TOYOTA DARV

Auto Show - - Baş Sayfa -

Otonom sürüş çözümleri

BJapon üretici Toyota, Microsoft ve Infosys ile birlikte gerçekleştirdiği çalışmada, insanmakine etkileşimi ve daha güvenli bir sürüş üzerinde yoğunlaşıyor. Toyota DARV 1.5

prototipi üzerinde ise bu çalışmanın sonuçlarını görmek mümkün.

irçok kuruluş ve şirket, sürücünün yolculuk sırasındaki dikkatini canlı tutmak üzerine çalışmalar gerçekleştiriyor. Yapılan çalışmalarda Continental’in AR-HUD sistemi öne çıkarken, Jaguar’ın da benzer şekilde bir çalışması bulunuyor. Bundan birkaç yıl öncesine kadar gösterge bilgileri ve dikiz aynaları, aracın yönlendirilmesi için yeterli kalıyordu. Son zamanlarda artan yazılımlarla birlikte artık daha fazla göstergeye ihtiyaç duyuluyor.

Sürücü sistem tarafından tanınıyor

Toyota’nın Microsoft ve Infosys ile birlikte, sürücüyü desteklemek amacıyla yaptığı araştırmalar sonucunda DARV 1.5 aracı geliştirildi. Prototip sürücüyü otomatik olarak algıladığı gibi, sürücünün tercihlerini de hafızasına kaydediyor. Sistem bunları hafızasında tutarken, sürücüye uygun kullanma seçeneklerini de sunuyor. Sürücüye dokunmatik ekranda otomatik olarak belirlenen rota, toplantılar, hava durumu, yol durumu ve buna uygun hız limitleri gibi göstergeler sunuluyor. Tüm bu bilgiler arasında seçim yapılabiliyor ve sonuçlar ekrana aktarılabiliyor.

Toyota’nın üzerinde çalıştığı prototip ilk olarak geçtiğimiz yıl Los Angeles Fuarı’nda tanıtılmıştı, şimdi ise daha geliştirilmiş şekliyle deneniyor. Geliştirmenin en önemli ayaklarından biri de, güvenlik üzerine bir dizi çalışmanın eklenmiş olması. Microsoft tarafından prototipe dahil edilen Kinect Motion çalışması, projenin genelinde önemli bir yer tutuyor. Yazılım devinin gerçekleştirdiği bu çalışma, hareketlerle iletişimi kapsıyor. Bir diğer yenilik ise sistemin sürücüyü, biometrik bilgileri ve akıllı telefonu sayesinde tanıyabilmesi.

DARV 1.5 sürücüsünü otomatik olarak algılayıp tercihlerini kaydediyor.

Prototip sürücüye uygun kullanma seçenekleri sunuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.