EXAGON FURTIVE-EGT

Auto Show - - BAŞ SAYFA -

Elektriklide Fransız modası

Fransız otomotiv üreticisi Exagon Motors, ileri teknoloji ile Fransız tasarımının birleştiği, güçlü elektrikli spor aracı Furtive-eGT modeliyle güç gösterisine devam ediyor. Geçen yıl Cenevre Fuarı’nda tanıtılan Furtive-eGT, şimdi ise yeni güncellemelerle donatıldı.

İlk olarak konspet hali, iki yıl önceki Paris Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan, Fransız yarış araçları hazırlayıcısı Exagon firmasının ilk elektrikli hiper sporcusu olan FurtiveeGT, detaylarında her müşteri için tekrar güncellenerek, seri üretime hazır hale getiriliyor.

Yürür aksamı, Exagon Motors isimli motorsporları firması tarafından geliştirilen FurtiveeGT’de, SAFT firmasının en yeni nesil Li-ion bataryaları ve Michelin'in aks ve lastikleri kullanılıyor. Furtive-eGT’de çekiş görevini, Siemens tarafından üretilen elektrikli mo- torlar sağlıyor. Dünyanın ilk 4 koltuklu monokok hafif karbon aracı olma özelliğine sahip olan Furtive-eGT’nin yapımında, Formula 1 teknolojileri kullanılmış. Bal peteği profilli karbon fiber ana şasinin yanı sıra, arkada da alüminyum elemanlara yer verilmiş. Bu yüksek teknolojili yapı sayesinde araç gövdesinin toplam ağırlığı 124 kg’la sınırlı kalabilmiş. Bu da tabii ki Furtive-eGT’ye, olağanüstü bir ağırlık/rijitlik dengesi ve aynı zamanda yüksek hızlanma performansı sağlıyor.

Gücünü iki adet Siemens üretimi motordan alan Furtive- eGT’de, bu motorların her biri 400 HP güç üretiyor. Çift elektrikli motorunun gücüyle Furtive-eGT’de gaz pedalı cevap süresi saniyenin onda biri. Güçlü elektrik motorları FurtiveeGT’yi 0'dan 100 kilometreye sadece 3.5 saniyede ulaştırıyor.

Bu GrandTourer sınıfı otomobil, süper spor araçların evrimindeki son halkayı temsil etmesine rağmen aynı zamanda da klasik otomotiv dizayn çizgileri de taşıyor. Üretilecek olan hiçbir Furtive-eGT, bir diğerine benzemeyecek ve tam bir kişiselleştirilmiş üretim programını destekliyor olacak.

Sipariş üzerine ve müşteri beklentileri odaklı ince ayarlarla üretilen bir süper sporcu geliştirmek isteyen Exagon Motors’un CEO’su Luc Marchetti bunu şöyle açıklıyor; “Yıllardır yüksek kaliteli mücevherler işleyen ustalarla benzer bir yaklaşımımız var. Konu sanat eserleri ve değerli objeler olduğunda, Fransız sanatçıların yaratıcılıkları doruk yapıyor. Furtive-eGT de bu tarz bir yaratıcılığın eseri. Her bir araç, sahibi için özel olarak üretilecek ve tasarımcılar o araçta, müşterinin beklentilerine özel detaylar gerçekleştirecekler.

Bir yarış aracı hazırlayıcısı olan Exagon için, FurtiveeGT özel bir model

çalışması olmuş. Arka tampon altındaki difüzör potansiyeli açığa çıkarıyor. İki tane 400 HP’lik elektrik motoruna sahip olan Furtive-eGT, 0’dan 100 km/s hıza 3.5 sn’de çıkabiliyor. Çoğu bölgede bal peteği dokulu karbon kullanılmış. İç mekan müşteri tercihlerine göre döşeniyor.

Göstergelerin etrafında krom

çerçeve var.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.