Herkes GO GOLF’e karşı

Auto Show - - KARŞILAŞTIRMA -

Almanya, geçtiğimiz hafta sonuçlanan Dünya Kupası’nda, futbolda dünyanın en iyisi olduğunu kanıtladı. Otomotiv sektöründe de Almanya çok iyi durumda, hatta şunu rahatlıkla söyleyebiliriz, Alman otomobilleri dünyanın en iyi otomobilleri arasında ilk sıralarda geliyor.

Ülkemizde de en fazla tercih edilen kompakt sınıfta, acaba Almanların sundukları neler? Bu karşılaşmamızda Almanlar kompakt modellerini karşılaştırdık ve karşılaştırmaya renk katması amacıyla, bu sınıftaki yeni Fransız Peugeot 308’i bu karşılaştırmaya dahil ettik.

Almanya’da kompakt sınıfta pazar ne durumda acaba? Cevap; kompakt sınıf Alman modellerin hakimiyeti altında, tıpkı ülkemizde de olduğu gibi… Anavatanı Almanya’da Golf, pazar liderliğini sağlam bir kale gibi koruyor. Ancak tecrübelerimiz, kompakt sınıftaki karşılaştırmaların her zaman sürp- rizlere açık olduğunu gösteriyor. Belki de sırf bu nedenle, en iyiyi değil de farklı olanı tercih eden müşteriler var. Neticede büyük otoparklarda aracından çok az veya sadece bir tane olduğunu bilmek de ilginç bir deneyim.

Golf’e meydan okuyanlar arasında da ilginç şeyler oluyor. Örneğin Focus, satış rakamlarında BMW 1

Serisi ve Mercedes A Serisi’ni geçerken, Premium ikili daha sonra Ford’u tekrar geride bıraktı. Buna rağmen bu üçlü, en sevilen kompaktlar arasındaki yerlerini her zaman koruyor. Peugeot 308 gibi “taze” modeller ise pazarı canlandırıyor.

Peugeot 308’in ikinci kuşağının boyutlarında çok da büyük değişik- likler yok. Sadece 5 cm daha alçak olan tavanı sayesinde bu Fransız, yeniden normal bir kompakt gibi görünüyor. Diğer taraftan karoserin altındaki değişim oldukça kapsamlı. Yeni platform, yeni iç mekan ve yeni motorlarla 308, bir zamanlar 306’nın yaptığını yapmayı hedefliyor. Peki ama bunlar işe yarayacak mı? Karşılaştırmamızda bu sorunun cevabını bulmak için biz de heyecanla bekliyoruz.

Çünkü kompakt sınıf mücadeleleri teknoloji konusunda da çok sert geçiyor. Üreticiler modellerini sürekli güncelleyip iyileştiriyor. Örneğin aşırı sert olduğu eleştirilerine cevap veren Mercedes, A Serisi’nde artık daha yumuşak bir süspansiyon kullanıyor. Motorlardaki gelişim de şaşırtıcı: Artık turbo beslemeli modern motorlar, bazı dizellere rakip olmuş durumda. Güçleri 136 HP (BMW 116i) ile 156 HP (A Serisi) arasında değişen turbo motorlar, sürüş dinamizmlerini de iddialı hale getiriyor.

Baz fiyatlar arasındaki farklar ise çok fazla. Bakalım galip kim olacak?

Tazelenen tasarımı, yeni platformu ve iyileştirilen özellikleriyle Peugeot 308, kompakt sınıfta yeniden rekabete başladı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.