FORD TOURNEO COURRIER

1.6 LT, 95 HP, 47.865 TL

Auto Show - - BAŞ SAYFA - Fotoğraflar: Barış Hasan BEDİR

Ford’un ticarideki yerli gücü

Ford Otosan’ın Kocaeli’ndeki fabrikasında üretilen Courier’i test ettikten sonra ağzımdan dökülen cümleler; “Ford bu işi çok iyi biliyor” oldu.

Yaşam alanında sportif tatların bulunması iyi bir seçim. Kullanım açısından sıkıntı yaşamadım.

Ticari araç söz konusu olduğu zaman Ford, gerçekten de son derece iyi ürünler ortaya koymayı biliyor. Bu konuda söz sahibi olan markaların başında yer alması kesinlikle bir tesadüf değil. Markanın son olarak, Kocaeli’ndeki fabrikasında üreterek pazara sunduğu yeni hafif ticari aracı Courier de, en baştan söylemekte yarar görüyorum, son derece iyi.

Ülkemizde 1.5 lt 75 HP ve 1.6 lt 95 HP güç üreten dizel motor seçenekleriyle satışa sunulan Courier, bence kendi sınıfında tüm dengeleri alt üst edecek bir hafif ticari olmuş. Çeşitli kısıtlamalar ve kullanıcılardan istenen ek belgeler yüzünden hafif ticari araçların gördüğü ilgi son dönemde düşmüş olsa bile, Courier’in önemli bir başarı elde edeceğini düşünüyorum. Hafif ticari araç sınıfında ne Fiorino kadar küçük, ne de Doblo kadar büyük değil. Bu şekliyle sanki kendine ait bir sınıf yaratmış durumda.

Courier serisi, Tourneo Courier ve Transit Courier isimli iki ayrı gövde formunda üretiliyor. Test bölümümüze de konuk olan Tourneo Courier’de arkada yolcu koltuk sırası ve arka yan kapılarda da camlar bulunuyor yani binek otomobile daha yakın özelliklerde. Transit Courier’de ise arka koltuk sırası ve arka kapı panellerinde camlar yok. Bu versiyon daha çok bir ticari araç görünümünde ve şehir içinde yapılan küçük taşımacılık işleri için oldukça uygun.

Dengeler değişiyor

Ford Tourneo ve Transit Courier’in hafif ticari araç sektöründe tüm dengeleri değiştireceğini düşünüyorum, özellikle de Bursa’daki Tofaş Fabrikası’nda üretilen ve Fiat, Peugeot ve Citroen markaları şemsiyesi altında gördüğümüz, Fiorino bazlı araçların yer aldığı sınıfta rekabet oldukça kızışacak.

İlk olarak Courier, üçüz rakiplerinden daha uzun boylu. Bu daha fazla kullanışlılık anlamına geliyor ve kullanışlılık da hafif ticari araç sınıfının en çok aranan özelliklerinden biri. Aynı zamanda bana göre, daha yakışıklı görünen bir tasarımı da var. Tasarım konusunda Fiesta ve Focus başta olmak üzere, iddialı araçlar üreten Ford, bu modelde de aynı başarıyı devam ettirmiş durumda. Bu aracın rakiplerine göre en önemli dezavantajıysa, otomatik şanzımana sahip olmaması.

Tasarım konusunda çekici görünmesi ve otomobilleri andıran bir yapıya sahip olması iyi bir uygulama. Keşke arka tasarım detaylarında

da daha zarif çizgilere yer verilseymiş. Önüyle arkası birbirinden farklı, iki başka araç görünümünde sanki. Ayrıca tamponun alt tarafındaki çıkıntısı, aracın toplam boyunu uzatmış olabilir ama tasarım açısından iyi görünmüyor. Yükleme sırasında yapılacak bir temas sonrasında, kolayca kırılacakmış gibi bir izlenim uyandırıyor.

Yaşam alanı konusunda Courier’in, kendi sınıfındaki rakiplerine göre önemli artıları var. Bunlardan ilki elbette kalite seviyesi. Yaşam alanına geçtiğimde bir hafif ticari aracın mı, yoksa binek bir otomobilin mi içindeyim, anlayamadım. Buradaki en önemli fark daha yüksek tavan yapısı. Bu sayede bu türde bir detaya önem verenlere de hitap edebilir. Donanım listesi açısından zengin olan yapısı, yaşam alanında da bunu ortaya koyuyor. Kapı tutamaklarının alışkın olduğum yer yerine, kapının üstüne konumlandırılması ilk başta alışmam gereken bir detay oldu. Dikiz aynalarının köşeli bir tasarıma sahip olması da kullanımına alışmamı gerektirdi. Eşya gözlerinin sayısı, yükleme alanının büyüklüğü, ferahlık gibi konularda oldukça iyi. Kullanılan malzeme kalitesi de, bazı yerlerde son derece sert plastiklere yer verilmiş olsa bile, genel olarak iyi. Görüş açıları konusunda önemli bir sorun yaşamadım. Ön camın büyük tasarımı daha ferah olmasını sağlamış. Yönlendirme kabiliyeti açısından da iyi. Özellikle direksiyon simidinin ele

tam oturan yapısını ve tasarımını beğendim. Arka camların mandallı olmasıysa bence kötü bir tasarruf tedbiri. Aile kullanımları için uygun denen bir araçta bu tür bir tasarruf yapılmamalıydı.

Performans yeterli

Sürüş karakteri konusunda da Courier’in iddialı bir karakteri var. Yüklü kullanımlar sırasında beklediğim gibi yere daha sağlam basan bir araç. Hızlı girdiğim virajlarda ilk etapta yüksek yapısının getirdiği etkiyle tedirginlik yaşadım. Ama çok aşırıya kaçmadığım sürece izinden ayrılmadı. 95 HP güç ve 215 Nm tork üreten motorun performansı da iyi. Elbette bu sınıftaki bir araçtan yüksek bir performans beklememek gerekiyor. Yol ortalamalarının üzerinde bir sonuç son derece normal. Dizel motorun alt devirlerinde beklediğimden biraz daha fazla boşluk vardı ama buna kolay adapte oldum. Yakıt tüketimi konusunda, 5 ileri oranlı manuel şanzımanla 100 km’de 5.7 lt, gibi benim hoşuma giden bir sonuca imza attı. İki motor seçeneğinde de 5 ileri manuel şanzımana yer verilmiş ama bence güçlü motor seçeneğinde 6 ileri oranlı bir ünite daha iyi olurdu. Sessizlik konusunda da başarılı bir yapısı var. Süspansiyon ayarları tam kararında olmuş ve özellikle darbe emiş konusunda beğenimi kazandı.

Bu araç hafif ticari araçlar arasında ilk adımda öne çıkanlardan oldu.

Ford Courier hafif ticari

araca son dönemlerde azalan ilgiyi artırabilecek

kadar iddialı bir araç.

Otomobil konforunu yaşatma konusunda bu sınıftaki en iyilerden biri.

Sürüş karakteri konusunda iyi. Elbette yüklü durumlarda daha iyi sonuç ortaya koyuyor.

Bu tip havalandırmalar olmamalı.

Tavan barlarıyla iyi görünüyor.

Arka tasarım biraz daha farklı olarak standartlıktan kurtarılabilirdi. Bu tip bir eşya gözü son derece kullanışlı.

Bazı yerlerde çok sert plastik var.

Kapı tutamakları alışkanlık istiyor.

Masalar büyük kolaylık.

Ford araçların bildik tasarımı burada da karşıma çıktı.

Büyük bagaj onun en büyük silahı.

Arka tarafta oldukça geniş.

Sürüş pozisyonu kolay bulunuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.