SEAT LEON ST 4DRIVE FR

Dört tekerlekten çekişli top modeliyle Leon ST, gerçekten sportif bir otomobile dönüşmüş.

Auto Show - - Baş Sayfa - Robin Hornig

Ateşli İspanyol

Seat Leon başarılı bir model. Bu da Seat’ın neden sürekli yeni versiyonlar ürettiğini açıklıyor. 4 tekerlekten çekişli ve 1.6 lt 105 HP’lik dizel motora sahip Leon ST, yılın ilk aylarında piyasaya çıkmıştı. Şimdiyse sıra, 2.0 lt 150 HP’lik dizel motorlu versiyonda.

Leon ST’nin 4x4 versiyonu 4Drive, hissedilir derecede daha iyi bir güç aktarımına sahip. Islak zeminler ve parke taşlı yollarda ateşli İspanyol, izine sadık kalıyor ve hiçbir tekerleği patinaja düşmüyor. Tam gazda ise 4x4 sistemi, milisaniyeler içinde 320 Nm’lik torkun tamamını asfalta gönderiyor. Önden çekişli versiyonun aksine 4Drive, limitlerde daha rahat kontrol edilebiliyor. Sürücüler bu avantajı, özellikle hızlı girilen virajlarda hissediyor: Elektronik diferansiyel kilidi sayesinde Leon, daha az önden kayıyor ve bu da sportif sürüş tarzı için bir avantaj. Deforme zeminler ve orman yolları da 4Drive için zorlu birer sınav olmaktan çok uzak. Aynı şey yaklaşma açıları yeterli olduğu sürece dik tırmanışlar için de geçerli. Ancak süspansiyon yüksekliği, derin yarıklardan geçmek için yeterli olamıyor. Bu nedenle Seat, Ekim ayında 15 mm yükseltilmiş X-Perience adlı versiyonu piyasaya çıkaracak.

Dört tekerlekten çekiş sisteminin Almanya’daki opsiyon fiyatı 2 bin Euro ve aracın ağırlığını 120 kg artırıyor. Bu da tüketimi 1 lt civarında artırarak 5.7 lt’ye çıkarıyor. 0-100 km/s hızlanma süresi ise 0.3 sn kötüleşerek 8.9 sn’ye yükseliyor. Ancak 4x4 sisteminin getirdiği güç aktarımı avantajlarının yanında bu kötüleşmeler rahatlıkla göz ardı edilebilir.

Ne yazık ki 4Drive sistemi sadece 6 ileri manuel şanzımanla kombine ediliyor. Bir DSG şanzıman kesinlikle çok iyi olurdu. Seat, 2.0 lt’lik Leon ST modelini Türkiye’ye ithal etmiyor.

Seat Leon’un da 4x4 sistemi fizik kurallarının ötesine gidemiyor. Ancak sürüş özelliklerini ve dinamizmi hissedilir derecede iyileştiriyor. Fazla fiyatı ödeyebilecekler için iyi bir alternatif.

Üst donanım seviyesi FR, sadece 2.0 lt’lik dizelle birlikte sunuluyor.

5 inçlik ekrana sahip multimedya

sistemi topmodelde standart.

4x4 çekiş sistemi sadece arkadaki logodan anlaşılıyor.

4x4 FR sert ve hızlı virajlarda da tutunma kabiliyetini kaybetmiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.