Rak ‘n’ Roll

Auto Show - - MAGAZİN OPEL RAK-E -

Opel’den cesaret göstergesi: Rak-e henüz bir konsept olsa da gelecekte şehirlerimizi fethedebilir. Tek yapmamız gereken ise üretilmesini istemek.

Bu elektrikli Opel’de beni gerçekten ilgilendiren tek bir konu var. Etrafta emisyon yaymadan dolaşabiliyor olması. Rüzgar türbinleri ve solar hücrelerden sonra en doğru çözüm olabilir. Bu şey güneş kadar yakıcı ve bezelye çorbası kadar yeşil de olabilir. Peki ama benzin canavarı meraklılarının da ilgisini çekebilir mi? Soruyu başka kelimelerle soralım: Şık ve lüks düşkünü modern insanlar bu tür bir tekerlekli sandalye ister mi? Ya da: Benim gibi biri bununla trafiğe çıkmaya cesaret edebilir mi?

Görsel olarak Rak-e kesinlikle çok çekici. Buradaki “Rak” kelimesi, 1928 yılında 24 adet kuru yakıtlı roketin yardımıyla 238 km/s’ye ulaşan RAK 2’yi hatırlatmak için kullanılmış. Diğer taraftan otomobilin kendisi ise galaksiler arası sıçramalar yapan bir bilim-kurgu aracı gibi görünüyor.

Opel’in araştırmacılarından biri ve Rak-e uzmanı olan Stefan Gloger, akıllı telefonunu çıkarıp aracın üstüne doğru tutuyor: Koyu renkli kanopi, yani Rak-e’nin üst kısmının neredeyse tamamı, hiç ses çıkarmadan yukarı doğru kayıyor ve kokpite geçmemize izin veriyor. Bu şovun da çok etkileyici olduğunu söylemem gerek.

Gloger: “Size özel hazırlanmış, uygun fiyatlı bir yakın mesafe aracı hayal edin. En dar sokaklarda bile rahatça ilerleyebilecek kadar dar, sadece 5.5 m’lik dönüş çapıyla çok kıvrak, insanların 16 yaşından itibaren kullanabildiği ve 100 km’de sadece 1 Euro harcayan bir araç...” “Mesela bir scooter” diyerek cevap veriyorum ama tamamen yanıldığımı anlıyorum. Çünkü ilk olarak yakıtı, elektrikten daha pahalı. İkinci nedense Rak fikrinin konforlu, su sızdırmaz, kazalarda güvenli ve tabi ki “cool” bir araç olması.

Ampera ve isim babası roketli dedesi gibi, Rak-e de türünün ilk örneği. Peki ama ona otomobil denilebilir mi? Neticede atlı karınca kabinleri gibi görünüyor. Çekimler için bizlere eşlik eden ilk standart Rak da gayet ilginç bir araçtı. Prospektüsünde bu asfalt piresi için “onunla zorlu durumlarla da rahatça baş edebilirsiniz” yazıyor. Tabi! Neden olmasın ki? Neticede 50 cc’lik motoru sadece 2 HP güç üretiyor. Aslına bakılırsa çim biçme makineleri bile ondan hızlı olabilir. Peki ama ilk Rak ile Rak-e’yi

TEKNİK VERİLER Mopetta Tek silindirli iki zamanlı 48 cc’lik motor; güç: 2 HP; maksimum tork: veri yok; boyutlar (u/g/y): 700/910/1080 mm; ağırlık: 78 kg; maksimum hız: 45 km/s; tüketim: 2.0 lt/100 km TEKNİK VERİLER Opel RAK-e Elektromotor; güç: 49 HP; tork: 58 Nm; boyutlar (u/g/y): 2830/1175/1130 mm; ağırlık: 380 kg; 0-100 km/s: 13 sn; maksimum hız: 120 km/s; tüketim: 5 kWh/100 km

Hangisi daha cool, Rak-e mi (solda) Mopetta mı? İbre Mopetta’dan yana.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.