PEUGEOT 308 82 VTi

Konforlu 308, 82 HP’lik baz motoruyla çok ağırkanlı kalıyor.

Auto Show - - Baş Sayfa - Christopher Clausen

Ağırkanlı Fransız

Yeni 308 karakter sahibi bir otomobil. Fransız model önceki testlerinde bunu her zaman kanıtlamıştı. Peki ama 82 HP’lik baz benzinli motor da Golf’e rakip olarak konumlandırılan 308’in ikna edici olabilmesi için yeterli mi?

Doğruyu söylemek gerekirse hayır! Çünkü 82 HP, neredeyse 1.2 tonluk bir otomobil için yetersiz kalıyor. Tamam, başarılı süspansiyonu sayesinde gayet konforlu sürüşler sunuyor ama 1.2 lt’lik motorun güç üretim karakteri, özellikle de şehir dışı yollar veya otoyollarda yapılan sollama manevralarında güçsüz kalıyor. Turbo besleme olmadığı için 308, 100 km/s hıza 15 sn civarında ulaşabiliyor. 80-120 km/s esneklik değeri ise 20.6 sn. Neyse ki 5.4 lt/100 km’lik tüketim teselli edici oluyor. Eğer start-stop sistemi de olsa araç, daha da iyi değerlere imza atabilirmiş. Peugeot 308’in iç mekanı gayet geniş ve stil sahibi tasarımıyla be- ğeni topluyor. Gerçekten de zayıflıklar, büyük orta konsol ve ucuz görünümlü plastik yüzeylerle sınırlı. Teste konuk olan Active paketli versiyonda, yağmur, far ve arka park sensörleri ile otomatik klima standart. Bu da 308’i, büyük şehir karmaşasında rahatça gezinebileceğiniz bir otomobile dönüştürüyor.

Sportiflik arayanlar ise bu konforlu otomobilde umduklarını bulamayacak. Ancak küçük direksiyon simidi biraz yarış meltemi estiriyor. Hafif bir karaktere sahip elektrikli servo direksiyon sayesinde komutlar anında yönlendirmeye çevrildiğinden, go-kartlara yakın bir sürüş hissi yaşatıyor. Peugeot 308 bu motorla (1.2 PureTech 82 HP) ülkemizde, Access donanımlıyla pazarlanıyor. 308 Serisi’ne başlangıç modeli olan otomobilin fiyatı ise 51.500 TL.

308 ile ilgili kötü bir şey söylemek imkansız: Temiz bir dizayn, yüksek kalite, başarılı fonksiyonellik.

Ancak baz benzinli motor zayıf kalıyor. Bu

nedenle araç, şehir içi kullanım için daha uygun.

Sakin ve temiz çizgilerle Peugeot, yeniden insanları kutuplaştırmayan bir dizayn elde etmiş.

Küçük direksiyon artık bir Peugeot işareti. Koptik derli toplu.

470 lt ile bagaj hacmi, sınıf

ortalamalarının üzerinde.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.