DİZEL KOMPAKTLAR

Auto Show - - BAŞ SAYFA -

Astra’ya yeni dizel kalp

Daha modern ve tutumlu bir dizelle Astra, elini iyice güçlendirdi. Peki ama yeni makine kompaktların zirvesine ulaşmak için yeterli mi?

Opel yükseliş içinde. Yok oluşa işaret eden General Motors’un üvey evlat muamelesi, kalite problemleri, gerileyen satış rakamları, fabrika kapatmalar, GM’in iflas riski, satılmasının düşünülmesi ve daha birçok kötü haberin ardından bugün Alman markada yaşanan yükseliş, inanılmaz gibi görünüyor.

Gerçekten de Rüsselsheim’dan iyi haberler gelmeye devam ediyor: 2013’te bir milyondan fazla otomobil sattı, 14 yıl sonra (!) ilk kez pazar payını artırdı ve Avrupa’da da yüzde 5.61’lik paya (İngiliz kardeşi Vauxhall ile birlikte) ulaştı. 2014’te de bu yükseliş devam etti. Yılın ilk yarısında da Opel, Avrupa’daki yükselişini sürdürdü. Türkiye’de ise yüzde 6.6’lık pazar payı yakaladı. Yeni model aileleri, özellikle de Mokka ve Adam, şu sıralar Avrupa’da peynir ekmek gibi satıyor. Ancak Insignia ve Astra’nın satışları da yükseliyor.

Bu açıdan bakıldığında, yeni dizel motor kuşağının ilk temsilcisinin, Zafira ve Meriva’dan sonra, Astra’nın şansını güçlendireceğini düşünmek de bu manzaraya uygun. Çünkü bugüne kadar Opel motorları hakkında birçok eleştiri dile getirmiştik. Astra’nın yeni 1.6 dizel motoru 110 HP ve 136 HP olmak üzere iki farklı güç çıkışıyla üretiliyor. 136 HP’lik motor ise şu an kendi segmentinin en güçlüsü. Biz ise karşılaştırmamıza,

gücü rakiplerine daha yakın olan 110 HP’lik versiyonu dahil ettik. Astra’nın rakiplerini, 136 HP’lik versiyonla karşılaştırmak, rakipler açısından pek de adil olmazdı doğrusu.

Ancak kompakt sınıftaki şiddetli rekabet nedeniyle Astra’nın işi yine de kolay olmayacak. Özellikle de karşı karşıya geleceği rakipler düşünüldüğünde: VW Golf, yeni Peugeot 308, Ford Focus ve Renault Megane... Tümünün kaputlarının altında 1.6 lt ve daha küçük dizel motorlar görev yapıyor ve bu motorların tamamı da gayet tutumlu. Ancak tüketim ölçümleri, fabrika verilerinin bayağı üzerinde. Karşılaştırmamızın tutumluluk şampiyonu 4.9 lt ile Renault olurken, VW ve Peugeot 5.0 lt, Ford ise 5.1 lt/100 km’lik değerlere imza attı. Opel ise çok ağır olduğu için 5.4 lt’de kaldı. Yani Astra’da hala iyileştirilecek şeyler var.

Yeni 1.6 TDCI, sarsıntılı ve gürültülü 1.7 lt’lik makinenin yerini aldı. Tamamen alüminyumdan üretilen makine Euro6 normunu karşılıyor ve 110 HP güç üretiyor. 300 Nm’lik maksimum tork devri ise 1750 d/d’de. Bu motorun, 136 HP’lik, daha güçlü bir versiyonu da var.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.