SSANGYONG 60 YAŞINDA

Auto Show - - BAŞ SAYFA -

Koreli marka 60’ıncı yılı

SUV araçlarındaki uzmanlığı ile bilinen Ssangyong, 2014 itibarı ile 60’ıncı yılını kutluyor. Koreli üretici 2015 itibarı ile her yıl için yeni bir model hedefi için kolları sıvıyor. İlk model ise kompakt crossover X100 olacak.

60 yıllık bir geçmiş ile Koreli marka Ssangyong geleceğe daha umutla bakıyor. Dört tekerlekten çekiş sistemine sahip arazi araçlarının öncülerinden olarak tanınan Koreli Ssangyong’un (kelime anlamı Çift Ejderha), geleceğe yönelik büyük planları bulunuyor. Geleceğe yönelik başlangıcı yeni Korando ile yapan Ssangyong, dört yeni SUV için de yatırımlarını tamamladı. Önümüzdeki yıl pazara sunulacak olan kompakt crossover temsilcisi X100, yeni yatırımların ilk ürünü olacak. X100 kodlu crossover Cenevre Fuarı’nda sergilenen ve büyük ilgi uyandıran XIV-2 isimli konsepti temel alıyor.

Koreli marka, bundan tam 60 yıl önce ticari araç üretimiyle otomotiv endüstrisine giriş yaptı. Geçen zaman ile birlikte Ssangyong, ilgisini arazi

araçlarına yönlendirerek adeta bu konuda uzmanlaştı. 70’li yıllarda kendi ülkesinde öncü konumuna geçip Korando modeli ile yeni bir segmente imza attı. 90’lı yıllarda Mercedes’le yapılan teknolojik işbirliğini, Mercedes dizel motorlarının kullanıldığı Musso ve Rexton modelleri ile taçlandırıldı. Ssangyong uluslararası pazarda sağlam, güvenilir ve yüksek kaliteli ürünleriyle kendisine ciddi bir yer edindi.

2008’deki ekonomik krizden 2011 yılında Hintli Mahindra’nın desteğiyle, güçlenerek çıkan Ssangyong, yeni modellerle önünü açtı. Geçen süre zarfında ise yeni Korando, Actyon Sports, Rexton W ve yeni Rodius modelleriyle istikrarlı yapısını korudu. Şu anda marka 90 ülkede, 1.000’den fazla noktada temsil ediliyor. Şirketin genel merkezi Kore’nin başkenti Seul’de, Gangnam bölgesinde yer alıyor. Pyungtaek’teki fabrikanın üretim kapasitesi ise yılda 240 bin araç.

Büyük hedefler için ciddi yatırımlar

2014 başlarında Ssangyong büyük yatırımlara gideceğini duyurdu. Bu yatırımların karşılığında ise önümüzdeki dört yıl için üç yeni SUV modelinin piyasaya sunulması hedeflenmişti. 2013 yılında kendi pazarında sahip olduğu yüzde 34.1’lik payın yanında, ihracat rakamları da yüzde 11.9’a çıkmıştı. Eldeki bu verilere göre Ssangyong, Kore’de en hızlı büyüyen marka oluyor.

XIV-2 konseptinin uluslararası alanda görmüş olduğu yüksek ilgiden dolayı X100 modelinin, markanın satış rakamlarını artıracağına kesin gözüyle bakılıyor. Kompakt crossoverin sahip olduğu çekici tasarımın ardında, ileri teknolojiye sahip bilgi sistemleri ve motor teknolojisi yatıyor. X100’ün hedefi ise genç kitleyi kendi tarafına çekmek. X100’ün üretimine önümüzdeki yıl Pyeongtaek fabrikasında başlanacak.

Satış rakamlarının artması, sadece X100 ile sınırlı olmayacak. Ssangyong 2015’ten itibaren her yıl için bir yeni model sözünü de veriyor. Geniş ürün yelpazesi ile küresel pazarda her müşteriye uygun bir seçenek sunmanın önemine dikkat çekiyor. Ssangyong tasarım ve teknolojinin yanında, farklı şeyler de sunacak. Sürüş dinamiği, konfor, çevreci yapı ve güvenlik gibi ciddi özellikler de yeni modellerde öne çıkacak. Ssangyong, güçlü ürün yelpazesi ile 2016’da Kuzey Amerika pazarında da yer almak istiyor. Sadece Amerika ile yetinmek istemeyen Ssangyong ayrıca Çin, Endonezya, Avustralya ve Güney Afrika pazarlarına yönelik çalışmalarına da devam ediyor.

2012 - Korando Sports

1984: Geohwa grubu şirketi satın aldı ve ilk Korando modelleri üretildi. 1993: Mercedes teknolojilerini kullanan ilk araç büyük SUV Musso oldu.

1996: Korando 2, benzinli ve dizel motorlarla üretildi.

1974 Shinjin Jeep: Soft ve hard top versiyonlar üretildi.

2015: X-100. Gelecek yılın küçük SUV yeniliği.

2011: Mahindra sonrası dönemde

yeni Korando geliştirildi.

2014: Yeni nesil Rexton W.

2001: İlk Rexton modeli tanıtıldı.

2013: Turismo, Rodius’un geliştirilmiş versiyonu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.