MERCEDES VITO

Auto Show - - BAŞ SAYFA -

Vito yenilendi

Mercedes-Benz hafif ticari araç temsilcisi Vito’nun yeni modelini tanıttı. Çok çeşitli alanlarda kullanım olanağı sunan yeni Vito, özellikle yeni motor ve aktarma seçeneklerinin yanında, tamamen yenilenmiş sürüş sistemi ve güvenlik donanımları ile dikkat çekiyor.

Ekonomikliği, çevre uyumu ve farklı kullanım alanlarına hitap eden model çeşitliliği ile hafif ticari araç kategorisine yeni bir boyut getirecek olan yeni Mercedes-Benz Vito geçtiğimiz günlerde Almanya’da tanıtıldı. Geliştirilen motorlar, şanzımanlar ve güvenlik donanımları ile dikkat çeken yeni Vito, düşürülen emisyon değerleri ve yakıt tüketimi ile 2,5 – 3,2 ton arası olan azami yüklü ağırlık kategorisinde çok daha performanslı bir araç haline geldi.

Çok yönlü kullanım

Farklı karoser seçenekleri ile çok yönlü kullanım sunan yeni Vito panelvan, Mixto, Kombivan ve 8+1 seçenekleriyle üretilecek. Vito panelvan 1.369 kg yük kapasitesi değeri ile sınıfında ilk sırada yer alıyor. Üç farklı araç uzunluğu ve üç farklı motor seçeneği bulunuyor. Mixto ise iş ve aile kullanımı için ideal çözüm ortağı olurken 1.40 m- 1.87 m arasında değişen üç farklı uzunlukta ve 3.1 m3 – 4.1 m3 arasında değişen yük hacmi ile satışa sunulacak. Tourer ise yolcu taşımacılığında görev alırken Tourer Base, Tourer Pro ve Tourer Select olmak üzere üç farklı model seçeneği ile üretilecek.

Güçlü ve karakteristik çizgileriyle dikkat çeken yeni Vito’nun 0.32cw’lik hava direnci kat sayısı, düşük yakıt tüketimi ve iyi bir yol tutuşu da beraberinde getiriyor. Dış tasarımının kaliteli görünümü iç mekanda da devam ediyor. Konforlu koltuklar, geniş iç hacim, ergonomik sürücü kokpiti yeni Vito’nun güçlü karakterini destekliyor.

Motor ve güç aktarma seçenekleri

Yeni Vito kendi sınıfında ilk kez önden çekiş, arkadan itiş ve dört tekerlekten çekiş seçenekleriyle sunulacak. Ekonomikliğin ön planda olduğu kullanımda önden çekişli Vito için 1.6 lt hacimli biri, 88 HP diğeri ise 114 HP güç çıkışlarına sahip iki seçenek sunuluyor. Ağır şartlarda kullanım ve römork çekmeyi gerektiren durumlar için dört silindirli 2.15 lt hacimli üç farklı motor arkadan itiş ile kombine ediliyor. 114 CDI versiyon 136 HP, 116 CDI 163 HP ve 119 BlueTEC versiyonu ise 190 HP gücünde.

Düşük maliyet, yüksek verim

Mercedes mühendisleri yeni Vito’nun geliştirme çalışmalarında yakıt tüketiminin düşük, verimliliğin yüksek tutulması konusunu öncelikli olarak ele aldılar. Yapılan çalışmalar sonunda yeni Vito önceki modele oranla yüzde 20 oranında bir tüketim tasarrufu elde etmeyi başardı. İşletme maliyetlerinin düşürülmesi hedefi doğrultusunda ise bakım aralıkları da uzatılan yeni Vito 20.000 km’de bir veya yılda bir bakıma girecek.

Güvenlik açısından ise standart donanım kapsamında olan tüm tekerleklerde disk fren ve Adaptive ESP sisteminin yer alması Vito’yu kendi sınıfının en güvenli aracı haline getiriyor. Yorgunluk asistanı, rüzgar savrulma asistanı ve lastik basıncı kontrol sistemini yine standart olarak sunuluyor. Aktif park asistanı, çarpışma önleme asistanı, aktif kör nokta asistanı, aktif şerit takip asistanı gibi sistemler ise opsiyonel olarak sunuluyor. Standart donanımda halojen farlarla donatılan yeni Vito’da isteğe bağlı olarak LED akıllı ışık sistemi tercih edilebilecek. İspanya’da üretilen yeni Vito Türkiye pazarına 2015 yılının başında gelecek. Yeni Vito’nun Türkiye fiyatları ise henüz belirlenmemiş.

İş sahası Vito için fark etmiyor. Her türlü iş koşuluna uygun donanım sunuyor.

Farklı karoser seçenekleri ile çok yönlü kullanım sunan yeni Vito panelvan, Mixto, Kombivan ve 8+1 seçenekleriyle üretilecek.

Ergonomik kokpit sürücüyü rahat ettirirken yüksek kalitesi ile öne çıkıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.