BMW VISION FUTURE LUXURY

Auto Show - - BAŞ SAYFA - Jörg Maltzan

7 ekranlı konsept

Bu lüks araç konseptiyle BMW, geleceğe bakıp ilerici bir iç mekan fikri yarattı. Yeni kumanda konsepti bir sonraki 7 Serisi’nde kullanılacak.

Eski Batı Almanya Şansölyesi Helmut Schmidt’in 1970’li yıllarda bir röportajında kullandığı efsanevi bir sözü vardır: “Vizyonları olan doktora gitmeli!” Eğer bu doğruysa BMW’nin geliştirme departmanı için bir kliniği tamamen kapatmak gerekiyor. Çünkü geçtiğimiz aylarda Pekin Fuarı’nda sergilenen Vision Future Luxury adlı konsept, Schmidt’in sözü ışığında tıbbı açıdan umutsuz bir vaka!

BMW’nin kaymak tabaka Çinlilere tanıttığı bu konsept, geleceğin teknolojilerini içeriyor. Özellikle de konu, çok daha geniş alana yayılan ve homojen ışık veren lazer farlar veya organik LED’li stoplar olduğunda. Doktorlar için steteskop neyse, otomobil fuarları için de konseptler aynı anlamdadır.

i3 ve Rolls-Royce’taki gibi kapılar birbirine ters yönde açılıyor. Kapıların ardında ise insanları, ahşap yüzeylere gömülü ışık şeritleri, en kalitelisinden anilin deri ve ipek halılar bekliyor. Neticede zengin Çinliler böyle şeyleri seviyor. Buna rağmen büyük seri halinde üretim imkansız görünüyor. Diğer taraftan bu konsept, gelecek hakkında ipuçları vermenin yanı sıra, bir sonraki 7 Serisi’nde (2016) kullanılacak olan yeni çözümleri de gösteriyor. Ancak B sütunları olmayan yapı yeni 7 Serisi’nde kullanılmayacak. B sütunu hizasında, kapılarda ve zeminde mühen

disler,

hafif bir malzeme olan karbona yer vermişler. Aynı malzeme koltuklarda da kullanılmış. Karbon yapı sayesinde taşıyıcı aksam iyice küçültülüp hafifletilebilmiş. Bu sayede yeni 7 Serisi, güncel versiyondan yaklaşık 200 kg daha hafif olacak.

Konseptin en ilginç kısmıysa tabi ki iç mekan. Geliştirilen iDrive kumanda konseptinin yeni 7 Serisi’nde kullanılacağı kesin. Sayıları 5’i bulan monitörler pilot ve ön koltuk yolcusuna bilgi aktarıyor ve her türlü hizmeti sunuyor. Diğer iki ekran ise arka koltuk yolcularının eğlenmelerini sağlıyor. Sonuç olarak bu konsept, multimedya yüklü tekerlekli bir lüks salon gibi olacak.

Halen kullanılan bastırmalıçevirmeli düğmenin yerine fonksiyonlar, akıllı telefonlar gibi dokunmatik bir yüzey üzerinden kontrol edilecek. Uzay gemisi atmosferine rağmen BMW, geleneksel sürücü odaklı yapıyı korumaya devam edecek.

Uyarı fonksiyonlu head-up gösterge

Öndeki 3 ekran bölgesi, birleşik bir gösterge paneli gibi görev yapıyor. Hız, devir ve diğer bilgiler eskiden olduğu gibi ortada yer alıyor. İsteğe göre programlanabilen birleşik gösterge panelinde, durumun gerektirdiği bilgilerin okunması da sağlanabiliyor. Direksiyonun solunda yağ harareti veya hava basıncı gibi, araçla ilgili bilgiler takip edilebiliyor. Direksiyonun sağında ise navigasyon yönlendirmeleri veya müzik sistemi fonksiyonları bulunuyor. Tüm bunlar 3 boyutlu olarak gösterildiğinden grafiklerde bir derinlik varmış gibi algılanıyor ve çok hoş görünüyor. Alman marka head-up gösterge

lerde de yeni yollar izliyor. Bavyeralı firmanın gösterge sistemleri üzerindeki derin bilgi birikimi, head-up sistemini de taçlandırıyor. Hız limitleri, trafik işaretleri, trafik ışığı durumları ve daha birçok bilgi, ön cama, sürücünün gözünü yoldan ayırmadan görebileceği, direkt görüş alanına yansıtılıyor.

Bu sayede BMW, sürücünün dikkatini, en gerekli noktaya yönlendirmeyi hedefliyor. Konseptteki gibi, çok sayıdaki bilgi kaynağına sahip lüks BMW fikri de kesinlikle kötü değil. Bilgileri takipten geri kalmaması için sürücü de kendisine özel bir monitöre sahip. Bu monitör üzerinden sürücü, restoran rezervasyonları yapabiliyor veya tiyatro ya da konser biletleri satın alabiliyor.

Arka koltuk yolcuları ise kendilerine ait, karbon çerçeveli birer ekrana sahip. Ekranlar, çıkarılabilir tablet bilgisayarlarla kontrol ediliyor ve üzerlerinde araçla ilgili tüm bilgiler takip edilebiliyor. Bunun dışında arka koltuk yolcuları online hizmetlerden de faydalanabiliyor: Film, müzik, oyunlar... ConnectedDrive ile hemen her şey mümkün.

Bu tür vizyonlar kesinlikle kötü değiller ve talep yaratıcı da olabilirler. Ancak ağır bir sigara tiryakisi olan Helmut Schmidt, bu ilerici lüks otomobili büyük ihtimalle sevmeyecekti. Çünkü her yerine baksak da emektar küllüğü bulamadık.

Sonuç

Yeni head-up gösterge

Trafik işaretleri, tehlikeler veya binalar doğrudan cama yansıtılıyor. Böylece sürücü, güvenlikle ilgili bilgiler nedeniyle dikkatini yoldan ayırmıyor.

Sürüş bilgileri ekranı

Araçla ilgili bilgiler gösteriliyor. Diğer monitörlere geçişlerin akıcı olması, tek parçaymış gibi algılanmasını sağlıyor.

Sürücü bilgi ekranı

Bu ekranda navigasyon ve bilgi-eğlence verileri gösteriliyor. Tüm fonksiyonlar sesle kontrol edilebiliyor.

Programlanabilir monitör

Hız, devir ve diğer bilgiler 3 boyutlu olarak gösteriliyor. Bu sayede gösterge, derinliğe sahipmiş gibi hissettiriyor.

Lazer ışığı sayesinde bu

ince yapılı farlar, LED’lerden 10 kat kadar

fazla ışık verebiliyor.

BMW’nin mutlak lüks anlayışı: Rolls-Royce’taki gibi

ters açılan arka kapılar binişleri kolaylaştırıyor.

Arka koltuk ekranları Karbon çerçeveli iki ekran ile arka koltuk yolcuları eğlenebiliyor ya da araç bilgilerini takip edebiliyor. Sabit ön koltuk duvarı lüks bir atmosfer bırakıyor. Dokunmatik kontrol tableti Çıkarılabilir kumanda paneli iPad gibi çalışıyor ve arka koltuk monitörlerini kontrol ediyor. Tablet üzerinden online bağlantı da kurulabiliyor.

İki alçak koltuk ve gizlenebilen masa, arka sırada birinci sınıf konforu sunuyor. Stoplar, daha homojen ışık yayan LED’lerden üretilmiş.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.