AUDI TT OFFROAD CONCEPT

Auto Show - - BAŞ SAYFA -

Bu bir TT mi şimdi?

SUV-coupe gibi görünüyor, SUV-coupe gibi gidiyor ama ismiyle şaşırtıyor.

Önce oyunun şartlarını biraz açıklayalım. BMW’de şu anda, çok beğenilen SUV-coupelerden iki adet (X4 ve X6) var, Mercedes ise GLA ile oyunda, Audi’de ise böyle bir model yok. Pekin Otomobil Fuarı’nın ardından kullanma fırsatı bulduğumuz 4 kapılı konsept, Audi için ısınma turları anlamına geliyor. Ancak arkaya doğru alçalan bir tavana sahip olan bu kompakt araç, sanki yarın piyasaya çıkabilecekmiş gibi olgun bir görünüme sahip. Gerçekten de tek sorun ismi: “TT Offroad Concept” kimin aklına geldi acaba? Neticede bu konsepti Q4 ardıyla tanıtmak çok daha mantıklı olabilirdi. Neticede Audi, Q rakamlarının yanında çift rakamları, sıra dışı SUV’lar için kullanılacak. Diğer taraftan Q4 ismi, Alfa’ya (4x4 versiyonlarda kullanılıyor) ait. Alfa ile isim hakkı uğraşına girmek istemediği için Audi, küçük SUV’unu bir TT türevi olarak sunmaya hazırlanıyor. Sonbahar aylarında yenilenecek olan TT, 1998’den beri gerçekleştirdiği 550 bin adetlik satışla, kendi alt markasını oluşturmuş durumda.

Buna rağmen TT ile 4 kapılı yüksek konsept arasında dağlar kadar fark var. Alçak yapılı TT’yi yükseltmek, dış tasarımdan sorumlu olan David Caffrey için zorlu bir görev olmuş. Heybetli omurganın üzerine yerleştirilmiş küçük kabin, siluetteki etkileyici bombe ve dairesel çamurluklar, tipik TT özellikleri olarak korunmuş. En azından Caffrey’in iddiası bu yönde. Tamam, gözlerimizi biraz şaşı yaparsak dediğinin doğru olduğunu kabul edebiliriz. Ancak bugüne kadar 4 kapılı bir TT’nin hiç olmadığını unutmak imkansız. Bu da gerçekten akraba gibi algılanmasını çok zorlaştırıyor.

İç mekanda ise bu daha kolay. Çünkü kabinde kullanılan aksamın neredeyse tamamı spor coupeden alınmış: Direksiyonun ardında büyük bir monitöre sahip olan sürücü odaklı kokpit, 4 adet bağımsız koltuk ve bunların arka görüşü kısıtlayan entegre kafalıkları, sürücüyü sportif bir şekilde sarmalayan yüksek orta konsol... Gerçekten de SUV konforundan geriye kalan tek şey, yüksek oturma pozisyonu. TT Offroad Concept seri üretime neredeyse hazır olduğu için arka koltukları da kontrol etmemiz haksızlık olmadı: İkinci sırada baş mesafeleri şaşırtıcı derecede ferah. Diğer taraftan alçak kapı çizgisi nedeniyle arka koltuklara geçiş biraz zorlayıcı. Arka koltuklar yatırıldığında ise, TT’deki gibi, düz bir yükleme zemini elde ediliyor.

Köşeli vites kolu, çok kısa vites yolları üzerinde hareket ederken “klik” sesleri çıkarıyor. Ancak bu biraz suni bir his bırakıyor ve geri vitesi seçimi de pek hassas değil. Umarız seri üretime kadar TT, daha belirgin ve hassas bir şanzıman kontrolü yaratabilir.

Offroad Concept’in, teknolojileriyle geleceğin standart versiyonu hakkında mesaj vermek için hazırlanmış bir şov otomobili olduğunu da unutmamak gerekiyor. Bu mesajlardan ilki akslar arasında mekanik bağlantı kullanılmayan “elektronik Quattro” adlı sistem. Ön akstaki hibrid sistem, 2.0 lt 292 HP’lik benzinli turbo motor 40 kW’lık bir elektromotorla birlikte çalışırken, arka aksta sadece 85 kW’lık bir elektromotor görev yapıyor. Sistemin lityum-iyon akü paketinin kapasitesi ise 12 kWh. Tüm bunlar 250 km/s’lik maksimum hız ve 1.9 lt’lik norm tüketim anlamına geliyor. Aslında tüketime inanmak için de gözlerimizi biraz şaşılaştıramız gerekecek. Direksiyonuna geçme imkanı bulduğumuz konseptte ise sadece küçük bir yardımcı motor görev yapıyor. Aslına bakılırsa bu, birçok üreticinin kullandığı bir strateji. Buna rağmen Offroad Concept, geleceğin modellerinde kullanılacak teknolojiler hakkında çok fazla ipucu veriyor. Kavşak asistanı, trafik ışığı asistanı (bir sonraki trafik ışığında yeşil ışığı yakalamak için gereken hızı kokpitte gösteriyor), kablosuz akü şarjı... Geriye kalan tek şey model adının garipliği. Çünkü yeni TT’nin oturma pozisyonu 18 cm daha alçak. Boyut olarak bakıldığında ise konsept, patlama şeklinde büyüyen kompakt SUV sınıfına çok iyi uyuyor. Araç piyasaya çıktığında en önemli rakipleri Mercedes GLA ve Range Rover Evoque olacak. 4.39 m’lik uzunluğu kompakt sınıf sınırlarının içinde, tavanı ise kardeşi Q3’ten 8 cm daha alçak. Her ne kadar seri üretime hazır gibi görünse de bu sıra dışı Audi’yi yollarda görmek için 2018 yılına kadar beklemek gerekecek.

Boyutları, konseptin TT’den çok Q3’e yakın olduğunu gösteriyor. Alçak tavanı ve eğimli arka kısmıyla Offroad Concept, SUV-coupeyi oynuyor.

Izgara TT’den daha kısa ve ince. Tavan bombesi

TT’ye çok yakın.

Kokpitin tek farkı biraz daha yüksekte olması. Direksiyondaki marş düğmesi şık ama pratik değil.

Arka kısım da güçlü ve berrak bir tasarıma sahip. Ancak cam miktarı biraz

daha fazla olabilirmiş.

Burada güzelliğin dışında pratiklik de sunuyor: Koltuklar yattığında düz bir zemin elde ediliyor.

Arkadaki iki adet tekli koltukta diz mesafeleri biraz kısıtlı.

Vites yolları çok kısa ama yeterince belirgin değil.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.