen almış durumda.

Sportif dış tasarımın etkileri

iç mekana da taşınmış. Kullanım açısından alışkanlık

istiyor ama iyi görünüyor.

Sürüş pozisyonu konusunda Fiesta sportif his yaşatıyor.

Bu motor kesinlikle boyundan büyük işler yapıyor.

Göstergelerin tasarımı da sportif.

Arka tarafta kullanım alanı biraz dar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.