SKODA OCTAVIA SCOUT

Auto Show - - BAŞ SAYFA -

Daha iyi SUV

Scout haliyle Octavia, günlük kullanıma uygunluk yeteneğini daha da ileri taşıyor.

Evet, kesinlikle bir şeyler yapabiliyor! Dört tekerlekten çekiş sistemi ve yükseltilmiş süspansiyonuyla Octavia Scout, asfalt dışında da ilerleyebiliyor. Yeni arazi versiyonuyla yaptığımız ilk test sürüşünde yetenekli stationın arazi versiyonunun, 4x4 sistemine sahip olmayan bazı kompakt SUV’ların kaldığı noktalardan daha ileriye, rahatça geçebildiğini gördük.

Octavia RS’ten alınan 184 HP’lik dizel motor da yeterlinin ötesinde güce sahip. Scout’ta gücünü ilk kez 4 tekerleğe aktaran bu motor, iddialı performans rakamlarına imza atıyor: 1.6 tonluk araç 7.8 sn içinde 100 km/ s’ye ulaşıyor. Eşdeğer motorizasyona sahip BMW X3 ve Mercedes GLA gibi SUV’lar bu performansın gerisinde kalıyor. Ara hızlanmalarda ise motor, turbo boşluğu bitene kadar kısa bir bekleme süresi yaşatıyor. Devir ibresi 2000 rakamının üzerine geldiğinde ise, açığa çıkan 380 Nm’lik tork sayesinde hızlanma, 219 km/s’ye kadar istekli bir şekilde devam ediyor. Ancak

bu tür hızlı kullanımların sonunda tüketim, fabrika verisi olan 5.1 lt seviyesinin bayağı üzerinde gerçekleşiyor: 8.4 lt/100 km.

Scout’un süspansiyonu normal Octavia’dan bir kademe daha sert. Bu nedenle rögar kapağı gibi engellerin yaşattığı darbe, iç mekanda daha belirgin hissediliyor ama sertlik rahatsız edici olmuyor. Direksiyon yeni süspansiyon ayarlarına rağmen hala direkt çalışıyor, 2 cm artan sürüş yüksekliği sayesinde ise görüş iyileşiyor. Karoserdeki plastik eklentiler hem taş sıçramalarına, hem de ufak tefek park kazalarına karşı fazladan koruma sağlıyor.

Octavia Scout Ağustos ayında, konuğumuz olan dizel motorla ve 32 bin 650 Euro’dan başlayan (Almanya) fiyatlarla piyasaya çıkacak. Bu rakam, piyasadaki, çok daha fazla arazi kabiliyeti sunamayan birçok SUV’dan çok daha uygun.

17 cm’lik zeminden yükseklik sayesinde bozuk kır yolları

sorun olmaktan çıkıyor.

Direksiyonun alt kısmında ve DSG şanzıman kolunda Scout logosu kullanılmış.

Bagaj kapağının ardında maksimum 1740 lt hacim gizli. Audi Q5, VW Tiguan ya da BMW X3 de daha fazlasını sunamıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.