AUTOMOTIVE INSIDER

Auto Show - - BAŞ SAYFA - Okan Altan

Ortaklar’dan Borusan’a

Jaguar, artık Türkiye’de de Land Rover’ın yanına geldi!..

Jaguar Land Rover yönetimi, yükselen satışları ve çoğalan model tipleriyle artık tüm dünyada daha büyük, daha güçlü distribütörle geleceğe ilerlemek istiyor. Ford yönetiminin baskısı altında bir iki modelle şans arayan küçük Jaguar dönemi biteli uzun yıllar oldu. Yeni yatırımcısı Tata’ya müthiş bir karlılık sunan, getirilerini her yıl arttıran Jaguar, BMW ve Mercedes ile belki Audi gibi premium Almanların karşısında her segmentte iddialı olmaya çalışan, nicelikte olmasa bile nitelikte premium İngiliz olarak satışlarını her yıl neredeyse “misli” arttırmayı başaran, çok hızlı bir marka!.. Bir tarafta Land Rover, diğer tarafta da Jaguar’ın yeni model atağı, tüm otomotiv dünyasını şaşırtıyor... Yenilenen XJ, XF, Sportbrake ve XK’ların yanına F-Type Coupe ve Roadster geldi... Şimdi sıra, orta sınıf XE ve C-X17 konseptinden gerçekleşecek ilk SUV modelinde!

Başkalarında olmayan yepyeni teknolojiler, alüminyum gövde ve elbette çarpıcı tasarım... Diğer yanda yepyeni “Ingenium” isimli, tümüyle kendilerine ait yeni 4 silindirli motor ailesi... Yeni fabrika yatırımları, yeni pazarlama aktiviteleri ve tüm dünyada yeniledikleri distribütör ve bayi teşkilatları. Bunun Türkiye yansıması da, geçtiğimiz hafta gerçekleşti... Jaguar markası, kendisini 29 yıldır başarıyla temsil eden Ortaklar’dan, Land Rover’ın daha da başarılı temsilcisi Borusan Otomotiv’e geçti! Jaguar Land Rover, tüm dün- yadaki distribütörlerinde her iki markasının “aynı elde” olmasını istiyordu! Ortaklar’ın kısıtlı imkanlarıyla Land Rover’ın Jaguar’ın yanına gelmesi yerine, Borusan’ın geniş imkanlarıyla Jaguar’ın Land Rover’ın yanına gelmesi tercih edildi... Böylece, Borusan Otomotiv’in BMW, BMW motosiklet, MINI ve Land Rover markalarının yanında artık Jaguar için de yer açılacak!.. Elbette, biten Aston Martin temsilciliği ya da eski Rover organizasyonu kadar dar çaplı değil, çok daha büyük hacimler söz konusu, Jaguar için!

Neden mi; çünkü Jaguar artık sadece 5.0 litrelik 550 HP’lik dev motorlara sahip değil... Yeni nesil 2.0 litreden küçük dizel motor seçenekleri ve BMW 3 Serisi’nin bire bir rakibi olacağı D segmenti XE modeliyle de “volüm” yapabilecek bir marka oldu!.. Belki, yakın gelecekte, egzotik versiyonlarının yanında C segmenti hatchbackleri bile olabilecek!..

Sonuçta, Land Rover ve Jaguar, artık Türkiye’de de bir araya geliyor... Ve, bu müşteriler için önemli avantajların ortaya çıkmasını sağlıyor!..

Jaguar kozları: performans ve tasarım.

Jaguar tarihi, kahramanlarla dolu.

F-Type ile Jaguar saldırısı başlamıştı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.