VW AMAROK V8 TDI

Amarok’ta gereğinden fazla yer var. Hatta V8 dizel için bile…

Auto Show - - Baş Sayfa - Thomas Geiger

Havalı traktör

Devasa, sağlam, çekicilikten uzak... Bugüne kadar Amarok, çiftçiler veya esnafın yük aracıydı. Tamam, onu lifestyle pikap olarak kullanan şehir kovboyları da var. Ancak güç seçenekleri maksimum 180 HP’lik TDI’da bitiyordu. Yani macera ve özgürlüğü simgelemek için çok düşüktü. Şimdiyse bu pikap, insanın ruhuna işleyen siyah boyası, kaliteli işçiliğe sahip deri döşemeleri ve güçlü dizel V8’iyle lüks bir performanslı yük aracına dönüşüyor. Elveda hal, elveda organize sanayi!

Amarok V8 Passion adlı bu güç abidesinin ardındaki isimler ise modifiye uzmanı Dirks ve motor uzmanı MTM. Touareg’in V8 dizelini elden geçiren MTM, gücünü 410 HP’ye, torkunu ise 930 Nm’ye çıkarmış. Dirks ise motoru Amarok’a uygulamakla ilgilenmiş.

Artık tek yapmamız gereken yola çıkmak. Kapıların altında kükreyip duran mavi renkli egzozlar, bir fırtınanın yaklaştığını düşünmemize neden olurken, 2 tonluk araç etkileyici bir şekilde harekete geçiyor: İlk etapta kısa bir bekleme süresi yaşandıktan sonra araç, gerçek bir güç patlaması yaşatıyor ve hızlanma hiç sona ermeyecekmiş gibi hissettiriyor. Araç durdurulamaz güce sahip siyah bir çığ gibi sürekli hızlanıyor. 295 mm tabanlı lastikler asfaltı yırtarken, 8 ileri oranlı otomatik şanzıman kickdown sırasında bu güce mükemmel bir uyum sağlıyor: 100 km/s’ye ulaşma süresi sadece 6 sn! Motor rüzgar duvarının direncinin karşısında yenik düştüğünde ise ibre 240 km/s rakamını gösteriyor. Ancak bu tür kullanımların doğal dezavantajı burada da karşımıza çıkıyor: Normal kullanımda bile yakıt pompasından silindirlere, her 100 km’de 12 lt civarında motorin akıyor. Yani gaza biraz basıldığında bu rakam rahatlıkla ikiye katlanıveriyor. Dirks ve MTM’in Amarok’a naklettiği Touareg kalbi, tabi ki araçtaki tek değişiklik değil. Örneğin 22 inçlik jantların ardın- da, büyük pizza boyutunda fren diskleri kullanılmış, arka akstaki makaslar ise havalı süspansiyonla değiştirilmiş. Bu sayede Amarok’un arkası otoyolda 200 km/s hızla giderken bile bir kanguru gibi zıplayıp durmak yerine, hızlı tren gibi dümdüz ilerliyor. Biraz daha yavaş bir kullanım tercih edenler ise, bu devin aslında konforlu bir gezinti aracı olduğunu fark ediyor.

Yapılan müdahalelerle Amarok’ta kullanışlılık dışında da iyileştirme- ler olmuş. Rahat koltuklar yumuşak alkantara ile kaplanmış, şık görünümlü iç mekan havalandırma ızgaraları Audi A3’ten alınmış. Direksiyonun çevresinde rastladığımız sert plastik aksam ise seri üretime geçildiğinde kaliteli deri döşemelerin altında kaybolup gidecek.

Amarok V8 Passion ile ilgilenen ve 180-200 bin Euro’luk fiyattan çekinmeyen 30 kişi şimdiden bulunmuş durumda. Kim bilir, aralarında belki de birkaç tane büyük çiftlik sahibi de vardır.

V8 TDI, Amarok’ta çok talep gören bir seçenek değil. Buna rağmen böyle bir seçeneğin olması gayet hoş. Sıkıcı pikapları

bir anda bir keyif makinesine dönüştüren Amarok V8 Passion, gerçekten etkileyici bir araç.

Lokomotif: Modifiyeli dizel V8 sayesinde Amarok 222 km/s’ye ulaşıyor.

Kalite zirvede: İlave göstergeler Beetle’dan alınırken, iç mekanda birçok karbon panel kullanılmış.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.