TOMTOM GO

Auto Show - - BAŞ SAYFA - Fotoğraflar: Barış Hasan Bedir

Sıkışık trafiğe alternatif rota

TomTom’un Türkiye’de yeni piyasaya sunduğu Go Serisi, trafiğin tıkandığı noktaları görerek sürücülere alternatif rotalar sunuyor. Günümüzde artık bazı mobil cihazlar ve telefonlardaki yazılımlar da benzer işler yapabiliyor. TomTom Go’nun bu mobil çözümlerden farkını araştırdık.

Navigasyon cihazı pazarının lider kuruluşlarından, Hollanda bazlı TomTom firması, yenilenmiş Go Serisi’ni Türkiye’de pazara sundu. 4, 5 ve 6 inç büyüklüklerinde 3 farklı modelle piyasaya çıkan TomTom Go Serisi’nde fiyatlar 499 TL’den başlıyor. Yeni TomTom Go Serisi’nde sunulan en önemli özelliklerden biri de, canlı trafik verilerine göre cihazın, önünüzdeki yoldaki trafik sıkışıklarını görebilmesi ve size alternatif rota önerileri sunabilmesi.

Daha önceleri birçok cihaz TMC (Trafik Mesaj Kanalı) ve RDS verilerine göre önünüzdeki yolun durumu hakkında sınırlı veriler sağlayabiliyordu. Ancak bu veriler her 15 dakikada bir güncellendiğinden pek güvenilir sonuçlar vermiyor. Ayrıca TMC için cihazlara ayrı bir anten de takmak gerekiyor ve yol üzerindeki FM sinyalinin kuvvetli olması da şart.

Yeni TomTom Go Serisi’nin farkı ise, (daha önceki Live serisinde sunulan HD Traffic servisinde olduğu gibi) cep telefonu gibi mobil cihazlardan aldığı verileri (iki dakikada bir güncelleniyor), yoldaki trafik durumunu ölçmek için kullanıp, anlık olarak güncel yol durumu bilgisini sunabilmesi.

TomTom Go Serisi’nden, 6 inç büyüklüğündeki, serinin amiral gemisi olan Go 600 modelini inceledik. Serisinin üst modeli Go 600’ün fiyatı 799 TL. Öncelikle kutu içeriğinin eksiksiz olduğunu belirtmek gerekiyor. Kutudan navigasyon cihazının yanı sıra, kaliteli bir çakmak şarj aparatı çıkıyor. Bu aparata bağlanan USB kablosu, gerekli durumda cihazı bilgisayara bağlamak için de kullanılıyor. Bunun yanı sıra çok başarılı bir sabitleme vantuzu da yeni Go serisiyle birlikte geliyor.

Şu ana kadar 3 farklı TomTom (One, XL ve Go 750) navigasyon cihazı kullanmış ve her cihazda da vantuzun camdan düşmesi stresini yaşamış bir kullanıcı olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki Go 600’deki cama sabitleme vantuzuyla TomTom, cihazın aniden camdan düşme sorununun önüne kesin olarak geçmiş.

Cihazı aracınızın ön camına monte ederken doğru noktayı iyi seçmelisiniz. Daha önce bu tür cihazlarda kullandığım en büyük ekran 4.5 inçti. Go 600’ün 6 inçlik ekranı gerçekten de oldukça büyükmüş ve görüş açısı zaten kötü olan bir otomobilde gerçekten de önemli bir görüş sorunu yaratabilir. En azından cihazı ilk etapta ön camın orta kısmına monte ettiğimizde biz bu sorunu yaşadık. Dönüşlerde ve akan trafikte, yolun önemli bölümünü gölgeledi. Bu nedenle cihazın montaj noktasını hemen, camın solundaki köşeye aldık. Hem sürücünün erişimi kolay, hem de daha az cam alanını kapatıyor, yine de dönüşlerde ve park manevralarında dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca cihazı park halinde cama takılı şekilde bırakmayın. Biz bu hatayı yaptık, 35 derece sıcaklıkta araç içinde 2 saat bekleyen cihazın ekranının kendine gelmesi için epey bir zaman gerekti. Belki daha uzun süre güneş altında kalsaydı, cihazda kalıcı hasarlar oluşabilirdi, zaten kullanıcı kitabında da güneş altında bırakılmaması konusunda uyarılar

Bu fiyata akıllı bir cep telefonu alıp ücretsiz navigasyon

programı kullanabilecekken, neden bir navigasyon cihazına para veresiniz ki? Bunun

cevabı basit. Bu cihazların uzmanlık

alanları ve tek işleri size yolunuzu

göstermek.

var.

Cihazı monte ettikten sonra açtığınızda, size cihazı tanıtan bir yardım menüsü çıkıyor. Ya bu menüyü, park halindeyken ya da cihazı evinizde incelerken izleyin. Araç kullanırken bu menü karşınıza çıkarsa yardım menüsünü atlayın, aksi halde sürüş güvenliği tehlikeye girebilir.

Go 600’ün, daha önce denediğim modellere göre çok daha net ve çok daha kaliteli bir ekranı olduğunu söylemeliyim. Ayrıca dokunmatiğin hassasiyeti ve işlemcinin hızı da oldukça geliştirilmiş. Ekran dokunmatiği sürükleme, iki parmakla büyütme, ufaltma ve zoom yapma fonksiyonları için de kullanılabiliyor. Beğenimi kazanan LCD ekran, Samsung firmasından alınmış. Daha önce denediğim cihazlarda adres girmek için bi- le bir süre beklerken, Go 600’ün bu işlemleri çok hızlı ve sizi üzmeden yapabilmesi, kullanımda çok keyif veriyor. İşlemci hızı, adres ve İÇN (İlgi Çekici Nokta ya da POI) ararken de çok işe yarıyor. Cihazda yer alan sesli komut algılama özelliği de başarılı sayılabilir ama daha da geliştirilebilir. Sistemin, sürücünün sesli olarak arattığı adresleri anlaması her zaman mümkün olamıyor.

Bunun yanı sıra Türkiye haritası da iyice geliştirilmiş ve haritaya çok sayıda İÇN de eklenmiş. 3B harita özelliği (etraftaki binaların ve yeryüzünün şekillerini de gösteriyor) ise henüz Türkiye haritasında tam olarak yer alamamış ama yine de şık bir özellik. Haritada iki boyut ve 3 boyut arasında geçişler de tek bir ok sembolüne dokunarak, çok hızlı yapılabiliyor.

Go serisindeki en can alıcı kısım ise cihazı, mobil telefonlarla eşleştirebilmek. Bluetooth özelliği olmasına rağmen sadece Bluetooth’u açmak yeterli değil, ayrıca telefonunuzda internet erişim noktası oluşturmalısınız ve de bazı telefon cihazları için, telefonunuza, Google marketten PAN (Personel Area Network) isimli bir program da indirip kurmalısınız. Ancak tüm bu işlemlerden sonra Android işletim sistemli telefonunuz, na- vivigasyon cihazıyla eşleşecek ve cacanlı trafik verilerini anlık olararak iletebilecek. Bu eşleştirmeyi yayaparken bir operatörden internenet data paketiniz olduğundan da emin olun. Aksi durumda tetelefona gelecek internet faturasıyla karşılaşabilirsiniz. Ancak aylık data kullanımının toplamda 5-10 Mb’ı geçmediği de belirtiliyor. Apple’in ios işletim sistemli cihazlarıyla eşleştirme ise daha kolay.

Go serisi’nde ömür boyu trafik ve ömür boyu ücretsiz harita güncelleme hizmeti veriliyor. Harita güncelleme için cihazı bilgisayara bağlamanız gerekiyor ve yılda 4 kere harita güncellemesi sunuluyor, böylece cihaz hep en güncel haritalarla uzun süre kullanılabiliyor. Sunulan diğer özellikler arasında ise Konuş ve Sür, Rota Göstergesi, Hızlı Arama, Benim Yerlerim, Alternatif Rota Planlama ve Harita Hata Bildirimi fonksiyonları yer alıyor.

Ömür Boyu ücretsiz TomTom Traffic

TomTom Traffic özelliği de cihazın ömrü boyunca ücretsiz olarak sunuluyor. TomTom Trafic haritalanmış yolların %100'ünü kapsıyor ve dünya çapında 400 milyonu aşkın GPS sinyalinden alınan verileri kullanarak 10 metreye kadar hassasiyetle doğru trafik bilgisi sunuyor. Bilgiler her iki dakikada bir güncelleniyor. Bu da, bu trafik bilgilerinden faydalanan sürücülerin gidecekleri yere daha hızlı ulaşmalarını sağlıyor.

TomTom Traffic fonksiyonu TomTom kullanan sürücülerin, en hızlı rotayı ilk öğrenen olmalarını sağlıyor. TomTom GO, TomTom Traffic ile birlikte kullanıma hazır olarak geliyor.

Akıllı telefonunuzu navigasyon cihazıyla eşleştirip güncel trafik durum bilgilerini kullanmanız mümkün.

TomTom Go serisinin üst modeli 600’de kaliteli bir 6 inç ekran kullanılmış.

Kutu içeriği eksiksiz. Tüm aksesuarlarda üst kalite ve kullanım seviyesi yakalanmış.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.