HYUNDAI i20

Auto Show - - Baş Sayfa -

Kompaktlara özendi

Hyundai’ın Kocaeli’deki fabrikasında deneme üretimlerine başlanan yeni küçük modeli i20, artan boyutları ve özellikleriyle kompakt sınıftaki rakiplerine meydan okumaya hazırlanıyor. Ekim ayı başında Paris Fuarı’nda sergilenecek olan yeni i20, Kasım ayında ise satılmaya başlanacak.

Geçtiğimiz hafta iki yeni önemli model daha gün ışığına çıktı. Bunlardan biri Hyundai’ın küçüğü i20, diğeri ise Kia’nın büyük SUV’u Sorento.

Yeni Hyundai i20, Türkiye’de üretilen bir model olmasıyla birlikte, hem Türkiye pazarı, hem de Avrupa pazarı için büyük önem taşıyor. Çünkü Türkiye’de üretilecek olan yeni i20’lerin bir bölümü iç piyasaya verilecek ama daha fazla kısmı Avrupa pazarlarına Kocaeli’ndeki fabrikadan ihraç edilecek.

Yeni Hyundai i20’yi, Kocaeli’ndeki Hyundai fabrikasında yakından inceleme fırsatı bulduk. Yaptığımız incelemede aracın boyutlarıyla birlikte kalite algısının da arttığını gözlemledik. Dış tasarım daha olgun dururken, artan boyutlarla birlikte kompakt sınıfa daha bir yaklaşmış olduğunu gördük. İç tasarımda ise hem kullanılan malzemeler, hem de kontrol üniteleri ve göstergelerin, Avrupalı rakiplerinin seviyesinde olduğunu hatta birçoğundan ileride bile olduğunu söylemek mümkün. Zaten mevcut i20’de iç mekan, kendi sınıfına göre daha genişti, yeni modelde rakiplerle aradaki fark daha da açılmış.

Avrupa’da geliştirildi

Dış tasarımda önde geniş farlar, far kaşları ve LED gündüz farları ilgi çekiyor. Ayrıca altıgen ızgara da tamponun üzerine konumlanmış ve plakalık da bu ızgaranın üzerinde yer alıyor. Arka tasarımda ise i30 modelindekine benzer, uzatılmış spot lambalarına yer verilmiş. Profilde ise şık kapı kolları ve siyah pleksi kaplı C sütunu dikkat çekiyor. Öte yandan estetik görünüm yakalamak için C sütununun kaplanmasına pek de anlam veremedim.

Hyundai’nin Rüsselsheim- Almanya’da bulunan Tasarım Merkezi’nde hazırlanan ve baştan aşağıya yenilenen i20, markayla özdeşleşen akıcı tasarım felsefesinin ikinci nesli olan “Fluidic Sculpture 2.0” isimli tasarıma sahip.

Yüksek donanım seviyesiyle donatılan otomobilin en büyük yeniliği ise rakiplerinde olmayan tam boy cam tavanı ve yine sınıfın en geniş iç mekanı olacak. Yukarı doğru yarım açılabilen cam tavan, istendiği zaman arkaya doğru kayarak bütün olarak da açılabiliyor. Doğal ışık ve temiz havayı kabine dolduran cam tavanın yanı sıra entegre arka görüş kamerası ve ön LED aydınlatmalar da yeni nesil otomobilin en belirgin özellikleri arasında yer alıyor.

Yeni bir platform geliştirilerek üretilen Hyundai i20, 4035 mm uzunluğa sahip ve 2570 mm'lik dingil mesafesi sunuyor. Selefinden 45 mm daha uzun olan yeni i20, beş yetişkin yolcunun rahatlıkla seyahat etmesine imkan tanıyor. Yeni i20’de yer alan saklama bölmeleri de kullanışlılığı artırıyor. Ön ve arka diz mesafesi ise toplam 1892 mm olan otomobil, genişlik ve ferahlık konusunda da iddialı. Buna ek olarak yeni i20, 320 litrelik bagaj hacmiyle de iddiasını sürdürüyor.

B segmentine yepyeni bir bakış açısı kazandıracak Hyundai i20’nin dünya lansmanı, Ekim ayındaki Paris Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirilecek ve daha sonra tüm Avrupa’ya sadece Türkiye’den ihraç edilecek.

Türkiye’de üretilecek olan yeni i20’lerin bir bölümü iç piyasaya verilecek ama daha fazla kısmı Avrupa pazarlarına Kocaeli’ndeki fabrikadan ihraç edilecek.

Önde altıgen ızgara ve ışıklı far kaşları yeni i20’nun belirgin çizgilerinden.

Arka stoplar i30’u andırıyor. C sütunundaki siyah pleksi

kaplama gereksiz olmuş.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.