Bayram trafiğinde stres yönetimi

Auto Show - - AUTO SAFE GÜVENLİ SÜRÜŞ TEKNİKLERİ -

En ölümcül trafik kazaları yaz aylarında ve sıcak havalarda yoğunlaşıyor. Sürücüler genelde aileleriyle ve çok sayıda eşyayla yola çıkıyor. Ve ne pahasına olursa olsun bir an önce gidecekleri yere ulaşmaya çalışıyorlar. Bu haftaki güvenli sürüş köşemizde, sürücülerin bayram tatili yolculuğunda kötü bir olay yaşamamaları için trafik stresini nasıl kontrol edebileceğini inceleyeceğiz.

Yine bir bayram tatili yaklaşıyor. Göz göre göre oluşabilecek ölümcül trafik kazalarını önlemeye ne kadar hazırız acaba? Alınan tedbirler ve tüm uyarılara rağmen bir türlü kazalar azalmıyor ve bu konuda olumlu bir gelişme yaşanmıyor. En tehlikeli ulaşım şekli olan karayolunu kullanan tüm vatandaşlarımız ‘nasıl olsa benim başıma gelmez‘ diye düşündüğü için gayet rahat trafiğe çıkabiliyor. Sürücüler ve yolcular başlarına büyük bir kaza geleceğini bilseler, hiç çıkarlar mı yola? O nedenle pasif güvenliğe (her koltukta emniyet kemeri kul- lanımı, koltuk başlığı ayarı) hiç mi hiç önem verilmez. Cümbür cemaat, ailenin tüm mensupları ile uzun yola çıkıldığı için bagaja sığmayan eşyalar kabin içinde, yolcularla birlikte seyahat eder. Bir kaç saniye içinde gerçekleşebilecek bir kaza kimi zaman tüm ailenin yok olmasına neden olabilir. Yola çıkılırken ne kadar önemli ve riskli bir iş yapıldığının farkında olunmalı ve güvenlik tedbirleri elden bırakılmamalı.

Bayram ve sıcak stresi artırıyor

Sıcak havalarda yapılan uzun yolculuklar en tehlikeli olanlarıdır. Ay-

Bayram tatili için yola çıkan sürücüler, sabırlı ve soğukkanlı olmalı, trafik stresinin üstesinden gelebilmeli ve kendilerini tehlikeli davranışlardan uzak tutmalılar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.