PEUGEOT 308 1.2 e-THP 130

1.2 LT, 130 HP

Auto Show - - BAŞ SAYFA - Fotoğraflar: Barış Hasan Bedir

Turnayı gözünden vurdular

Yeni geliştirdiği bu benzinli motorla Peugeot, bence turnayı gözünden vurdu. Açıkça söyleyeyim bu benzinli üniteye bayıldım.

Direksiyon simidi küçük diye sevmeyenler var ama ben seviyorum.

Son dönemlerde gördüklerim arasında en iyisi… Bu, bugüne kadar en net konuştuğum ender testlerden biri olabilir. Peugeot 308 daha önce defalarca konuğum olmuştu ama firma yetkilileri bana kızmasın, onu rakiplerinden ayıracak çok önemli bir ayrıcalığını görmemiştim. Elbette farklılıkları vardı ama diğerlerinde olmayan çok fazla dikkatimi çeken bir detayı yoktu. Fakat şimdi öyle mi? Hayır…

Son dönemlerde karşıma çıkan en önemli benzinli motoru kullanan 308 benim için artık bambaşka bir yerde duruyor. Bunun nedenlerini açıklamaya başlayacağım ama Fransız üretici bence artık rakiplerinin karşısına çok net bir şekilde çıkıp “işte benim farkım budur” diyebilir.

Aslında küçük hacimden yüksek güç alınması son dönemlerin yükselen trendi. Bunun en önemli nedeni çevre normlarını tutturabilmek. Bizim gibi hacimden vergilendirme yapan ülkeler için de bu motor tam bir piyango oldu. 1.6 lt altında yer alan bu üniteler önemli bir vergi avantajı yakalayarak yüksek gücü uygun fiyata sunmaya başladı. Gerçi yeni ÖTV oranları ve yükselen kurlar sonrasında bir otomobile ne kadar uygun fiyatlı diyebilirsem, o kadar. Fiyat konusu açılmışken bu aracın fiyatını öğrenmek için eylül ayını beklememiz gerekiyor. Herhalde Peugeot pazarlama ekibi de yakaladıkları bu önemli fırsatı yüksek bir fiyat etiketi belirleyerek ellerinin tersiyle itmez.

Neyse, gelelim bu benzinli üniteyi neden bu

Peugeot 308 en önemli kozunu

bence şimdi oynadı. Bu benzinli ünite benim son dönemlerde gördüklerim arasında en iyisi. Eğer bu kozu iyi oynarlarsa çok rahat kazanırlar.

kadar çok beğendiğime. İlk neden, her devirde hareketli bir karaktere sahip olması. Yüksek verimlilik sağlayan yeni nesil bir turbonun kullanıldığı hemen kendini belli ediyor. 230 Nm’lik maksimum torkunu 1750 d/d gibi yüksek denilebilecek bir seviyesinde kullanıma sunuyor olmasına rağmen, alt devir boşluğu neredeyse hiç yok. Turbo devreye girene kadar da benzinli ünitenin çalışma karakteri oldukça iyi. 1199 cc hacimli motor 5500 d/d’de 130 HP gücü kullanıma sunuyor. Yeni motorun 100 ile 130 HP arasında güç üreten seçenekleri de var. Ama bence 130 HP’lik versiyon aralarında en ideal olanı. Çünkü onu farklı kılan en önemli özelliği bu yüksek güç. Bu gücü 5500 d/d’de kullanıma sunan turbo benzinli üniteye altı ileri oranlı manuel şanzıman eşlik ediyor. Otomatik şanzıman eksikliği hepimizin bildiği gibi 308’in en önemli şanssızlıklarından biri. Bir marka yönetimi nasıl böyle bir duruma izin verir, onu zaten hiç anlayamadım. Yepyeni bir otomobil ortaya çıkarıyorsunuz ama otomatik şanzıman vermiyorsunuz. Bu, neredeyse otomobilin iki tekerleğini koymamakla eşdeğer

Yaşam alanında kumanda

kalabalığını azaltan başarılı modellerden biri.

gördüğüm bir durum.

Benzinli ünitenin canlı karakteri her devir bandında olduğu gibi her hızda da aynı şekilde devam ediyor. Hızlanırken yaşattığı his ve performans verileri son derece iyi. 6 ileri manuel şanzıman ile birlikte bu araç, kullandığım 308’ler arasında en çok keyif aldığım seçenek oldu. Sanıyorum bir beğendiğim bir özellik nedeniyle aracın vites geçişleri bile bana fazlasıyla keyif verdi: Vites kolu ve özellikle vites topuzu çok iyi. Bazı firmaların ucuzluk için görmezden geldiği bu detayları Peugeot atlamamış. Açıklanan verilere test aracımız 207 km/s son hıza ulaşıyor ve 0-100 km/s hızlanması için 9.6 saniye yeterli oluyor. Bu performans verileri benim için gayet tatminkar. Bu üniteyle ilgili en önemli nokta elbette yakıt tüketimi. Hızlı olmak isterseniz de tüketim makul denilebilecek bir seviyede kalıyor. Sizin sürüş karakterinize göre o kadar iyi tepki veriyor ki, yani kontrol tamamen sizde oluyor. Ben kendi adıma yaptığım ekonomik sürüş testlerinde son derece iyi sonuçlar elde ettim. Start-Stop sistemi de bu konuda en önemli yardımcılarımdan biri oldu.

Genel anlamda sürüş karakteri konusunda 308 zaten birkaç adım ileriye gitmiş bir otomobil. Eski modellere kıyasla yeni 308 son derece iyi bir sürüş karakteri sunuyor. Aynı zamanda konfor konusunda da iddialı. Yaptığım aile kullanımları sırasında da otomobilin içinde çok rahat ettik. Cam tavan seçeneği ise tüm aile bireylerinin keyfini artırıyor ancak sadece ince bir örtü ile kapanabiliyor olması sıcak yaz günlerinde sıkıntı yaşatabiliyor.

Bu araçta en çok sevdiğim detaylardan bir diğeriyse direksiyon sistemi. Küçük direksiyon simidi bazı eleştiriler alsa da ben seviyorum. İstediğim gibi ayarlayabiliyor ve ideal sürüş pozisyonumu da çok rahat bir şekilde buluyorum.

Bu otomobil özellikle önden bakıldığı zaman son derece yakışıklı görünüyor. Aynı zamanda kalite seviyesi de oldukça yüksek.

Peugeot 308’in kokpitinin içinde olmayı seviyorum. Alışmam gereken detayları vardı ama yine de keyif aldım. Sürüş karakteri açısından yerine aldığı versiyona göre birkaç adım ileriye gitti.

Artık yüksek keyif ve konfor sağlıyor.

Göstergeler son derece şık. Ters devir saatine de alıştım gibi görünüyor.

LED farlar 308’in şıklığını artıran detaylardan. Kalitenin tamamlayıcıları olarak düşünüyorum.

Küçük tasarım detaylarıyla son derece başarılı bir görünüm elde etmişler.

Marka kimliği de şık bir şekilde gözler önüne çıkarılıyor.

Kompakt sınıftaki

rakipleriyle rahatlıkla başa

çıkacak bir tasarım formu var.

Sürüş pozisyonunu en çok sevdiğim otomobillerden olma konusunda çok önemli bir adım attı.

Çalıştırma düğmesi farklılık olarak vites konsolunun yanında.

Arka tarafta geniş bir yaşam alanı var.

Bagaj hacmi beklediğimi verdi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.