KULLANIM TEKNİKLERİ

Auto Show - - BAŞ SAYFA - Yener Gülünay yener@gusem.com

Stressiz sürüş sanatı

Stres kaynağı dur-kalk trafiğinde gerilen sinirler, kaza oluşmasına çanak tutuyor. En ufak bir sürtüşmede sürücüler araçlarından inip birbirleriyle kavga edebiliyor. İşte trafikte stresle baş etmenin yolları…

Otomobil kullanmayı çok sevenler bile yoğun şehir trafiğinde psikolojileri bozulunca, araç kullanmaktan soğuyabiliyor, insan hayatını hiçe sayacak şekilde hızlı, saygısız ve tehlikeli araç kullanmaya başlayabiliyor. Birkaç kilometrelik mesafeyi saatlerce kat edemeyen sürücüler, tahammül sınırları zorlandığı için hata yapmaya ve diğer sürücülerin önüne geçebilmek için emniyet şeridi kullanımı başta olmak üzere binbir çeşit yanlış yol deniyor.

Sağduyulu araç kullanmak

Trafiği paylaşan sürücülerin bazıları nedense öndeki araçları geçmek için hayatlarını riske atmaktan çekinmez. İster gözü kara, ister cahil cesareti deyin… Sürekli gergin, sinirli, stresli ve kızgın şekilde direksiyon sallar. Çevresindeki araçların sürücülerini veya karşıya geçmek isteyen yayaları düşman gibi görür. Oysa trafik bir ortaklıktır. Türk kültüründe ve geleneklerinde misafirperverlik, yardımlaşmak, paylaşmak, merhamet etmek, saygıda kusur etmemek çok önemli ahlaki değerlerdir. Ancak o beyefendi sürücülerin direksiyon başına geçince, sanki dolunayda kurt adama dönüşür gibi dişleri uzar. Bambaşka bir kişiliğe bürünür ve aklı başında bir insanın yapmayacağı şekilde araç kullanabilir.

En ufak sıkıştırma, yol isteme, yol vermeme, kural ihlali, korna çalınması gibi bir durumda patlamaya hazır bir bomba gibidir.

Stressiz ve kavgasız araç kullanmanın püf noktaları

Yola çıkarken savaşa değil, diğer araçlarla ve yayalarla yolu paylaşmak için çıkmalısınız. Onların can güvenliğini de koruyacak şekilde düşünceli ve saygılı olmalısınız. Yol almak için değil, yol vermek için çaba harcamalısınız. İşte o zaman kendinizi kazalardan çok daha kolay uzak tutabilirsiniz.

Ülkemiz trafiği çoğunlukla yanlışların sergilendiği bir ortamdır. Bu yüzden de ister istemez trafiğe sürücü, yaya veya yolcu olarak çıkan herkes bu çok tehlikeli ortamda büyük risk taşır. Bu riski en aza indirmek için risk yaratanları tanımlamak ve önlemini almak gerekir.

Yola çıkmadan önce trafiğin durumunu gözden geçirin, yoğun ve daha akıcı

güzergahları öğrenin. Trafik yoğunluğundan dolayı olası gecikmeleri hesaba katıp, planınızı ona göre yapın. Kimseye belli bir zaman sonra geleceğim diye söz vermeyin. Geç kalacağınız bir ortam oluşmaması ve üzerinizdeki baskıyı azaltabilmeniz, sabırsızlıkla yapılan hataları ve çabuk sinirlenmenizi önleyecektir.

Unutmayın, trafiğin yoğunluğu sizin suçunuz değildir. Trafiğin tıkanıklığını kornaya basarak, bağırıp çağırarak açamazsınız. Madem yapacak bir şey yok ve elden bir şey gelmiyor, radyoyu açın veya sevdiğiniz bir sanatçının şarkılarını dinleyin.

Aracınızda atıştırmalık yiyecekler ve mutlaka su bulundurun. Açlık ve kan şekerinizin düşmesi de kendinizi kötü hissetmenize neden olabilir. Eğer yiyecek bir şey yoksa bir-iki saat mola verip yemek yedikten sonra yola çıkın. Belki de trafik biraz açılacak ve daha kısa zamanda gideceğiniz yere varacaksınız. Gözünüz dönmüş vaziyette ve karın ağrılarıyla araç kullanmak kazaya karışma olasılığınızı artırır.

Takip mesafenizi 3 saniyeye kadar açın. Trafik tam açılıyor deyip gaza yüklenirseniz, öndeki aracın sert freni ile siz de sertçe durmak zorunda kalırsınız. Bu durum çok rahatsız edicidir ve arkadan çapma ve çarpılma riskini yükseltecektir. Ani hızlanmak yerine az gazla yumuşak hızlanın ve yumuşak frenle öndeki araca çok yaklaşmadan durmaya çalışın. Bu şekilde tam durmadan birinci vites hızında, akıcı şekilde ilerleyecek ve fazladan dur-kalk yapıp kendinizi yormayacaksınız.

Önümüzdeki araçla aramıza başka araç girmesin ve herkesten önce ben gideyim düşüncesiyle bencillik etmeyin. Sinyalle yol isteyeni fark edince gazdan ayağınızı kaldırın ve izin verin. Sinyalsiz ve ani bir kararla önünüze geçen ve size fren yaptırtan sürücüyü de affedin. Sürekli şerit değiştirip, bazı araçları sıkıştırarak stres seviyesini artırmak yerine bulunduğunuz şeridi koruyun. Daha sakin kaldığınızı ve hiç kimseyle didişmediğinizi gözlemleyeceksiniz.

Tüm bu yöntemleri, kendisini trafikteki tehlikelerden koruma bilinci oluşmuş ve eğitimli sürücüler başarabilirken, eğitim almamış sürücüler hem kendilerine, hem de çevrelerindekilere zarar vermeye devam eder.

Hiçbir şey sağlığınızdan daha değerli değildir. Trafik

stresine yenik düşüp kendinizi yiyip bitirmeyin!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.