NISSAN NOTE, FORD B-MAX

Kısa bir süre öncesine kadar çok sevilen minivanlar artık gözden düştü. Karşılaştırmamız bunun nedenini gösterecek.

Auto Show - - Baş Sayfa - Stefan Voswinkel

Küçük her zaman iyi değildir

Bu geçiş amma da hızlı oldu! Küçük minivanlar kısa süre önce Avrupalı ailelerin gözdesiydi. Çünkü İsviçre çakısı gibi çok yönlüydüler. Sadece birkaç yıl sonra, yani bugün, yerlerini SUV’lara bırakmak zorunda kaldılar.

Buna rağmen Ford ve Nissan, ürün ailesi içinde yer alan vanlarına güvendiler ve boyutlarını günlük kullanıma daha uygun hale getirecek şekilde küçülttüler. 4 metreyi biraz aşan uzunluklarıyla Ford B-Max ve Nissan Note, kompakt sınıf ebatlarında kalırken, hem daha yüksek bir değişkenlik, hem de daha yüksek sürüş pozisyonları sunuyor.

Bu kadar teori yeterli. Ford, B sütunları bulunmamasının ve sürgülü arka kapılarının B-Max’te biniş-inişleri kolaylaştırdığını iddia ediyor. Ne yazık ki günlük kullanımda bu tam olarak doğru değil. Arka sıraya geçebilmek için geniş bir marşpiyenin aşılması gerekiyor. Bunun

Küçük sınıfla vanlar arasında bir boşluk bulmaya çalışan Ford ve Nissan, bunda pek de başarılı olamadılar.

dışında arka kapıların karmaşık mekanizması, iç mekan genişliğinden de çalıyor: İkinci sırada 2 kişiden fazlası rahat edemiyor.

Nissan bu konuda daha iyi: 3 çocuk için yeterli iç mekan sunarken, hem iç genişlik hem de diz mesafeleri gayet iyi. Diğer taraftan dürüst olmak gerekirse, aynı boyuttaki kompakt otomobiller de aynı özellikleri sunuyor. Yani vanlar söylendiği kadar avantaj sağlamıyor. Özellikle de 318 lt (Ford) ve 325 lt (Nissan) ile bagaj hacimlerinin, iyi bir kompakt otomobilden daha küçük olduğu düşünüldüğünde…

Bunun dışında bu çok yönlü küçükler, günlük kullanım taleplerine de sınıf seviyelerinin üzerinde birer cevap veremiyor. Ucuz görünümlü plastik aksam ve çok da temiz olmayan işçilik kalitesi küçük sınıf seviyesinde bu fiyat klasmanlarına yakışmıyor.

En azından kontrol rahatlığı konusunda eleştirilecek fazla bir şey yok. Sadece Ford’un orta konsoldaki fazla düğme sayısı biraz alışkanlık süresi gerektiriyor.

Nissan ise sınıf sınırlarını asistan sistemlerle zorluyor: Navigasyon ve 360 derece görüş sağlayan kameranın yanı sıra, şerit takip asistanı ve kör nokta uyarısı da standart. Bu sınıf için harika bir seviye.

İki küçük van en azından bir konuda küçük sınıf etkisinden kurtulmuşlar: Sürüş özellikleri çok daha iyi. Bu konuda özellikle B-Max olumlu anlamda öne çıkıyor. Tipik bir Ford özelliği olarak B-Max, yeterli konforu atak sürüş özellikleriyle harmanlıyor. Bu araçla süpermarkete gitmek, aile babaları için sevindirici bir eylem bile olabilir. Dinamik sürüş özellikleri, yüksek çekiş gücüne (maksimum tork devri 2000 d/d’nin altında) sahip motorla da iyi bir uyum içinde. Bu sayede aracı viteslerle fazla oynamadan kullanmak mümkün.

Finalde Nissan, çok küçük bir farkla kazandı. Ford’dan daha fazla donanım sunuyor ve çok da tutumlu. Ford ise olmayan B sütunu nedeniyle arka sıradaki iç mekanı bayağı kısıtlamak zorunda kalmış. Diğer taraftan süspansiyon çok iyi. İki araç da gö

receli pahalı.

Nissan ise bu konuda Ford kadar başarılı değil. Süspansiyonun darbe emiş karakteri biraz daha vuruntulu: Kısa zemin darbeleri iç mekana daha fazla yansıyor. İnce dolgulu koltuklar da darbelerin etkisini azaltamıyor. Bunun dışında Note, B-Max kadar sportif de hissettirmiyor.

Diğer taraftan sakin çalışan ve başarılı hızlanma değerleri sunan (sadece esneklik değerlerinde Ford’un biraz gerisinde kalıyor) motor beğeni topluyor. Bu sayede sürücü, otomatik olarak rahat sürüşlere yönlendiriliyor. Ford’dan üçte bir daha az olan 4.9 lt’lik test tüketimi de başarılı.

Ancak bu yorum sizleri yanıltmasın, çünkü iki minivan da birer tasarruf abidesi değil. Çünkü fiyatları gayet yüksek ve zengin donanım seviyeleri de bu durumu hafifletmiyor. Bu minivanların Türkiye’deki satış fiyatları da bir hayli yüksek. Ford B-Max 1.6 TDCi 95 HP Trend versiyonunun fiyatı 61.865 TL, Titanium versiyonda ise fiyat 64.475 TL. Nissan Note’da ise fiyat seviyesi 10 bin TL kadar daha uygun. 1.5 dCi Visia modelinde fiyat 52.000 TL, top model Visia’da ise fiyat 60.140 TL’ye ulaşıyor.

Sonuç olarak “küçük her zaman güzeldir” sözü burada geçerli değil. İşte bu nedenle minivanlar sürekli müşteri kaybediyor.

Kendi özgün tasarımları sayesinde ikiliyi birbiriyle karıştırma tehlikesi yok.

SUV’lar son 10 yılda satış oranlarını iki katına çıkarırken, vanlarda hafif bir gerileme var. 2004-2006 arasında sınıfı ayakta tutan modeller VW Touran ve Opel Zafira B oldu.

Kısıtlı iç mekan: Ford ve Nissan’ın bagaj hacimleri 300 lt’den biraz daha fazla. Aynı boyutlardaki kompakt otomobiller bu konuda daha iyi.

Ford B-Max Yalancı dev: 4 m’lik

karoser geniş iç mekan vaat etse de,

karmaşık kapı mekanizması iç mekan genişliğini kısıtlıyor. Kalite ve kumanda

konsepti makul.

Nissan Note Yer açın: Özellikle

arka koltuklar Ford’dan çok daha geniş. Kokpitin

kullanışlılığı başarılı. Plastik aksam ucuz, işçilik de çok temiz değil.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.