IIHS çarpışma testleri

Auto Show - - Baş Sayfa -

Bağımsız çarpışma kuruluşu Euro NCAP’in gerçekleştirdiği testleri yakından takip ediyoruz. Euro NCAP’in yanı sıra Amerikan sigorta kurumu IIHS de, oldukça sert çarpışma testleri gerçekleştiriyor. ABD’de yapılan testlerde 12 farklı model “small overlap” denilen önden çarpma testine tabi tutuldu. Sonuçlar pek iç açıcı değil.

Amerikan IIHS’nin (Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü) son olarak gerçekleştirdiği sollama manevrası çarpışma testi (Small Overlap crashtest) kafaları karıştırdı. Amerikalı kuruluşun teste dahil ettiği toplam 12 araçtan sadece bir tanesi kendisini kanıtlayabildi.

IIHS’nin yapmış olduğu testte araçlar 64 km/s hız ile, sol tarafta bulunan sabit bariyere çarptırıldı. Uzmanların yapmış olduğu açıklamaya göre uygulanan senaryo, gerçek hayatta yaşanan kazalarla birebir örtüşüyor ve bu çarpışmaların yüzde 15’lik kısmında yaralanmalara neden oluyor. Her ne kadar çarpışmada, deforme olmayan, rijit ve sabit bir cisme çarpılıyor olsa da, karşı yönden gelen bir otomobilin değerleri simüle edilmiş oluyor.

Sollama manevrası sonucunda çarpışma meydana gelirse, ölümcül kazaların ortaya çıkma riski bulunuyor. Sürücü ve yolcular, özellikle bacak ve dizlerde ciddi yaralanmalarla karşı karşıya kalıyor. Nissan Leaf, Nissan Juke ve Fiat 500L modelleri, sollama çarpışma testinden, yolcu güvenliği konusunda zayıf derece ile testten ayrıldılar. Oysa Euro NCAP’in gerçekleştirmiş olduğu testlerde, aynı araçların çok iyi sonuçlara imza atmaları ise bu test sonuçlarının güvenilirliği konusunda kafaları karıştırıyor.

“Small overlap” sollama çarpışması testinde, yeterli ön korumaya sahip araçların, yüksek çarpışma gücüne karşı koruma sağlaması gerekiyor. Otomobillerin, ortaya çıkan bu yüksek çarpışma gücünü, küçük ön bölümleri ile emerek sönümlemeleri gerekiyor.

Hayal kırıklığı yaratanlar

Teste katılan 12 araçtan birçoğunun ülkemizde de satışa sunulmuş olması, güvenlik konusunu tekrar gündeme getiriyor. IIHS’nin small overlap çarpışma testine katılan araçlar şunlar; Mini Countryman, Ford C-Max, Mitsubishi Lancer, Subaru BRZ, Fiat 500L, Nissan Juke, Mazda 5, teknik açıdan ikiz sayılan Chevrolet Volt (Opel Ampera) ve Scion FR-S (Toyota GT86). Diğer katılımcılar ise Scion xB, Hyundai Veloster ve Nissan Leaf oldu.

Teste katılan adaylar arasında “İyi” sonucuna sadece Mini Countryman ulaştı. Chevrolet Volt, Ford C-Max Hybrid, Mitsubishi Lancer, Scion FR-S ve Subaru BRZ’yi Amerikalılar “kabul edilebilir” olarak değerlendirdi. Vasat olarak ise Scion xB ve Hyundai Veloster modelleri geliyor. Hayal kırıklığı yaratanlar ise “zayıf” not alan Fiat 500L, Nissan Juke, Nissan Leaf ve Mazda 5 modelleri oldu. Gerçekleştirilen çarpışmada bu modellerin yolcu kabininde bulunanları korumada yetersiz kaldıkları tespit edildi. Buna karşın Euro NCAP’te yapılan testler göz önüne alındığında ise bu adaylar, beş yıldız ile Avrupa normlarına uygun olarak başarılı bulunmuşlardı.

Euro NCAP’in bu tip bir teste neden soyunmadığı sorusuna ise kuruluştan hemen cevap geldi. Küçük sollama çarpışma testini kendi programlarına almayacaklarını belirten kurum, farklı bir çarpışma testi üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Euro NCAP gelecek dönemde sollamadan çok, tamamen kafa kafaya diye tabir edilen tam bir çarpışma üzerine yoğunlaşacak. Bunun sebebi ise yapılan kaza istatistiklerine göre, bu tür kazaların daha fazla olması imiş.

İste Euro NCAP olsun, ister IIHS, bu testlerde ortaya çıkan ortak sonuç güvenlik konusu oluyor. Otomobilleri daha güvenli hale getirebilmek için bu iki kurumunun gerçekleştirdiği testlerde, otomobil üreticilerine mesaj da veriliyor. Olası olumsuz sonuçlarda imajlarının zarar görebileceği gerçeği ile karşılaşmamak için, markaların ar-ge bölümlerinin daha fazla mesai yapmaları gerekecek.

Fiat 500L: Çarpışma sırasında sürücünün kafası önce havayastığına değdi fakat sonra direksiyon kolonu sağa kaydı. Bu aşamadan sora sürücünün kafası havayastığından kayarak A sütununa çarptı. Çarpışma sonrası sürücünün yaşam kabini çok iyi korunmadı ve sol bacağı yüksek yaralanma riski altında kaldı. Fiat 500L testten zayıf not aldı.

Chevrolet Volt (Opel Ampera): Sürücü çarpışma sırasında fazla hasar almadı, havayastıkları iyi koruma sundu, sağlam kalan yaşam kabini sürücünün vücudunu sıkışmaya karşı korudu. Volt testten kabul edilir notu aldı, ayrıca Top Safety Pick+ ödülünü de aldı.

Mazda 5: Bu araç hem önden, hem de yandan çarpışmaya tabi tutuldu. Önden çarpmada sürücünün kafası sola kayarak gösterge paneline çarptı. Sürücünün yaşam kabini de ezildi. Kapı oluğu ve gösterge paneli yaşam alanı içine girdi ve yaralanmaya sebep oldu. Mazda 5 testte zayıf olarak değerlendirildi.

Nissan Leaf: Yaşama kabini sağlam kalamadı ve ezildi. Sürücünün sol dizi ve sol ayağı sıkışma ve yaralanma tehlikesi altında. Nissan Leaf de bu haliyle testten zayıf puan alıyor.

Mini Cooper Countryman: Sürücünün yaşam kabini çarpışmanın

ardından oldukça iyi durumda. Sürücünün diz ve ayağı için yaralanma riski oldukça düşük. Ön ve yan havayastıkları iyi çalıştı ve sürücünün kafasını vurmasına engel oldu. Mini Countryman

testten iyi sonucunu aldı ve Top Safety Pick ödülüyle ayrıldı.

Nissan Juke: Kabin deformasyonu fazla. Çarpışmadan sonra sürücünün yaşam kabini iyi korunamadı. Çarpışma sırasında sürücünün kafası ve göğüs bölgesi havayastıklarıyla temas etti fakat daha sonra sola doğru kaydı. Emniyet kemeri sürücünün vücudunun fazla ileri gitmesini

engel olamadı. Nissan Juke testten zayıf notla ayrıldı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.