GÜVENLİK ÖNERİLERİ

Auto Show - - GÜVENLİK ÖNEMLİ YOLCULUK ÖNERİLERİ -

Bayramın en güzel yanlarından biri uzun süreli tatile çıkma fırsatı sunuyor olması. Ancak her bayram olduğu gibi, bu bayram da kalabalıklaşacak olan yollar tatilcileri düşündürüyor. Sağlık uzmanları

daha güvenli ve keyifli bir yolculuk için bayramda yola çıkacaklara tavsiyelerde bulundu.

Uzun süreli bayram tatilini fırsat bilenler tatil planlarını yapmaya çok önceden başladılar. Çok fazla kişinin aynı anda yola çıkacak olması, güvenli bir yolculuğun önemini artırıyor. Uzun süreli araç kullanırken bazı belli başlı ergonomik detaylara dikkat etmek gerekiyor. Acıbadem Mobil Sağlık uzmanları da küçük ergonomik detaylara uymanın güvenli yolculuk konusunda çok büyük önem taşıdığını belirterek, yola çıkacakları bu konuda sıkça yapılan yanlışlara karşı uyarıyor.

Sık sık mola verin

Yorgun ve uykusuz direksiyon başına geçmek ciddi trafik kazalarına neden olabilir. Uykusuz araç kullanımı dikkat dağınıklığına yol açarak sürücüyü ve yolcuları tehlikeye sokabiliyor. Uzun süre mola vermeden araç kullanmak dikkat eksikliği gibi problemlere yol açabilir. Kısa aralıklarla sık sık mola vermeyi ihmal etmeyin. Molalarda kısa yürüyüşlere çıkmak ve gerilme egzersizleri yapmak dikkati tekrar toplamayı ve gerilmiş olan kaslardaki stresin azalmasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra bel-boyun fıtığı, yumuşak doku travmaları gibi problemlerle karşılaşma riskini de azaltacaktır.

Sürüş ergonomisine dikkat

Uzun süreli yolculuklarda oturuşa ve sürüş ergonomisine dikkat etmek gerekiyor. Ergonomik bir sürüş sayesinde uzun süre araç kullanmaktan kaynaklanabilecek bel, sırt ve boyun ağrıları engellenebiliyor.

Yola çıkmadan önce koltuk ayarlarını mutlaka yapmak gerekiyor. Koltuğa oturduğunuzda vücudunuz ile koltuk arasındaki temasın en yüksek düzeyde olması önem taşıyor. Dolayısıyla koltuğun sırt kısmının dik, sürücünün kalçasının ise koltuğun sırt ve oturak kısmının ortasına sıkışmış olması lazım. Bacakların içi koltuğun zeminiyle temas halinde durmalı. Eğer araç içi aksamlarla bu ayarlamalar yapılamıyorsa, araç koltuğu ile uyumlu bel desteği edinerek vücut ergonominizi destekleyebilirsiniz.

Sıcaklar sizi etkilemesin

Sıcak havalarda araç kullanmak bazı tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Sıcak hava strese ve konsantrasyon güçlüğüne yol açıyor ve kaza riskini artırıyor. Sürücülerin sıcak havanın yarattığı olumsuz etkilerden kaçınmak için bol bol su tüketmesi, hafif ve yağsız yiyecekleri tercih etmesi, açık renkli ve terletmeyen pamuklu kıyafetler giymesi ve araçlarını klima ile soğuttuktan sonra yola çıkması ciddi kazaların önüne geçiyor.

Uzun süre araç kullanırken belli başlı ergonomik kurallara uymak gerekiyor.

Oturma ve sürüş ergonomisine dikkat edildiği zaman bel, sırt ve boyun ağrıları engellenebiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.