AUDI Q7

Auto Show - - BAŞ SAYFA -

Dev SUV’da fiyatlar düşüyor

Dikkat, kelepir SUV! 9 yaşında bir Audi Q7’yi 100 bin TL’nin altında fiyatlarla bulmak mümkün.

Audi’nin dev SUV’u artık 9 yaşında. Bu da fiyatların hatırı sayılır derecede düşmesi anlamına geliyor. Sıfır kilometre hali 380 bin TL’ye satılırken, ilk versiyonların fiyatı neredeyse dörtte bir seviyesinde. Ancak bu tür kelepirler her zaman iyi bir alış veriş olmayabilir. Böyle bir SUV satın alındığında başınıza nelerin gelebileceğini araştırdık.

Duruma uygun bir örnek bulabilmek için epey uğraştıktan sonra, 3.6 TFSI motorlu 2007 model bir Q7 bulmayı başardık. Gümüş renkli test aracının karoserinde herhangi bir sorun yoktu. Kilometre sayacında ise 63 bin 500 rakamı okunuyordu. Servis defterine son kayıt ise en son 2011 yılında ve araç 44 bin kilometredeyken yapılmış.

İlk izlenimlerimiz aracın çok iyi göründüğü yönündeydi. Büyük bir ihtimalle araç, sadece çocukları bale veya keman derslerine götürmek için kullanılmıştı. Açık renkli iç mekan da gayet bakımlı duruyordu: Ne bir çizik, ne de bir kir izi vardı. Tüm düğmeler çalışır haldeydi ve motor da geri planda kalan seslerle mırıldanıyordu. Sadece sürücü koltuğunun sol baldır destek çıkıntısı biraz ezilmiş görünüyordu. 6 ileri oranlı tiptronic şanzıman ise gayet yumuşak çalışıyordu.

Peki ama her şey mi mükemmel? Ha- yır! Müşterilerin üçte ikisi gibi bizler de dizel motoru tercih ederdik. En fazla tercih edilen motor seçeneği ise, ülkemize de getirilen tek motor olan 3.0 lt’lik TDI. Test aracımızda görev yapan 3.6 lt’lik benzinli motor 280 HP güç üretiyor ve klasik bir ekolü takip ediyor: Büyük ve müsrif. Çünkü 14 lt/100 km’nin altında tüketimler yakalamak gerçekten çok zor. Bu da 3.6 TFSI’ın neden sadece yüzde 3’lük bir pazar payına sahip olduğunu açıklıyor. Peki ya diğer özellikler? Test gününün sonunda aracı ödünç aldığımız galerinin sahibi “nasıl, iyi otomobil, değil mi?” diyerek aracını övdü. Aslına bakılırsa prensipte haklıydı da. Keşke dizel motorlu olsaydı!

Her şey var, her şey çok iyi: Navigasyon, kaliteli malzemeler ve bolca iç mekan.

Deri-alkantara kaplı koltuklar çok iyi. Sadece yan destekler biniş-inişler nedeniyle deforme olabiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.