Araç muayene öncesi kontrol

Auto Show - - Baş Sayfa -

MTÜVTÜRK, muayene öncesinde, araç sahiplerinin kendilerinin de kolaylıkla

yapabileceği 10 basit kontrolü kamuoyuyla paylaştı

uayenesi yapılmış, bakımları tam olan bir araç, sadece kullanıcısının değil trafikteki diğer araçların ve yolcuların da güvenliğini artırıyor. Birçok aracın, kolayca giderilebilecek sorunlar nedeniyle araç muayenesinden kaldığını ve muayene tekrarına getirildiğini düşünürsek, alınacak basit önlemlerle hem zaman, hem de para kaybının önüne geçmek mümkün. Bu önlem ve kontrollerin bazıları oldukça basit ve sürücülerin, bunları kendi başlarına yapmaları da mümkün.

Araç sahiplerinin kendi kendilerine kolayca yapabileceği bazı basit kontroller sonrasında, tespit edilen kusurların giderilmesiyle araçların basit nedenlerle muayeneden kalmasının ve muayene tekrarı için bir daha muayene istasyonuna getirilmesinin önüne geçmek mümkün olabilir.

Aracınızın tüm ön ve arka aydınlatma sistemleri, sinyaller, iç aydınlatma ve geri vites lambası çalışır durumda olmalıdır. Arkadaki lambaları kontrol etmek için bir mağazanın vitrin camına geri geri yanaşıp arka ışıklarınızın yanıp yanmadığını kontrol edebilirsiniz.

Emniyet kemerlerinin, tam ve çalışır durumda olduğunu kontrol edin. Aracınızda, yangın tüpü, ilk yardım çantası, 2 adet üçgen reflektör gibi araç ekipmanlarının trafik güvenliği açısından bulundurulması gerekiyor.

Aracınızın ön ve varsa arka cam yıkama sistemleri çalışır durumda, aynaları da eksiksiz ve hasarsız olmalıdır. Trafik ve Tescil Belgeleri”nde belirtilen “Şasi Numarası”nın aracın gövdesi üzerinde belirtilen numaralarla aynı ve tam olduğunu kontrol edin.

Traktör römorkları, römork ve yarı römork kamyonların arkasında uygun arka işaret levhası takılı durumda olmalıdır.

Kamyon, römork ve yarı römorkların arkasında ve yanında çepeçevre ve/veya boylamasına uygun reflektif şeritler takılı durumda olmalıdır.

Aracınıza LPG, CNG veya LNG monte ettirdiyseniz, mutlaka tadilat muayanesi ile ruhsata işlenmiş olmalıdır.

Minibüs ve otobüs araç sahipleri, araçlarda, acil çıkış levhalarının ve yeterli adette acil çıkış çekicinin bulunup bulunmadığını kontrol etmelidir.

Lastiklerinizde yarık, yırtık, kesik olmamalıdır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.