FARKLI YARIŞÇILAR

Honda NSX 274 HP 270 km/s 284 Nm Honda Mean Mower 109 HP 214 km/s 96 Nm

Auto Show - - BAŞ SAYFA -

Honda NSX çim biçiciye karşı

Süper sporcu, bahçe aracına karşı! Kulağa pek adil gelmiyor, değil mi? Ancak Honda Mean Mower,

Japon mühendislik sanatı İngiliz espri anlayışıyla birleşirse ne olur? Evet, ortaya Mean Mower (acımasız çim biçici) gibi acayip bir araç çıkar. Honda’nın standart çim biçme traktörünü elden geçiren İngiliz motorsporları takımı Dynamics, motor gücünü 109 HP’ye çıkarmış. Bu da saatte 186.7 km maksimum hızla rekor kırabilmesini sağlarken, Honda için de güçlü bir tanıtım aracı oluyor. Tıpkı ortadan motorlu sporcu NSX’in 1989’da piyasaya çıktığında olduğu gibi... O günlerde bu otomobil, Ferrari’yi tehdit edebilecek ilk Japon olarak gösteriliyordu.

Bu iki Honda’nın hangisinin daha fazla keyifli olduğu sorusu ise çok çılgınca. İşte bu yüzden bu ikiliyi pistte yarışmaya davet ettik.

NSX’e binmek (konuğumuz, 16 şasi numaralı bir ön seri modeliydi) bir sporcu araç sınıfı için şaşırtıcı derecede rahat. Sürücü koltuğuna herhangi bir zorlu yoga hareketi yapmadan geçebiliyorsunuz. Uçlardaki çim biçicide ise durum farklı: Cobra marka yarış tipi koltukta oturan çim biçme ustasının kalça çevresi 50 cm’den fazla değil. Buna rağmen koltuk, sürücüyü resmen sarmalıyor. Eldivenler, motosiklet kıyafeti ve kask mecburi. Neticede çim biçicide emniyet kemeri veya güvenlik asistanları bulunmuyor. 2.48 m uzunluğa, 1.26 m genişliğe ve çok kısa bir aks mesafesine sahip olan çim biçme makinesi, yüksek hızlarda yanladığı

dünyanın en hızlı çim biçicisi.

anda devrilme riski de ortaya çıkıveriyor. NSX ise o günlerde bile ABS ve stabilite kontrol sistemine sahipti.

Motor çalıştırıldığı anda çim biçicinin Skorpion marka egzoz sistemi, 98 Desibel ile NSX’in 3.0 lt’lik V6’sının sesini bastırıveriyor. Eğer egzoz sistemi olmasa, Mower’ın ses şiddeti 130 Desibele yani kalkış yapan bir savaş jetinin ses seviyesine ulaşabiliyormuş.

Yarış başlıyor! Çim canavarı saniyenin

ondalığı kadar kısa bir süre için geride kalıyor. Hemen ardından ise gök gürültüsü eşliğinde bir mermi gibi ileri fırlıyor. Ağırlığı sadece 140 kg olan Mower’ın 100 km/s’ye ulaşması için 4 sn yeterli. Bunun sebebi ise ton başına 540 HP’lik performans ağırlığı. Bu nedenle 1.4 tonluk NSX’in 274 HP ile düzlüklerde hiç şansı yok.

İlk viraj yaklaşıyor. Servo desteği olmadığı için sürücünün, Mean Mower’ı virajda tutabilmek için kollarının tüm gücünü kullanması gerekiyor. Öte yandan yeterince güçlüyseniz, 1958 model model Morris Minor’dan alınan direksiyon, hassas bir yönlendirme ve çılgın bir go-kart hissi sağlıyor. Servo desteği ön seri NSX’te de yok ama kullanımı çok daha az güç gerektiriyor.

Virajlarda Mean Mower, ortadan motorlu olması nedeniyle iyi bir dengeye sahip olan NSX’in gerisinde kalıyor ve hileye başvurarak ortadaki çimenlik alana çıkıp kısa yoldan gidiyor. Adı acımasız olan bir araçtan beklenecek bir çirkeflik! Aksları ve lastikleri Honda’nın bir Quad modelinden alınan Mean Mower, zemin şartlarını hiç filtrelemeden tüm vücudunuzda hissetmenize neden oluyor, en küçük zemin darbeleri bile can acıtabiliyor. Mean Mower konfor kelimesini hiç bilmezken, NSX’in süspansiyonu bir sporcu için şaşırtıcı derecede iyi. Asfalta geri dönen çim biçici, 9000 d/d’de ürettiği 96 Nm’lik torku ve kulakları yırtan sesleriyle düzlüğe çıkıp NSX’in bayağı önünde finiş çizgisini geçiyor.

Poponuzdaki morlukları ve kramp giren kollarınızı veya ağrıyan ensenizi unutun... Çünkü bu şeytan işi çim biçiciyi kullanmak dünyalara bedel bir deneyim.

Farklı kardeşler: Karmaşık NSX, modifiyeli çim biçme traktörüne karşı.

Mean Mower 100 km/s’ye sadece 4 sn’de çıkıyor. Bu nedenle NSX’in (5.9 sn) hiç şansı yok.

25 km/s’lik çim biçme hızı normalin iki katı. Honda Firestorm’dan alınan 1.0 lt’lik motor 109 HP üretiyor.

Fiber kapağın altındaki bıçak 4000 d/d ile dönüyor.

Bir motosikletten alınan gösterge paneli, sadece çaprazlama sığdırılabilmiş.

Depo, yağ ve su soğutma sistemleri çimen deposunda. İkisinde de servo destek olmadığından, virajlarda kol gücü gerektiriyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.